Kam i v obytném autě musí král sám aneb obsluha toalety pro začátečníky

Autor: Tomáš Málek 8.8.2022
Jakou chemii do WC v obytném autě použít a kde záchod vylít? Jak na to, aby vylití záchodu proběhlo bez problémů? Máme pro vás jednoduchý návod i osvědčené tipy!
Kam i v obytném autě musí král sám aneb obsluha WC pro začátečníky

Na jednu stranu je to výhoda, kterou všichni oceňují. Na druhou stranu se jedná o nejčastější servisní úkon, který posádku obytného automobilu nebo přívěsu čeká. Řeč je o využívání WC na palubě.

Odpadní nádrž (kazeta) v typické chemické toaletě, jakou najdete v drtivé většině obytňáků a karavanů, má objem 25 litrů nevábného obsahu. Upřímně, pro čtyřčlennou rodinu není problém nádrž naplnit během víkendového výjezdu. A pak přichází fáze vylévání.

Jak na WC v obytňáku pro úplné začátečníky

Ostřílení karavanisté přesně vědí, jak na to, ale některé mýty se předávají z generace na generaci. Pro úplné začátečníky jsme připravili malé shrnutí, které může inspirovat i ty zkušenější.

1. Jakou chemii do WC v obytném autě použít

Důvodem, proč chemická WC v obytňácích fungují, je takzvaná “chemie”. Tedy látka, která se před použitím přidává do odpadové nádoby. Tradičně má dvě barvy: modrou a zelenou. Ta první zmiňovaná je “dryák”.

Modrá nebo zelená?

Modrá chemie je obecně vnímána jako ta účinnější, neboť dříve byla založena na efektivním, ale toxickém formaldehydu. Kvalitní výrobci dnes již tuto složku nevyužívají a odpadní kazeta s modrou chemií se tak může vylévat i do běžné jímky či splaškové kanalizace. V nádrži dokáže fungovat delší dobu a je více parfémovaná,” vysvětluje Jan Bordovský ze specializovaného serveru Camperlife.

Obsah chemického WC ošetřený modrou chemií nikdy nevylévejte do přírody. To správné místo jsou výlevky v kempech či na stellplatzech. V některých kultivovaných karavanistických zemích, jako je například Švédsko, výlevky najdete i na odpočívadlech u hlavních silničních tahů.

Místo pro vylítí WC

Místa, kde můžete vyúprázdnit WC, vznikají už i v Česku

Základem zelené chemie je dusičnan vápenatý alias norský ledek. To je látka biologicky odbouratelná, šetrná k životnímu prostředí, neničí bakterie. S klidným svědomím ji můžete vylít i do septiku či do odpadu doma. To je důvod, proč je "zelená".

“Zelená chemie má biologický základ a její hlavní výhodou je, že se může vylévat do septiku, neboť nezabíjí tamější bakterie. Je doporučována při delším pobytu v zahraničních kempech, kde se septiky často používají. Nevýhodou je kratší životnost jen okolo tří dnů. V obou případech toaletní kazetu nikdy nevyléváme do volné přírody,” zdůrazňuje Bordovský.

Chemie do WC

Vybrat si můžete tekutinu v láhvi nebo dózu se sáčky, kde je již přesná dávka

TIP Vansafe: Dávkování chemie do WC v obytňáku

Můžete si vybrat buď rozpustné sáčky s přesnou dávkou, nebo využít ekonomičtější tekutou variantu, kde si dávku odměříte sami podle návodu. A kolik "chemie" použít? Do prázdné kazety (má objem zpravidla 20 až 25 litrů) vložíte 1 sáček a zalijete ho 2 až 3 litry vody. Vydrží účinkovat až 5 dní, a v té době se postará o rozklad odpadu na tekutinu (včetně papíru), pohltí pachy a zabrání nadměrnému plynování. Pokud používáte prostředek v láhvi, zpravidla se dávkuje 120 ml (60 ml v případě koncentrovanější verze) a 3 litry vody. Přesné dávkování se liší podle výrobce a najdete ho vždy na obalu.

“Vyšším stupněm likvidace odpadu je spalovací toaleta. Po vykonání potřeby WC automaticky pomocí plynového hořáku zahájí spalovací proceduru. Výsledkem je hromádka popela v kazetě, která se vyklepe jednou za pár týdnů. Nevýhodou je cena přes sto tisíc korun a složitější instalace,” popisuje Jan Bordovský ze serveru Camperlife

Spalovací WC

Spalovací čas je 40 nebo 70 minut a popela je zhruba jeden šálek na osobu/měsíc (zdroj: www.cinderellaeco.com)

2. Jak na vylévání záchodu v obytném autě?

“Kdo je připraven, není zaskočen,” říká se. A při práci s odpadní nádrží chemické toalety je trocha nácviku opravdu k nezaplacení.

Než vyjedete, naplňte si doma ji doma vodou a vyzkoušejte si, jak se s ní manipuluje.

Seznámení s manuálem rovněž není na škodu, alespoň při prvním vylévání nebudete muset přemýšlet, nač je tlačítko na horní straně.

TIP Vansafe

Pro jistotu prozradíme, že právě zmáčnutí tohoto tlačítka vám pomůže vylít obsah plynule a hlavně kontrolovaně díky přístupu vzduchu.

Na palubě obytňáku by pak rozhodně neměly chybět dvě věci:

Pracovní rukavice, které činí práci s plastovou nádobou plnou fekálii příjemnější.

A také drobná eura. To platí hlavně pokud míříte do Německa, kde na stellplatzech bývají automatické stanice na doplňování čerstvé vody a vylévání chemického WC. Platí se mincemi, obvykle 1 euro za každý servisní úkon.

TIP Vansafe

Nezapomeňte po každém vylití vypláchnout kazetu čistou vodou a jednou za čas ji vyčistit důkladněji. Zbavíte se usazenin i vodního kamene a odměnou vám bude čisté WC bez nepříjemného zápachu. Gumové části jednou za čas ošetřete silikonem, prodloužíte jejich životnost.

Manipulace s wc kazetou

Rukavice činí práci s plastovou nádobou plnou fekálii příjemnější

Autor spolu se svou ženou Anetou, malým synkem Adamem a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.

Chystáte se také obytným autem na cesty? Kromě pojištění kauce nezapomeňte na cestovní pojištění a pojištění storna, které vás ochrání i v případě nemoci nebo karantény. Doporučujeme i připojištění asistence Bezstarostní jízda.

Spočítat pojištění