Jak si převzít obytné auto v půjčovně? Přinášíme 7 tipů, na co si dát pozor

Autor: Daniela Jírová 18.2.2022
Chystáte se na dovolenou obytným autem? Klidná a pohodová dovolená závisí z větší části na tom, jak pečlivě si přeberete obytné auto v půjčovně. Proč se vyplatí celý proces nepodcenit a na co si dát pozor?
Jak si převzít obytné auto v půjčovně?

Dobré pojištění kauce nikdy nesmí obrousit hroty vaší ostražitosti při přebírání obytného auta. Ať už se chystáte na dovolenou obytňákem poprvé, nebo vyrážíte častěji, bude se vám hodit náš seznam, jak to udělat co nejlépe.

A proč je pečlivé převzetí auta ještě důležité? Každé obytné auto je jiné a musíte se s ním co nejlépe seznámit. Právě převzetí je skvělá příležitost. Zjistíte, jak se auto ovládá a jak funguje. A hlavně můžete zabránit propadnutí kauce za škody, které jste nezpůsobili.

Jak probíhá převzetí obytného auta nebo karavanu v půjčovně?

Auto si budete přebírat v půjčovně v domluveném termínu spolu s technikem. O převzetí vozidla sepisuje technik předávací protokol. Tam zaznamená data vozidla, přesnou výbavu a případné poškození. Součástí protokolu bývá i nákres nebo fotografie auta ze všech úhlů, kam případné poškození můžete vyznačit.

7 tipů, na co si dát pozor při přebírání obytného auta

Tip 1: Přebírejte si auto ve dvojici

Díky tomu budete mít v autě dalšího člověka, který přesně ví, kde co je, a jak se auto používá. A víc očí víc vidí, takže si může také všimnout skrytých závad nebo chybějícího vybavení.

Tip 2: Zaznamenejte všechna poškození a šrámy do předávacího protokolu

Jak jinak dokázat, že jste je nezpůsobili? Pokud se na vozidle objeví další šrámy, odřeniny či jiné poškození, které v protokolu nebudou, bude je chtít půjčovna uhradit po vás. Pokud si nějaké závady všimnete až po převzetí, ihned informujte půjčovnu a vše si nafoťte nebo natočte. Ušetříte si tak peníze i nepříjemnou situaci.

Poškozený nárazník

Poškozený nárazník

Tip 3: Víte, co kde najdete? V případě nouze se to hodí!

Seznamte se s tím, jaké má auto vybavení a kde ho najdete. Když půjde náhodou do tuhého, neztratíte čas hledáním. O čem je řeč? Pojistky, náhradní žárovky, rezerva, nářadí, zvedák a klíče, lékárnička, trojúhelník, hasičák, doklady k vozidlu, zelená karta, klíče k vozu a k servisním dvířkům...

Tip 4: Naučte se používat vnitřní zařízení

Pokud nerozumíte tomu, jak vše funguje, nechte si to vysvětlit – ušetříte čas a peníze, pokud byste z neznalosti něco poškodili. Každé auto je jiné, takže nemusíte být na rozpacích. O čem je řeč? Fungování WC a výměna kazety, fungování elektrocentrály, obsluha vodní nádrže a nádrže na odpadní vodu...

Výměna WC kazety v obytném autě

Obsluha WC je v obytce jednoduchá, ale musíte vědět, jak na to

Tip 5: Pečlivě si zkontrolujte výbavu v autě, i tu příplatkovou

Poctivě odškrtávejte předávací protokol. Jakmile zjistíte, že něco chybí, nechte si to doplnit. O čem je řeč? Chemie do WC, plná plynová lahev a náhradní láhev, klika k markýze, elektrický kabel, hadice, nájezdové klíny, kempingový stůl a židle, případně gril...

Tip 6: Máte pojištění kauce a cestovní pojištění?

Pokud na dovolené auto nebo vybavení poškodíte, strhne vám půjčovna náklady na opravu z kauce, kterou skládáte. Díky pojištění kauce, které kryje většinu škod, získáte peníze zpět. A právě před zahájením převzetí je poslední možnost, kdy pojištění kauce můžete uzavřít.

Tip 7: Vyberte si ověřenou a důvěryhodnou půjčovnu! Investujte čas i energii do celého procesu přebírání auta.

První a nezbytnou podmínkou bezproblémové dovolené je výběr spolehlivé půjčovny, která vás nenechá na holičkách v případě problémů. Jak ji poznáte? Kvalitní půjčovna komunikuje, poskytuje všechny potřebné informace a o svou flotilu obytných aut a karavanů dobře pečuje. Vyhnete se tak překvapení v podobě nefunkčního či nepojištěného auta.

Jakmile se přesvědčíte, že je vše v pořádku, máte dobře našlápnuto k bezpečné a klidné dovolené. Užijte si ji i se svou rodinou a někdy na cestách ahoj!

Pohoda v obytném autě

Chcete mít na dovolené 100% jistotu? Kromě pojištění kauce nezapomeňte na cestovní pojištění a pojištění storna, které ochrání vaše peníze i v případě nemoci nebo karantény. Doporučujeme i připojištění asistence na cestách Bezstarostní jízda, které oceníte zejména pokud cestujete s dětmi nebo neřídíte takhle velké auto často.

Spočítat pojištění

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.