Rakousko. Tipy na výlety a nocování u Attersee, Mondsee, Wolfgangsee a jezer Solné komory

Autor: Daniela Jírová 14.7.2023
Proč sem všichni jezdí? Oblasti Salzkammergut se přezdívá evropský Karibik a užijí si tu milovníci tyrkysové vody, náročných treků po horách, cyklisté i výletníci s dětmi.
Rakousko. Výlety a nocování u Attersee, Mondsee a dalších jezer

Křišťálově průzračná jezera obklopená vysokými horami a loukami tvoří skutečně dechberoucí scenérie. Nejlépe si je užijete při výšlapu na vrcholky s nádhernými výhledy. Je tu spousta značených tras pro zdatné horaly i výletníky - ti mohou vyjet lanovkou nebo se procházet značenými okruhy kolem většiny jezer. A cestou se určitě zastavte v některé rodinné "hütte" na domácí koláč, sýr nebo špek.

Jezdíte na kole? I vy se tu budete cítit jako v ráji (vede tu i slavná cyklistická trasa Salzkammergut Radweg, která měří okolo 352 km). Síly pak naberete při koupání a jízdě na paddleboardu, nebo si zajeďte relaxovat do lázeňského městečka, na vyhlídkový výlet lodí či do solných dolů.

Je opravdu z čeho vybírat, v rakouské oblasti Salzkammergut je totiž 76 čistých ledovcových jezer. Každé je jiné a každé vás okouzlí. My doporučujeme zaměřit se na ta méně známá – nejsou tu davy a příroda je tu stejně krásná.

Kde se dá přespat v obytném autě u Attersee, Mondsee a dalších jezer

Dá se tu spát na divoko?

Suverénně nejčastější otázka všech karavanistů nemá jednoznačnou odpověď. Rakousko donedávna bylo vcelku benevolentní (Solná komora zasahuje hned 3 spolkové země – Salcbursko, Horní Rakousy a Štýrsko, kde mimo zákazy nocovat šlo), ale s rozmachem karavaningu přitvrzuje. Zákazy a zábrany se objevují na nových místech a trpělivost dochází i místním. Místa na spaní ale stále najít lze, např. v aplikaci Park4Night (čtěte i aktualizace). A jak se vyhnout potížím?

1. Buďte ohleduplní k přírodě, nedělejte hluk a nepořádek.

2. Nevytahujte křesílka či grily (přespání je tolerováno, kempování už méně).

3. Vyplatí se také nezůstávat na žádném místě déle (max. 1 den).

U jednotlivých jezer níže najdete i pár tipů na legální přenocování.

Kempy

Najdete tu i hezké a vybavené kempy, ale bývají opravdu plné, a hlavně o prázdninách bez rezervace neuspějete. Lze tu najít i pár stellplatzů.

Jezero Attersee

TIP Podívejte se, jak správně používat aplikaci Park4Night a vyhnout se problémům.

Průvodce jezery Salzkammergut

Přijměte pár tipů, kam v Solné komoře vyrazit, jaké výlety stojí za to, i kde se dobře najíst nebo kde přenocovat.

Attersee

Jedno z nejznámějších (a největších i nejhlubších) jezer je oblíbené hlavně mezi potápěči. Aby ne, většinu roku je tu křišťálově čistá voda s přístupem téměř na každém kroku a perfektní zázemí. A to se zalíbí určitě i vám – na řadě spotů je kromě mapky podvodní lokality i čisté WC (včetně toaletního papíru), lavička nebo převlékací kabinka. A donedávna byla všechna místa vhodná i ke koupání úplně zdarma.

Popularita karavaningu ale silně zasáhla i sem – např. naše oblíbené místo s veřejným grilem je nově zpoplatněné, gril vykopaný a přibyla cedulka se zákazem grilování.

To ale nic nemění na tom, že se vyplatí tu zastavit a vykoupat (voda tu má okolo 18 °C, ale je krásně čistá a koupání mezi mohutnými horskými štíty je prostě nádherné). Jezero si můžete objet i na kole, zastavit se na večeři v místních hospůdkách nebo vyrazit na výlet po okolí.

Jezero Attersee

Attersee lemují koupací "spoty" - často i se zázemím

Kam odsud vyrazit na výlet?

Jezírko Egelsee

K půvabnému lesnímu jezírku vyrazte od spotu Kohlbauernaufsatz (vyjet můžete i na malé parkoviště, které patří k pohádkovému lesu, ušetříte tak pár metrů po silnici). Cesta k jezírku je značená a procházíte překrásným statkem a pastvinami.

