Na severu Itálie udeřily kroupy. Extrémní počasí zdevastovalo řadu obytňáků i v Chorvatsku

Autor: Daniela Jírová 28.7.2023
Vichřice, krupobití… počasí se mění, a tak i v létě může dovolenou v obytňáku ukončit řádění živlů jako teď na Lago di Garda. Jak to prožívali přímí účastníci a jak se chránit před dalšími výdaji?
Na severu Itálie udeřily kroupy. Extrémní počasí devastovalo obytňáky

Zkáza začala v Chorvatsku...

21. července 2023 se kempem Sirena v Novigradu prohnala desetiminutová bouře, která nemilosrdně ničila vše, co jí přišlo do cesty. Desítky karavanů i osobních aut jsou poničené popadanými stromy a větrem. Při pohledu na fotografie můžeme hovořit o zázraku, že nedošlo k žádnému vážnému zranění.

Zničený kemp Sirena Chorvatsko

Kempem Novigrad v Chorvatsku se prohnala bouře, lámala stromy a zničila desítky karavanů (zdroj: Jutarnji list)

"Máme štěstí, že jsme naživu. Ve vteřině jsem mohl přijít o život... Strom spadl na náš karavan, na místo, kde jsem před půl minutou stál. Náhodou jsem šel ven, aby nám neuletělo prádlo.

Strom jsem neslyšel padat, a když jsem vycházel z karavanu, spadl na něj kmen. Moje žena stála v druhé části karavanu a ze strachu na mě začala volat. Myslela si, že jsem zemřel," vypráví těsně po neštěstí Halim Bečić ze Švédska.

Zničený karavan Chorvatsko

Bouře trvala jen 10 minut, ale udeřila ničivou silou (zdroj: Jutarnji list)

...a pokračovala v Itálii

Bouři doprovázenou silným krupobitím zažilo v pondělí 24. července i spoustu českých karavanistů u Lago di Garda v Itálii. Kroupy velikosti tenisáku a silný déšť připravily všem děsivé zážitky.

"Kroupy lítaly všemi střešními okny do auta, odnesla to i dvě boční okna, čelní sklo, markýza, lemy, na celé střeše a boku jsou dolíčky...nebyli jsme sami, z místa prchalo více lidí, ale už bylo pozdě. Když jsme odjížděli, tak na parkovištích zůstávaly i osobáky s vysklenými skly, katastrofa", svěřil se jeden z mnoha poškozených na sociálních sítích.

Zničená obytka kroupami na Lago di Garda

Kroupa, která prolétla zavřeným oknem jednoho za našich klientů při bouři na Lago di Garda

Obytná auta, karavany i "tahouni" byly masivně poškození (včetně kol, světel, čelních oken), mnozí tak museli volat asistenční službu a nechat se odtáhnout. Snadná nebyla ani provizorní oprava.

"Ve všech hobby marketech i obchodech byly okamžitě vyprodané pevnější fólie, pásky i igelity, kterými jsme chtěli okna provizorně zajistit. Někteří v nouzi používali pytle na odpady, nám pomohl místní a materiál na opravu nám daroval", popsala nám jedna z klientek složitou situaci. Přetížené byly i autoservisy, kterým došly díly i skla.

Zničená obytka kroupami na Lago di Garda

Provizorní oprava v pokračujícím dešti byla komplikovaná.

Kolik bude stát oprava a zaplatí ji pojišťovna?

1. Škody na autě

Kroupy tentokrát neničily jen kapotu a okna, poškozená byla i kola, moskytiéry, zrcátka, ale v mnoha případech i celý bok nebo střecha. Oprava tak dosáhne opravdu astronomických částek, často i více než 500 000 Kč:

oprava takto masivně poškozené střechy se může vyšplhat až na 250 000 Kč (bok až na 500 000 Kč)

výměna oken a skel stojí 5 až 30 000 Kč/kus podle typu

+ další výdaje přibydou za výměnu markýzy, klimatizace, zrcátek...

Škody na autě v tomto případě bez problémů pokryje havarijní pojištění Vansafe vytvořené na míru majitelům obytných aut.

S čím vám ještě pomůže havarijní pojištění Vansafe?

Kromě živelných události (kroupy, vichřice, sesuv půdy, pád stromu, záplava...) kryje i škody při havárii, odcizení, vloupání nebo při vandalismu. A platí také při srážce se zvířetem nebo poškození vozu zvířetem (např. překousání kabelů kunou).

A pokud nejezdíte často a nechcete celoroční pojištění, můžete uzavřít alespoň krátkodobé (ve Vansafe lze sjednat velmi výhodně už od 1 týdne). Pojištění si můžete vybrat a poskládat pohodlně online.

Zničená obytka kroupami na Lago di Garda

Kromě střešních oken kroupy ničily i boční okna, boky, střechu, světla....

2. Odtah

Jednomu z klientů, který situaci podcenil a odjel bez asistence, jsme pomáhali zařídit odtah. Jeho auto bylo poškozené natolik, že jízda se dvěma dětmi by byla nebezpečná. Za vyproštění a profesionální odtah zaplatil nakonec 90 000 Kč. V případě, že by měl technickou asistenci v rámci Vansafe Campers Clubu, byla by tato služba samozřejmě v ceně.

Jak vám pomůže asistence Campers Club?

Unikátní asistence na míru se na obytná auta a karavany specializuje, proto je pomoc i v těchto případech rychlá a vysoce profesionální. Partnerem je renomovaná společnost Global Assistance.

1. Dovoláte se vždy, help linka je dostupná non-stop

2. Pomůže vám profesionální a dobře vybavený tým, který zná parametry vašeho auta

3. Přijede pro vás špičková technika připravená i na atypické vozy

4. Opraví vám auto na místě nebo využijete bezpečný odtah

4. Odtah do ČR je nově zcela bez limitu ujetých km

6. Náhradní obytné auto až na 14 dní využívají členové Premium+

Asistence je špičkový produkt, který zcela vyřešil nešvary levných asistencí (průtahy, poškození auta při odtahu, nevhodná technika, nulová komunikace). Cena je přitom velice příznivá - varianta Premium pro auto do 10 let stáří a do 3,5 tuny stojí 4 964 Kč /rok. Cenu pro svůj vůz zjistíte v jednoduchém kalkulátoru Campers Clubu, kde si asistenci můžete zakoupit.

Odtah pro obytné auto

Díky skvělé komunikaci a zkušenostem přijede odtah přesně na míru vašeho obytného auta a vašemu problému

Tak co, vyrazíte na další dovolenou s větší jistotou? Kromě povinného ručení, případně havarijního pojištění nezapomeňte na cestovní pojištění. Doporučujeme přibrat i asistenci na cestách Campers Club. Vše si poskládáte v našem konfigurátoru jako stavebnici. Online a během pár minut.

Prohlédnout pojištění

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.