Co si zabalit na cestu obytňákem s dětmi? Nabízíme osvědčené tipy cestovatelů

Autor: Aneta Málková 23.5.2022
Zabavit děti na cestách? To není vždy jednoduché. Auto není nafukovací, a tak je potřeba pečlivé výběrové řízení. S Anetiným seznamem ale nesáhnete vedle a zvládnete vše pohodlně přibalit.
Co si zabalit na cestu obytňákem s dětmi? Nabízíme osvědčené tipy

Koncem týdne sbalit celé rodině, v pondělí zase vybalit, vyprat. A znovu a znovu. No, kdo by to nemiloval. Obytňák je v tomhle ohledu ohromná úleva. Nanosíte, zabydlíte, hotovo.

S dětmi ale člověk rychle narazí na jeden prostý fakt. Auto není nafukovací. A tak i když budou věci rodičů v utlačované menšině, je třeba pečlivé výběrové řízení. Zejména s tou záhadnou nepřímou úměrou, čím menší dítě, tím více věcí. Co tedy ratolestem vzít?

Neskladné ale nezbytné

Váháte-li mezi kočárkem a nosítkem či krosničkou na dítě, vezměte oboje, značně se vám zvětší akční rádius.

Mezi další otravně neskladné, ale nezbytné věci řadíme sedačku na kolo nebo přívěsný vozík za kolo. A také propriety kolem dětského WC - nočník, dětské prkénko a stupátko. Přeci jen, improvizovat několikrát denně ohledně tohoto tématu začne brzy všechny otravovat.

Krosnička na dítě

Váháte-li mezi kočárkem a nosítkem, přibalte oboje, značně se vám zvětší akční rádius

Jako ze žurnálu?

Čistota dětského oblečení má velmi proměnlivou, někdy takřka prchavou životnost. Dospěla jsem ale k závěru, že na cestách vydrží s přimhouřením oka (dobře, obou očí) dvojnásobek času co doma. Pokud máte malé kluky, základní šitíčko s sebou. Anebo tepláčky s pancéřovou technologií v oblasti kolen.

Exkluzivní informace – ponožkožrout žije i obytňácích. Mít každou ponožku jinou je ale teď prý děsně IN.

Více párů bot je samozřejmost, nezapomeňte také na holínky, není nic lepšího než skákání v kalužích. A horšího než několik párů zcela promáčených bot schnoucích v autě.

Hra s auty

Není nic lepšího než skákání a hraní v kalužích

TIP Teprve s cestováním s dětmi začínáte a bojujete s obavami? Přečtěte si článek Proč cestovat obytňákem s dětmi?

Kdo si hraje, nezlobí

Teď to nejdůležitější. Hračky, samozřejmě. Doporučuji rozdělit si je na dva oddíly:

1. Hračky na ven

Podmínkou pro vstup do této sekce je omyvatelnost.

Naše tipy:

pytel hraček na písek a k vodě

létací talíř a další venkovní hry

velký míč a malé míčky (budou ubývat – uplavou po vodě / skutálí se do rokle / odnese si je pes)

plastová auta a zejména – klasická velká tatra

Když byla ještě větší než naše dítě, musela jsem o její místo na palubě u manžela trošinku zabojovat. Ale hned při první příležitosti slavila velký úspěch (spíše je někdy problém ji odstavit). Navíc poutá pozornost ostatních dětí, takže se stává přirozeným socializačním pojítkem.

Plastová tatra

O tatru na palubě jsem musela zabojovat, ale slaví velké úspěchy

A to je vlastně her totiž zapojujeme vše, co venku zrovna najdeme. Kameny, větve, šišky, potůčky, pozorujeme hmyz (už jsem skoro zapomněla, kolik je všude mravenců!)…

2. Hračky na doma

Tedy ty venku snadno zničitelné a/nebo ideální k poztrácení. Z oblíbenců vašich malých cestovatelů vyberte nějakou "top desítku" na míru.

Nám interiér zaplnila ve velkém počtu autíčka. Pár plyšáků na pomazlení v sedačce při dlouhé cestě a mluvící zpívající pejsek pro chvíle, kdy už nechce mluvit ani zpívat maminka.

Albi tužka + sada knih, na cesty geniální hračka! Junior je odmala k naší radosti velký čtenář, ale dvě police knih vozit nelze. V těchto pokaždé objeví něco nového a postupně s dítětem “rostou”. A Milana Šteindlera mluvícího prasátko v lese si poslechneme rádi i my.

U moře s dětmi na kole

Trávíme hodně času zábavou venku, ale když prší, hodí se mít připravenou zábavu do auta

No a také, virbl prosím, tajné trumfy pro případ propršeného/ procestovaného dne stráveného v autě.

Nálepky, časopisy, magnetky, puzzle, pexesa, společenské hry.

Omalovánky – do auta a dalších interiérů, jež si nepřejete (zne)čistit, mohu nadšeně doporučit ty “vodní” (štětec se máčí jen do vody a papír se zbarví sám).

Stejně tak bezpečná kreativní zábava pro maličké umělecké duše je kreslící tabulka, ať už obyčejná manuální nebo ta digitální.

Pohádky v tabletu nebo notebooku, ideálně mix oblíbených a neokoukaných. (Jen tak mezi námi, taky máte někdy chuť králíčka Binga něčím praštit?)

Hra s autem

Vanlife s malými rošťáky - autíčko jezdí odpoledne kdesi po hradbách večer v autě po stole

A jaká že je naše realita? Popravdě, občas nějaké to domácí autíčko jezdí odpoledne kdesi po hradbách či kašně a večer v autě po stole mezi talíři s večeří, ale to k vanlifu s malými rošťáky přeci patří, že?

Autorka spolu se svým mužem Tomášem, malým synkem Adamem a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.

Vyrážíte také obytným autem na cesty? Kromě povinného ručení, případně havarijního pojištění nezapomeňte na cestovní pojištění. Doporučujeme přibrat i velkorysé připojištění asistence na cestách PLUS. Vše si poskládáte v našem konfigurátoru jako stavebnici. Online a během pár minut.

Spočítat pojištění