Lefkada. Pohádkový ostrov, na který se dostanete suchou nohou

Autor: Tomáš Málek 19.9.2022
Kde zažijete opravdový Vanlife Zen? Na ostrově Lefkada! Krásné bílé pláže omývané tyrkysovým mořem kontrastují se svěží vegetací na skalách a úchvatné západy slunce potěší každé oko. Která místa nesmíte minout?
Lefkada. Pohádkový ostrov, na který se dostanete suchou nohou

Nad strmý zalesněný sráz se dere třpytivě stříbrné světlo. Slunce už dávno zapadlo. Moře je temné a hučí. Moje posádka už spí v obytňáku, mně se ještě nechce, a tak jsem vklouznul do žabek, hodil na sebe bundu a vyšel k moři. V tom okamžiku se měsíc v úplňku vyhoupne nad horizont a postříbří celou scénu.

V dálce na moři jsou vidět světla osobní lodi, která uhání na jih do řeckého Patrasu. Je to tak barvotiskově perfektní obrázek, až mi připadá neskutečný. “Vanlife Zen,” napadne mě. Byl to “Vanlife Zen” a nastal na řeckém ostrově Lefkada.

Lefkada, mys Lefkas

Mys Lefkas a výhled západní pobřeží poloostrova

Lefkadu najdete na západním pobřeží Řecka v Jónském moři. Vyhledávají ji surfaři (mimo jiné i Ester Ledecká s rodinou), kiteři a karavanisté. Ti poslední kvůli umělé šíjí a plovoucímu mostu, díky kterým se dá na ostrov dá dostat “suchým kolem”. Dřív to bylo strategické místo. Stráží jej mohutný hrad Santa Maura (souřadnice parkoviště, kde můžete nechat obytné auto a pevnost si prohlédnout).

Kolem kamenné pevnosti dnes proplouvají hlavně jachty. Silnice EO42 tady vede téměř u vodní hladiny a paralelně s vodním kanálem, takže v protisměru nás míjí jedna plachetnice za druhou. Naštěstí jsme nemuseli řešit, kdo má přednost v jízdě, nicméně i tak to byl zvláštní pocit.

Lefkada má pobřeží dlouhé 370 kilometrů a o to, která zdejší pláž je ta nej, se můžete přít hodiny. Které pláže se nám osobně nejvíce líbily?

1. Porto Katsiki

Za nás je ta nej pláž určitě Porto Katsiki (souřadnice zde) na západním pobřeží ostrova, jen 15 minut autem od mysu Lefkas. A to ze dvou důvodů: sama oblázková pláž pod téměř kolmou skalní stěnou s dokonale čistou vodou je nádherná.

A navíc je zde velké parkoviště přímo na skalní plošině vybíhající nad moře, kde můžete zakempovat na místech vyhrazených pro obytňáky (vybírá se parkovné 10 eur za noc, k dispozici jsou sociální zařízení s tekoucí vodou).

Po ranní koupeli na pláži Porto Katsiki

Po ranní koupeli na pláži Porto Katsiki

Když budete mít štěstí, postavíte svůj domov na kolech tak, že se od jídelního stolu budete kochat výhledem na pláž a večer ze zadní postele zažijete západ slunce jako z katalogu. Pozor, plocha parkoviště je šikmá, vyrovnávací klíny tu budete potřebovat.

Západ slunce nad Porto Katsiki

Západ slunce nad pláží Porto Katsiki

2. Kavalikefta

Pokud máte rádi adrenalin za volantem, vyrazte na západním pobřeží ostrova do vesnice Kalamitsi. Na mapě to vypadá, že silnici vedoucí k pláži Kavalikefta nakreslil někdo, komu se pořádně třásla ruka a dělal jen cik - cak, cik - cak. Ve skutečnosti za posledními domy vesnice cesta prakticky padá dolů k moři. A to starým olivovým sadem.

Sjezd s našim Weinsberg Carabus 630 ME, který podle tabulek měří 639 centimetrů v základu a další centimetry mu přidávají jízdní kola na zadním nosiči, se nesl ve znamení druhého rychlostního stupně, kličkování mezi větvemi starých stromů a horoucím přáním: “Ať hlavně nejede nic proti nám!”

Do některých zatáček je potřeba najíždět dvakrát, na konci se asfalt mění v prašnou rozbitou cestu, ale v závěru čeká velké parkoviště a hlavně krásné místo.

Kavalikefta

Asfalt se změní v prašnou rozbitou cestu, ale na konci čeká velké parkoviště a hlavně krásné místo

3. Gaidaros

Pokud máte rádi ještě větší divočinu, opusťte poznanou jistotu bídné asfaltky mířící ke Kavalikefta a stočte směr výpravy doprava k nedaleké pláži Gaidaros (souřadnice zde).

Podle mapy.cz, které při našich cestách používáme stažené do mobilu, tam končí silnice. A turismus zde teprve opatrně vystrkuje růžky v podobě malých plážových barů s pár stolečky – spíše podomácku stlučených boudiček. Odlehlost tohoto místa je jeho bonusem.

Gaidaros

Divoká pláž Gaidaros

4. Kathisma

Karavanisté by si měli do itineráře pro Lefkadu zanést ještě jednu pláž: Kathisma (souřadnice zde). Mimo hlavní sezónu je to vyhledávané místo nomády všeho druhu, stává tady jedno obytné auto vedle druhého. Od nádherně udržovaných dodávek Mercedes-Benz T1 s pohonem všech kol, se kterými by se dalo dojet klidně třeba do Mongolska, až po obří alkovny Dethleffs Globetrotter XXL, kde zkratka říká o velikosti obytného vozu vše.

Důvod? Parkování je na široké zpevněné “promenádě” přímo u pláže s výhledem na moře a velké lodě mířící do přístavu Patras. Příjezdová cesta je na místní poměry přímo luxusní a není problém se sem dostat i s mastodontem mezi obytňáky. Navíc pláž vroubí jedna restaurace vedle druhé.

Zkoumání pobřeží řeckého ostrova za pomocí kajaku

Pobřeží řeckého ostrova jsem pořádně prozkoumali pomocí kajaku a rozhodně tento zážitek doporučujeme

Autor spolu se se svou ženou Anetou a malým synkem Adamem cestovali v obytné dodávce osm měsíců po Evropě: od Španělska, přes Laponsko až po řeckou Lefkadu. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Čím jezdíme? Expediční Weinsberg CaraBus 630 ME

obytná vestavba do dodávky Fiat Ducato

výkon motoru: 160 koní

počet míst na jízdu, na spaní: 4/3

expediční výbava instalovaná ve společnosti Hykro: solární panel, měnič napětí, zdvojená nástavbová baterie pro nezávislé cestování

povinné ručení a havarijní pojištění Vansafe

Lefkada

Za řeckou vlajkou a naším Juniorem jsou vidět další Jonské ostrovy

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.