Německé objevy – Marburg s pohádkovými sochami na motivy bratří Grimmů

Autor: Aneta Málková 27.10.2022
O Marburgu jsem se doslechla náhodou v souvislosti s bratry Grimmovými. Pověst města o velikosti menších Pardubic nás zaujala, a tak jsme ho prozkoumali na vlastní kůži.
Německé objevy – Marburg s pohádkovými sochami na motivy bratří Grimmů

Marburg se nachází v západní části země, v Hesensku. Má asi 80 000 obyvatel a leží na řece Lahn. Z Prahy vám sem bude cca 550 km dlouhá cesta trvat asi 5,5 hodiny.

Až dorazíte, máte možnost ubytovat se v místním kempu či zaparkovat na některém z městských parkovišť. Nebo vyjeďte tak jako my přímo k zámku na kopeček Schlossberg, kde je v ulici povolené placené parkování. My jsme zde stáli se skoro sedmimetrovým Fiatem Ducato a byl to tak maximální rozměr auta, který klikatou strmou příjezdovou cestou bezpečně projede.

Od zámku a jeho krásných zahrad vás tak dělí doslova pár kroků. Procházka nebo piknik s výhledy na město do všech stran jsou také to hlavní, co zámek nabízí, interiéry dnes obývá muzeum (Marburger Universitätsmuseum für Kulturgeschichte). Přímo od zámku potom vede pěší stezka dolů do starého města. A zde začnete potkávat první z patnácti pohádkových zastávek.

Socha bratří Grimmů

Marburg je malebné městečko, kde se vám zalíbí

Jak jsem předestřela v úvodu, Marburg je spojen s bratry Grimmy. Ti zde studovali na univerzitě práva. Philipps-Universität Marburg i dnes do světa stále vysílá vzdělance, je jednou z nejstarších v Německu, a dokonce nejstarších protestantskou dosud fungující vysokou školou na světě.

Univerzita Marburg

Univerzita Marburg je spojena s bratry Grimmy

Své slavné studenty si město s hrdostí připomíná dodnes. A to přímo v ulicích – sochami na motivy jednotlivých pohádek (někdy tedy spíše hororů, že?). Celkem jich je patnáct a je to skvělá motivace pro malé cestovatele, proč centrum prozkoumat. Čeká na vás obří rudý střevíček, hlava vlka a sedmi kůzlátek nebo žabí princ.

Zámek a motivy jednotlivých pohádek

Jedna z 15 zastávek se sochami na motivy jednotlivých pohádek na zámku

Nenápadně tak děti protáhnete ulicemi lemovanými opravdu nádhernými hrázděnými domy různých barev. Ty jsou zde v naprosté většině perfektně zrekonstruované, schovávají různá zákoutí, dvorečky, schody a menší náměstíčka.

A tvoří živý střed obce bez turistických lapačů, v přízemí domů jsou restaurace, kavárny, běžné obchody. studentské podniky. A tak jsme si neodnášeli pohledy nebo balónek, ale datovou sim kartu, dětskou knížku, šaty a kilo banánů.

hrázděné domy

Hrázděné domy jsou opravdu nádherné

A utíkali se před lijákem schovat do jednoho z místních podniků. Konkrétně Klingelhöfers Kaffee, který vám můžeme s klidem doporučit. Ač interiér trochu připomíná naše "staré dobré" mléčné bary, káva a zákusky byly skvělé a dýchánek můžete korunovat místní dokonalou čokoládovou pralinkou.

A pokud byste chtěli vidět městečko, které jako by vypadlo přímo z dob bratří Grimmů, zajedťe si do Goslaru. Pohádky prosulého německého dua by se tu mohli rovnou natáčet!

Pokud byste snad chtěli po stopách bratří Grimmů pokračovat, asi hodinu cesty severovýchodně leží Kassel, další perla mezi městy našeho souseda a bývalé působiště autorského dua. Pracovali zde na univerzitě, dali dohromady nejen sbírku pohádek, ale také se Německou gramatikou a Německým slovníkem zapsali do dějin jako obrozenci jazyka.

Socha bratří Grimmů

Sousoší bratří Grimmů v Kasselu

V Paláci Bellevue tak můžete navštívit ojedinělou stálá výstavu dokumentující jejich tvorbu. Ale o Kasslu třeba zase příště.

Autorka spolu se svým mužem Tomášem, malým synkem Adamem, dcerkou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Čím jezdíme? Expediční Weinsberg CaraBus 630 ME

obytná vestavba do dodávky Fiat Ducato

výkon motoru: 160 koní

počet míst na jízdu, na spaní: 4/3

expediční výbava instalovaná ve společnosti Hykro: solární panel, měnič napětí, zdvojená nástavbová baterie pro nezávislé cestování

povinné ručení a havarijní pojištění Vansafe

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.