Kam za inspirací? Přehled podzimních akcí pro cestovatele

Autor: Tomáš Málek 9.9.2023
Noci už jsou chladné. Podzim klepe na dveře a hlavní karavanistická sezóna s prázdninami skončila. Netřeba zoufat. Právě přichází čas cestovatelských setkání, kde si můžete vyměnit zkušenosti, čerstvé zážitky a nabrat inspiraci třeba na příští rok. Tohle je výběr akcí, na které bychom se rádi podívali.
Kam za inspirací? Přehled podzimních akcí pro cestovatele

Cestovatelské festivaly podzim 2023

1. Camper weekend

KDY: 8. 9. - 10. 9. 2023

KDE: Offroad Klub Milovice

CENY VSTUPNÉHO: expediční offroad a camper vozy: 300 Kč, ostatní offroad vozy: 400 Kč, doprovodné vozy: 200 Kč

INFO: facebook akce

Do středočeských Milovic se už potřetí sjedou milovníci výprav mimo asfalt. Camper weekend je velmi neformální záležitost. Kolem bunkru, který dnes slouží jako epicentrum Offroad klubu Milovice, parkují expediční stroje všeho druhu. Od pick-upů, před klasické džípy až po dodávky. Většinou je spojuje pohon všech čtyř kol a záliba jejich majitelů v cesty mimo civilizaci.

Dress code jsou kapsáče a vysoké boty. Kempuje se na nezpevněném povrchu mezi stromy. Zájemci si mohou své řidičské dovednosti a off-road schopnosti svých strojů prověřit na bývalém vojenském cvičišti. Loni jsme se zúčastnili s Juniorem a nadchla nás neformálním atmosféra a množství známých, které jsme dlouho neviděli.

Letos se vracíme s naší dodávkou a budeme se těšit na historky z výprav a hledat inspiraci pro další cesty. Nebojte, do terénu se s naší předokolkou pouštět nehodláme.

Jaký byl minulý ročník Camper weekend?

2. Nalehko fest

KDY: 7. 10. - 8. 10. 2023

KDE: Kulturní centrum Vratislavice 101010

CENY VSTUPNÉHO: od 300 Kč (na jeden den)

INFO: web akce

Na začátku byla vášeň pro výpravy do přírody. Na konci, tedy prozatím, je značka Nalehko.com, která se zaměřuje na ultralehké outdoorové vybavení. Založil ji původně strojař Petr Kosek, který ušel 12 000 kilometrů po nejdelších trailech ve Spojených státech a vystačil si přitom s batohem o hmotnosti plus mínus šest kilogramů. Kosek a jeho parta pořádá už 4. ročník Nalehko festu, který slibuje “pohodovou outdoorovou akci nabušenou inspirací pro velká, životní dobrodružství.

Akce se nově uskuteční ve Vratislavicích a pořadatelé mimo jiné připravují stanové městečko. S klidným svědomím mohu doporučit přednášku Moniky Klemšové nazvanou S paddleboardem na Yukonu. Loni se totiž tato dáma na paddleboardu vypravila na Baltské moře a přepádlovala mezi Švédskem a Finskem, letos vyrazila do divočiny na Aljašce. Obé jsem sledoval na sociálních sítích a před jejím výkonem smekám.

Jaký byl minulý ročník Nalehko?

3. Overland Film Fest

KDY: 12. 10. - 15. 10. 2023

KDE: Autocamp Súľov, penzión Štefánik, 393, 01352, Súľov - Hradná, Slovensko

CENY VSTUPNÉHO: dospělý 22 eur, děti (6-12 let): 12 eur

INFO: web akce

Třetí ročník Overland Film Festu se po loňském výpadu na českou stranu hraniční čáry vrací zpět na Slovensko. “Je to soutěž amatérů o nejlepší road movie roku. Tento koncept jsme si vymysleli v dobách covidových. Snažili jsme se vytvořit něco nového, co v našem regionu zatím chybělo a zároveň se odlišit od jarního festivalu Overland. Cestování jako hlavní idea festivalu zůstalo, ale podzimní festival je o filmech a natáčení na cestách. Naším cílem je motivovat lidi, aby svá videa z cest zpracovali, dali jim myšlenku, formát a vytvořili vlastní, jedinečné, byť amatérské dílo,” popisuje Zuzana Remišová.

Ta spolu se svým manželem Martinem za festivalem stojí. Mimochodem, jedná se o zkušenou cestovatelskou rodinu, která na svatební cestu vyrazila do Mongolska. Návštěvníci se mohou i něco přiučit. Loni například pořadatelé připravili wokrshop o natáčením dronem.

Pozvánka Overland Film Fest 2023

4. Caravaning Brno 2023

KDY: 2. - 5. 11. 2023

KDE: Výstaviště Brno

CENY VSTUPNÉHO: od 150 Kč

INFO: web akce

Vrcholnou akcí podzimu pro karavanisty je brněnský veletrh Caravaning Brno. Letos slaví kulaté 20. narozeniny a v kuloárech se proslýchá, že pořadatelský tým pojímá výstavu ve velkém stylu. Zatímco v minulých letech vystavovatelé obsadili dvě haly a další vozy i se stánky stály na volném prostranství, letos je ve hře třetí pavilon, který by se měl zaměřit na fanoušky dobrodružnějšího stylu cestování, off-road obytných vozů a karavanů a divokého kempování.

Co je naprosto jisté už teď, že pokud si někdo chce prohlédnout co nejvíce obytných aut, vestaveb, přívěsů či minikaravanů, tak na začátku listopadu pro něj bude Brno nejlepší adresou. Na veletrh mířívají největší prodejci z Česka. A vzhledem k ochlazení poptávky po nových obytňácích a karavanech se dá očekávat, že do slovníku vystavovatelů se vrátí i slovní spojení “výstavní sleva”, které v covidových časech zmizelo. V Brně také nabízejí své produkty prodejci příslušenství a součástí veletrhu bývá i bazar obytných aut.

Pozvánka na Caravaning Brno 2023

Tak třeba se na některém z festivalů potkáme!

Nálepky obytné auto

Ukaž mi nálepky a já ti řeknu, jaký jsi nomád (foto: Tomáš Málek)

Autor spolu se svou ženou Anetou, malým synkem Adamem, dcerkou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Na svých cestách spoléhají na pojištění Vansafe. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.