Vodopád Nixenfall

Cesta k vodopádu Nixenfall, který padá z výšky asi 80 metrů, není náročná a zvládnou ji i rodiny s dětmi. Výchozím bodem je parkoviště ve Weissenbachu.

Bad Ischl

V lázeňském městečku s příjemnou atmosférou oceníte areál termálních koupališť a saun EurothermenResort Bad Ischl – hodí se, když se tu objeví typické deštivé počasí. Jsou tu i proslulé solné lázně. Nebo si zajděte do Císařské vily (Kaiservilla) – letního sídla Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty Bavorské (Sissi) v biedermeierovském stylu, která je obklopená příjemným parkem.

Jezero Egelsee

Lesní jezírko Egelsee hostí rozmanitou faunu (mloky, žáby...) i flóru

Kde se dobře najíst u Attersee?

Gasthaus Kreuzer

Rodinná hospůdka v obci Abtsdorf s překrásným výhledem na Attersee, s domácí kuchyní a poctivým jídlem. Doporučujeme vepřové ledvinky nebo liškové ragú.

Kde přenocovat u Attersee?

Na divoko je to tu se spaním horší – na řadě míst okolo jezera je to už zakázané a tam, kde zákazová značka chybí, bývá narváno (a hlučno – okolo jezera vede rušná silnice). Vyplatí se poodjet kousek dál na např. některé z parkovišť, odkud se vyráží na trek (popř. využít tipy Park4Night). Jsou tu i kempy, ale bývají opravdu plné a o prázdninách bez rezervace neuspějete. Oblíbený je např. Camping Gruber v Nußdorfu.

Ale můžete tu dobrat vodu – je tu pramen, který využíváme i my a místní potvrzují jeho "pitnost". Vodu z nádrže sice nepijeme, ale vaříme z ní a vždy bylo vše v pořádku. Dá se u něj zastavit a najdete ho zde.

Jezero Attersee a pramen vody

Voda je čistá a její pitnost potvrzují i místní

Mondsee

U tohoto v porovnání s ostatními jezery Solné komory teplejšího jezera je v posledních letech problém s parkováním, ale posezení na pláži je tu parádní. Skoro se dotýká jezera Attersee a na cípu jezera je restaurace s čerstvými a perfektně připravenými rybami.

Jezero Gosausee

Mondsee

Gosausee

Ráj pro milovníky náročnějších túr leží v nadmořské výšce 767 m těsně pod horským masivem Dachstein. Přímo u prvního a hlavního jezera je velké parkoviště (lze tu zůstat i přes noc). Na začátku si můžete projít první ferratu – patří mezi ty lehčí a zážitkové.

Jezero Mondsee

Gosausee je rájem pro milovníky náročnějších túr a na velkém parkovišti lze přenocovat

Kam odsud vyrazit na výlet?

Okolo jezer Gosauseen

Jezero snadno obejdete zhruba za hodinu nenáročným terénem. Doporučujeme si ale vyhradit celý den a vyrazit ještě dál. Minimálně k Hinterer Gosausee (sem už cesta trochu stoupá a počítejte minimálně s hodinou cesty) - právě odsud je nejkrásnější výhled na Dachstein. Na protějším cípu je menší horská chatka s občerstvením.

Adamekhütte (a Dachstein)

A máte-li chuť na pořádný výlet, tak odsud za další 3 až 4 hodiny dojdete k horské chatě Adamekhütte (2196 m n. m.) uprostřed strmých vápencových skal. Připravte se na pořádné stoupání serpentinami (převýšení 1 433 m), ale náročná trasa bude odměněna překrásnými výhledy. Na chatě se dá i přespat, a pokud jste opravdu zkušení, můžete vyrazit na samotný Dachstein. Kousek nad chatou Adamekhütte začíná ledovec Gosaugletscher, po kterém se dostanete do sedla Obere Windlucke a odtud ferratou až na vrchol.

Chcete další tipy? Podívejte se i na ostatní náročnější alpské treky v Salzkammergut.

Adamekhütte u Gosausee

Horská chata Adamekhütte je častým cílem

Langbathsee

Méně známé a opravdu fotogenické jezero se smaragdovou vodou, ke kterému se zajeďte, když máte náladu se pořádně vykoupat a udělat si i nenáročný výlet.

Kam odsud vyrazit na výlet?

