Lofoty. Země ledovcových jezer a panenské přírody. Proč tam všichni chtějí a málokdo dojede?

Autor: Tomáš Málek 7.9.2022
Skály se tu vynořují z moře jako dračí zuby. Liduprázdné bílé pláže, smaragdové moře a červené domečky korunuje polární záře. To jsou Lofoty. Kdy je nejlepší tam jet a jak se tam dostanete?
Lofoty. Proč tam všichni chtějí a málokdo tam dojede

Představte si místo, kde se z oceánu vynořují skály jako dračí zuby. Představte si pláže vysypané bílým pískem, kde téměř nikdo není. Představte si smaragdově modré moře, ve kterém vidíte hluboko pod kýl. Představte si až barvotiskově červené domečky, které si rybáři postavili na kůlech nad mořem.

Představte si silnici, která to všechno spojuje a na které budete chtít zastavovat a fotit snad každý kilometr. To všechno jsou Lofoty.

barvotiskově červené domečky

Barvotiskově červené domečky, které si rybáři postavili na kůlech nad mořem

Norské souostroví leží až za polárním kruhem. Letní sezóna je tady krátká.

“Hlavní sezóna na Lofotech je zhruba od začátku července do září. V tomto období zde můžete očekávat světlo 24 hodin denně, půlnoční slunce a taky tisíce turistů. Pokud se chcete vyhnout davům, tak sem zamiřte mimo sezónu,” doporučuje Radka Staňková, která v Norsku žije deset let a provozuje web zaměřený na cestování po Skandinávii Realcamplife.com.

obec Å

Dramatická kombinace Atlantiku a strmých skal u obce Å

“Osobně bych doporučila jet na Lofoty na konci srpna nebo v září, kdy už trochu opadnou davy. Norům totiž začíná škola už v půlce srpna. Zároveň už je v noci trochu tma na to, aby člověk mohl spatřit polární záři,” dodává Staňková. Mimochodem, loni první podzimní bouře udeřila na souostroví už koncem září. Uvidíme, kdy to bude letos.

Lofoty

Když vyjde počasí, není na první pohled patrné, že se Lofoty nacházejí za severním polárním kruhem

Jak se na Lofoty dostat obytným autem

Pokud jedete obytňákem z Česka, připravte se na opravdu dlouhý výlet. Z Prahy do “hlavního města Lofot” Svolværu přes Německo, Dánsko a Švédsko je to po silnicích 3 215 kilometrů. Pro představu: španělské hranice nad Barcelonou dělí od českého hlavního města poloviční porce kilometrů. My jsme cestu na sever Švédska absolvovali v roce 2021 a můžeme ji doporučit jako efektivnější.

Lofoty naší dodávkou

Naše dodávka Weinsberg CaraBus vedle expedičního speciálu německých seniorů

Řidič, nebo řidiči se musí obrnit trpělivostí. Hlavní švédský tah na sever podél pobřeží si na mapách sice tváří jako dálnice, nicméně ve skutečnosti se nad Uppsalou jeden jízdní pruh “ztratí” a střídají se vždy dva pruhy v jednom směru s jedním v tom opačném. Popsáno matematicky místo formátu 2+2 Švédové provozují 2+1. Cesta tedy neubíhá a nejlepším přítele řidiče je tempomat.

Z naší zkušenosti vyplývá, že cesta z Uppsaly na sever do Gällivare zabere dva dny jízdy. Z tohoto hornického města, kde je příjemný kemp se saunou v ceně, je to k úpatí Lofot slabých 300 kilometrů, tedy v místních podmínkách opravdu kousíček. A navíc pojedete divukrásnou krajinou divoké severské přírody a dotknete se i Národního parku Abisko.

Pláž Lofoty

Nad Yttersandem. Výhled na pláž a zátoku nedaleko Fredvangu

Druhou možností je cestovat přes Norsko. “Trasu skrze Norsko bych doporučila, pokud máte na cestování delší dobu a chcete si po cestě občas někde něco prohlédnout,” vysvětluje Radka Staňková z Realcamplife.com.

“V případě že zvolíte cestu skrze Norsko, tak jeďte do Bodø a odtamtud přeplujte trajektem do Moskenes na Lofotech. V létě je dobré tento trajekt zamluvit dopředu. Cesta trvá něco přes 3 hodiny,” dodává. V Norsku, narozdíl od Švédska, se navíc platí mýto.

Kde na Lofotech určitě zastavit

Všechny lofotské ostrovy spojuje silnice E10. Její část vedoucí mezi Svolværem a Å je jednou z 18 norských národních scénických cest. Co tedy můžete čekat? Norové tady dokazují, že samotná cesta může být cíl.

Specialitou silnice E10 tak jsou kromě podmořských tunelů epicky vyklenuté mosty, při jejichž přejezdu se cestujícím tají dech z výšky nad hladinou, a také designově vyladěná odpočívadla. Například odpočívadlo Vågan má hned dvě vyhlídkové terasy na fjord a okolní hory.

Lofoty odpočívadlo a čaj

Na odpočívadle Vågan jsme pohostili čajem dva totálně zmoklé cyklisty z Heidlbergu

Odpočívadlo Vestvågøy nabízí pohled na vnitrozemskou část stejnojmenného ostrova a pro klid cestujících tady postavili posezení kryté vysokou zdí. A budova toalety u Moskenes připomíná dračí zuby, i tady je krásný výhled na moře z žulových lavic.

Jak je to na Lofotech s cenami parkování

Velké parkoviště na samém konci silnice E10 je i pro obytná auta zdarma, ale můžete zde stát jen čtyři hodiny (pokud jedete do Skandinávie, vezměte si na palubu papírové „parkovací hodiny“, které se používají i v Německu a které se dávají za čelní sklo).

V nedalekém Reine vyjde stání na 24 hodin pro obytňák na 450 norských korun (údaj k roku 2021). Platí se přes aplikaci v mobilu nebo v hotovosti pomocí obálky vhozené do schránky. Téměř na konci přístavní hráze v Reine je navíc servisní místo, kde je možné zdarma vylít chemický záchod, šedou vodu a nabrat čistou vodu.

Lofoty s kajakem

Na skládacím kajaku, který vozíme se sebou, na výpravě do fjordu za přístavem Reine

Autor spolu se se svou ženou Anetou a malým synkem Adamem cestovali v obytné dodávce osm měsíců po Evropě: od Španělska, přes Laponsko až po řeckou Lefkadu. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Čím jezdíme? Expediční Weinsberg CaraBus 630 ME

obytná vestavba do dodávky Fiat Ducato

výkon motoru: 160 koní

počet míst na jízdu, na spaní: 4/3

expediční výbava instalovaná ve společnosti Hykro: solární panel, měnič napětí, zdvojená nástavbová baterie pro nezávislé cestování

povinné ručení a havarijní pojištění Vansafe

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.

Tip Vansafe: jaké pojištění vzít na cesty?

Sami cestujeme, proto se silnými partnery tvoříme produkty, které rizika karavaningu skutečně kryjí:

Havarijní pojištění: kryje i živly a poškození zvířetem, vztahuje se na nástavbu i nadstandardní výbavu

Asistence 24/7: s technikou a vybavením i pro velké vozy zajištěná profi týmem Global Assistence

Cestovní pojištění: kryje kola (i na nosiči) a elektroniku bez nočních výluk, vysoký limit léčebných výloh

Spočítat pojištění