Kam za inspirací? Jarní sezóna nomádských festivalů startuje už v březnu

Autor: Tomáš Málek 6.2.2023
Najít inspiraci na přednáškách i při povídání u ohně, potkat stejně naladěné lidí, prohlédnout si vychytávky na autech, pobavit se. Přesně tohle hledá návštěvník na cestovatelských festivalech. Na jaké akce bychom se letos rádi podívali?
Kam za inspirací? Jarní sezóna nomádských festivalů startuje v březnu

Těšíme se samozřejmě i na příběhy pořadatelů. Vždy jsou to lidé, kteří mají za sebou působivou cestovatelskou historii. Tak přijměte naši pozvánku – letošní jaro totiž vypadá opravdu zajímavě.

Cestovatelské festivaly 2023

1. Nejsevernější cestovatelský festival - BIGTRIP.CZ

Kdy: 25. 3. 2023

Kde: Krásná Lípa – kino

Ceny vstupného: zatím nezveřejněny

Bylo 1. září 2014, když Kačka a Láďa Bezděkovi vyrazili na cestu kolem světa. Přesně potvrdili, že na takovou expedici nemusíte použít “kovaný” offroad. Jejich OKI totiž byla Škoda Octavia Combi druhé generace jen mírně upravená. Trasa je zavedla na všechny obydlené kontinenty, za 777 dní urazili 127 843 kilometrů a navštívili 50 zemí. Letos se pustili do nového projektu: prvního ročníku cestovatelského festivalu v Krásné Lípě.

Manželé Bezděkovi objeli ve Škodě Octavia svět

Manželé Bezděkovi objeli ve Škodě Octavia svět. Letos připravili první ročník cestovatelského festivalu, který se uskuteční v Krásné Lípě

“Několikrát jsme pomáhali s jedním festivalem u nás ve městě. S ohledem na naše vejletování se to asi i trochu nabízelo. A pak převládla potřeba udělat něco, pod čím budeme sami podepsaní a bude to se vším všudy podle nás a našich představ,” vysvětluje Ladislav Bezděk zrod nejsevernějšího tuzemského cestovatelského festivalu s tím, že termín na konci března zvolili jako “výkop, motivaci a inspiraci” před novou sezonou.

“Na návštěvníky čeká přednáška o cestě kolem světa, o přechodu vysokých hor, nezvyklá cesta na motorce Afrikou, zbrusu nová přednáška jednoho skvělého fotografa a nebo naprosto šílená cesta ještě šílenější posádky v šíleném autě... a Trabanti to nejsou,” popisuje Bezděk program akce, která se koná v kině.

Program a vstupenky

Více informací najdete i na facebooku nebo Instagramu. Nebo se mrkněte na videopozvánku

2. Cestomejdan

Kdy: 5. až 8. 5. 2023

Kde: Kemp Bezdrev u Hluboké nad Vltavou

Ceny vstupného: 900 korun (v předprodeji)

Omezený počet návštěvníků: ano - 500 vstupenek

Radek Kadlec snad jako každé Husákovo dítě snil o tom, že jednou bude řídit Tatru přes písky a kamenité pustiny. Stalo se. V posledních letech usedá za volant Tatrabusu a vozí turisty po exotických destinacích, jako je Island nebo marocké vnitrozemí. Mezitím si “střihnul výlet” s pick-upem do Pamíru (více o této cestě zde).

Daniel Urban a jeho žena dokázali mimo jiné dojet se Škodou 100 až do Mongolska, vrátit se se odsud a napsat o tom knihu “Velká cesta kilem za Čingischánem” (více o této cestě zde).

Sešli se při pořádání festivalu Cestomejdan, který je tradičně doma v jižních Čechách. Letos na něm vystoupí mimo jiné Tomáš Vejmola alias Tomík na cestách, který drandí po světě tuktukem, či Kuba Grešl.

Z terasy na přednášky je krásný výhled na bezdrevské západy slunce.

Z terasy na přednášky je krásný výhled na bezdrevské západy slunce (zdroj: facebook Cestomejdanu)

“Chystáme drobnou změnu v přednáškách, bude každý den o jednu méně, ale budou delší a mezi nimi bude krátká přestávka. Soutěží a ukázek bude opět po dva hlavní festivalové dny dost. Každý rok máme soutěž v expedičních podmínkách, tedy ve větru a v dešti. Jednou jsme stavěli stany a měnili kola u Tatry, pak jsme odtahovali porouchané auto. A co to bude letos? Nechte se překvapit. Zlatým hřebem bude opět tombola dotovaná cenami za desetitisíce korun,” láká Daniel Urban.

Pořadatelé nezapomínají ani na děti. “Kromě soutěží, kterých se mohou účastnit i malí návštěvníci, máme i dráhu s RC modely, chystáme malování masek. Na místě budou i modely vozů Tatra v měřítku 1:3, kterými se děti mohou svézt,” dodává Urban.

Program a vstupenky

Více informací najdete i na facebooku nebo Instagramu.