Okolo jezer

Jezero se dá obejít a na jeho konci určitě odbočte i k jeho menšímu bráškovi – hornímu Hinterer Langbathsee. Je nedaleko a je tu božský klid. U jezera je velké parkoviště i restaurace (pozor, obytná auta a karavany smějí zůstat jen do 22.00). Dokonalý relax si užijete díky nulovému signálu.

Jezero Langbathsee

Při výletu k Langbathsee nezapomeňte odbočit i hornímu, menšímu jezeru

Schwarzensee

Tohle malebné "černé" jezero je náš letošní objev. Je tu málo lidí, krásné výlety i koupání bez davů (pozor čluny ani paddleboardy sem nesmí). A na parkovišti můžete zůstat legálně přes noc za 8 eur. Jsou tu i záchody (zasypávají se pilinami) a kiosek.

Kam odsud vyrazit na výlet?

Kromě obligátního kolečka kolem jezera doporučujeme výlet k Attersee. Dojdete tam cca za 2 hodiny a poslední část od vyhlídky poměrně strmě padá dolů. Můžete ale dojít nenáročnou trasou pastvinami a lesy jen k vyhlídce, a pak stejnou cestou zpátky. Zastavte se na cestě na pivo, vdolek nebo chleba se špekem v malé horské chatě Moosalm.

Jezero Schwarzensee

Schwarzensee je dobrou základnou pro výlety a lze tu přenocovat

Wolfgangsee

Nejtyrkysovější jezero Solné komory nabízí spoustu vyžití. My nikdy nevynecháme procházku historickým poutním městečkem Sankt Wolfgang spojeným se svatým Wolfgangem. Kolem starých měšťanských domů a obchůdků dojdete přímo do poutního kostela s obdivovaným gotickým křídlovým oltářem Michaela Pachera. Pak sejděte až k promenádě okolo jezera se starými dřevěnými domky na kůlech, které slouží jako garáže pro lodě a užijte si krásná panoramata.

Wolfgangsee

Promenáda u Wolfgangsee a gotický křídlový oltář

Kam odsud vyrazit na výlet?

Hora Schafberg (zubačkou nebo pěšky)

Hora Schafberg 1 780 m n. m. nabízí fantastické výhledy na pět jezer a okolní hory. Pokud se necítíte na náročnější výlet, dojedete sem pohodlně historickou zubačkou. Užijete si i samotnou jízdu tou nejkrásnější přírodou. Vyrazit můžete i pěšky nebo kombinovat lanovku a pěší výlet (např. vyrazit z mezistanice).

Hora Schafberg

Fantastický výhled z hory Schafberg

Hora Zwölferhorn (lanovkou nebo pěšky)

Tahle trasa nevede složitým terénem a za odměnu se vám otevře krásný výhled na jezero Wolfgangsee a okolní hory. Výlet si můžete i zjednodušit, až na vrchol vede lanovka (nástup ve městě St. Gilgen), takže se můžete vyvézt nahoru a projít se cestou dolů.

Kde přenocovat u Wolfgangsee?

Stání u hlavní silnice na divoko není ideální, proto jsou tu oblíbené spíše kempy: Wolfgangblick přímo u jezera, kemp Camping Birkenstrand nebo kemp Appesbach 20 minut chůze od centra (je členěný do teras s místy u jezera).

Hallstätter See

Pohádkové městečko Hallstätt je zapsané na seznamu UNESCO – je asi nejčastěji fotografovaným místem regionu. Město letos postavilo na některá místa zábrany, aby se bránilo hordám turistů. A v Číně si dokonce před pár lety postavili věrnou kopii Hallstättu.

Pokud přijedete mimo sezónu, určitě se vám tu bude líbit. Starobylé domky se krčí pod skalami nebo jsou postavené na kůlech zapuštěných do jezera. Ještě na konci 19. století se sem nedalo dostat jinak než lodí nebo pěšky.

Hallstater See

Hallstätter See je nejfotografovanějším místem v regionu

Kde přenocovat u Hallstättu?

Poblíž obce Obertraun je populární a vybavený stellplatz.

Kam odsud vyrazit na výlet?

Solný důl Salzwelten

K nejstaršímu solnému dolu na světě vás vyveze lanovka (můžete jít pěšky, trvá to asi hodinu). Prohlídka solných dolů pod zemí trvá asi 90 minut a je opravdovým zážitkem. Zvukové i světelné efekty doplňují propracovanou expozici, kterou zakončíte hlavní atrakcí – jízdou na šedesáti metrové hornické skluzavce.