3. Overland – festival autonomádov

Kdy: 25. až 28. 5. 2023

Kde: Kemp Nová Duchonka, Slovensko

Ceny vstupného: dospělý: 25€/610CZK (13 a víc let), dítě: 10€/245CZK (6-12 let)

Manželé Remišovi mají rádi americká auta a dlouhé výpravy. Na svatební cestu vyrazili na Sibiř a do Mongolska Fordem Bronco (auto si můžete prohlédnout zde) minulý rok zkoumali i se svými dětmi Gruzii a Arménii dodávkou Chevrolet Express 4x4 (auto si můžete prohlédnout zde).

A zároveň patří k předním hybatelům česko-slovenské cestovatelské komunity. Už po sedmé pořádají festival Overland. Ten letos mění adresu. “Našli jsme krásný kemp Nová Duchonka, který je plný borovic, má dvě pláže i vodní nádrž a mimochodem je největší na Slovensku,” popisuje Zuzana Remišová, která slibuje, že ani letos nebudou chybět přednášky, workshopy na odborná témata či živá hudba.

Manželé Remišovi

Manželé Remišovi cestují s dětmi v obytné dodávce, která dříve sloužila jako sanitka ve Švýcarsku. A pořádají cestovatelské festivaly

“Začínáme už ve čtvrtek 25. května koncertem, po kterém bude následovat promítání tří road movies. Jeden film můžu prozradit už dnes. Je to Multiplou do Asie, vítěz druhého ročníku Overland Film Festu a držitel ceny OFFO za nejlepší road movie roku 2022,” vypráví Remišová. V pátek pořadatelé chystají tradiční Den otevřených dveří, kdy si cestovatelé navzájem představují expediční stroje a vyměňují si zkušenosti.

Dále se mohou návštěvníci těšit na kurz létání s dronem, workshop o fotografování, čtyři diskuse v rámci nové stage Debatárna a samozřejmě na plno zajímavých cestovatelských přednášek. Například o cestě dvou dívek starým Land Roverem napříč Kanadou až na Aljašku, nebo o pětičlenné rodině, která strávila 14 měsíců na cestě kolem světa.

Festival Overland kemp

Na loňském Overlandu se ukázalo, že útulný domov poskytne i střešní stan off-roadového expedičního speciálu. FOTO TOMÁŠ MÁLEK

Overland je baby friendly. Pro děti se připravuje zvláštní program včetně divadelního představení souboru Tuš, dětské olympiády, tomboly, soutěží a dětské jogy. “Společně s ATC Nová Duchonka jsme se rozhodli, že Overland spojíme s jejich oslavou Mezinárodního dne dětí. Na velké pláži tak bude kolotoč, jízdy na koni a autodrom, což pro malé overlanďáky bude určitě velké lákadlo,” míní Zuzana Remišová.

Program a vstupenky

Více informací najdete i na facebooku nebo Instagramu.

4. Cestovar

Kdy: 1. 6. od 18:00 až 4. 6. 2023

Kde: Lom Srní u Hlinska

Ceny vstupného: základní: 600 Kč, dětské ( 6-15 let): 150 Kč - předprodej

Omezený počet návštěvníků: ano - 333 dospělých

Vojtěch Lavický objel na motorce svět (více zde) a napsal o tom knížku s nepřekvapivým názvem Na motorce kolem světa. A letos pořádá už pátý ročník cestovatelského festivalu, který našel svůj domov v lomu Srní s průzračnou vodou a plovoucím barem.

Vojtěch Lavický

Vojtěch Lavický objel na motorce svět a pro podobně naladěné lidi pořádá cestovatelský festival

“Ve čtvrtek začneme promítáním filmu a bude se jednat spíše o komorní večer, protože většina lidí dorazí v pátek, kdy už od rána pojedou přednášky a další program. Kromě přednášek na obřím plátně (5x3m), na kterém si zakládáme, hoří každý večer i táborák.

Vedle tradičních přednášek, soutěží a tak podobně chystáme letos novinku ve stylu Redbull Flugtag. Naše verze se jmenuje YellowKačenka Wassertag a půjde o soutěž různých plavidel na vodě. Spíše než čas bude porota hodnotit výkon soutěžících, nápad a celkový dojem z plavidla,” popisuje Lavický s tím, že program se stále ladí, nicméně dorazit by měl například dakarský závodník David Pabiška.

“Samozřejmostí bude i tradiční soutěž Cestoboj, který stejně jako trojboj sestává ze tří částí, a to z pití piva na čas, běhu, slalomu na kole a závěrečného skoku do vody. Opět kromě času bude výsledné hodnocení záviset i na uměleckém ztvárnění skoku do vody. Voda bude každopádně hrát na naší akci srazu velkou roli,” vysvětluje Lavický.

Speciální program pro dětské návštěvníky pořadatelé nechystají, ale na místě je k dispozici velké pískoviště a trampolína. Děti se určitě zabaví. Třeba je svezeme Tatrou, to se loni hodně líbilo,” dodává Lavický.

Program a vstupenky

Více informací najdete i na facebooku nebo Instagramu.

Tak třeba se na některém z festivalů potkáme!

Ivo Kaštan obytné auto

Jedním z nejmenších obytných aut v tuzemsku před časem cestoval známý motocyklový závodník Ivo Kaštan. FOTO TOMÁŠ MÁLEK

Autor spolu se svou ženou Anetou, malým synkem Adamem, dcerkou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Na svých cestách spoléhají na pojištění Vansafe. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.