Lanovkou nebo pěšky na Krippenstein

Lanovka Dachstein Krippenstein-Seilbahn vás vyveze k horským pastvinám Schönbergalm (1. mezistanice) k jeskyním Eishöhlen (impozantní a několikapatrová Ledová jeskyně ) a Mammuthöhle (Mamutí jeskyně), ale hlavně na vrchol Krippenstein vysoký 2 100 m (2. mezistanice). Doporučujeme i procházku k vyhlídkové plošině "5 fingers", kde 500 metrů nad propastí ční 5 můstků. Na severní straně hory jsou také tři ferratové trasy.

Krippenstein

Vyhlídka 5 prstů na vrcholu hory Krippenstein

Traunsee

Malebné a tyrkysové jezero je vstupní branou do Solné komory a může být další základnou pro náročnější výlet. Zážitkem bude i výlet lodí (plaví se tu kolesový parník Gisela ) nebo nejrůznější vodní sporty. Do jezera se za 2. světové války zřítil americký letoun P-47 Thunderbolt (z hloubky 70 metrů byl vytažen v roce 2005) a byly tu ukryté falešné bankovky.

Víte, že Traunsee je nejhlubším jezerem Salzkammergut? Hloubka dosahuje až 191 metrů (v Attersee 171 m).

Kam odsud vyrazit na výlet?

Jezerní zámek Ort

Zámek leží na ostrově v obci Gmunden a je opředený tajuplnými legendami. Podle jedné z nich ho postavil obr Erla z lásky k mořské panně Blondchen z Traunsee.

Traunsee

Traunsee - jezerní zámek Ort

Hora Traunstein

Na vrchol vede několik stezek , nejvíce adrenalinu si užijete na Naturfreundsteig, která vás pomocí ocelových lan povede přes srázy přímo nad hladinou jezera. Cesta začíná u občerstvení Moaristidl (5 km jižně od Gmunden). Z vrcholu vede lehká zajištěná cesta Hernlersteig (severní) nebo trasa Laimausteig (jižní).

Šnorchlování (drift) v řece Traun

Řeka Traun je plná ryb a raků a vy si ji můžete proplout – zhruba 2kilometrový úsek zvládnete téměř bezpracně, proud vás ponese a vy se budete moci kochat podvodním světem. Méně zkušení mohou využít organizaci místním Dive centrem.

K jakým dalším jezerům v Salzkammergut vyrazit

Našimi tipy ale krásy Solné komory zdaleka nekončí. Nedaleko je jezero Altaussee, kde se natáčel i James Bond, smaragdové Fuchselsee, jezero Hintererersee u Gosau nebo čisté Grundlsee a spousta dalších menších jezer. Po většině jezer si můžete udělat vyhlídkovou jízdu lodí, zajít si na kávu nebo dobrou večeři.

Traunsee

U působivého Altaussee se natáčel jeden z dílů Jamese Bonda „Spectre“

Náš itinerář – nejhezčí místa Salzkammergut a tipy na nocování, jídlo a výlety

Všechna zmíněná místa (a něco navíc :)) najdete na mapě. Jsou tu i vyznačená místa, kde je možné na přenocovat. Budeme rádi, když se inspirujete a užijete si jezera Solné komory jako my. Šťastnou cestu a ahoj někdy na cestách.

Čím jezdíme?

obytná vestavba (KRS mobile) do dodávky Fiat Ducato

výkon motoru: 120 koní

počet míst na jízdu/na spaní: 4/2 (méně pohodlně lze i 4)

další výbava: solární panel, nádrž na plyn 40 l, zdvojená baterie pro nezávislé cestování

pojištění: povinné ručení Vansafe, asistence Campers Club a na náročnější dovolené krátkodobé havarijní.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.

Tip Vansafe: jaké pojištění vzít na cesty?

Sami cestujeme, proto se silnými partnery tvoříme produkty, které rizika karavaningu skutečně kryjí:

Havarijní pojištění: kryje i živly a poškození zvířetem, vztahuje se na nástavbu i nadstandardní výbavu

Asistence 24/7: s technikou a vybavením i pro velké vozy zajištěná profi týmem Global Assistence

Cestovní pojištění: kryje kola (i na nosiči) a elektroniku bez nočních výluk, vysoký limit léčebných výloh

Spočítat pojištění

Jste s námi a našimi službami spokojení a líbí se vám, co děláme? Budeme moc rádi za hodnocení, které pomůže i dalším cestovatelům v obytňáku.