S nomádkou v kuchyni

Autor: Aneta Málková 6.10.2022
Když jsem v obytňáku dělala k večeři asi šedesátý salát naší velké cesty, poté co si Junior objednal k obědu špagety (nebesa, už zase!), s láskou jsem vzpomínala na opravdové domácí vaření, dušení, pečení...
S nomádkou v kuchyni

A myslela jsem na to, že po návratu domů se u nás trouba nezastaví!

Abyste rozuměli, tanec v kuchyni zbožňuju. Archivuju si stovky gastronomických časopisů, v knihovně mám desítky kuchařek, a když jsme si vybírali bydlení, krásný moderní byt s obrovskou terasou nedostal ani maličkou šanci vzhledem k až smutně vyhlížející minikuchyňce stranou od obýváku. Doma jsem rozmazlená svými fantastickými litinovými hrnci, ikonickým kuchyňským robotem, elegantním bílým servisem…

Na našich nomádských výpravách vařím jinak. V nepřilnavých hrncích, které se do sebe skládají jako dříve ešusy. Jediným využívaným high-tech pomocníkem je digitální vážící lžíce. Talíře jsou plastové s protiskluzovým dnem.

Což je zajímavý zpětný chod, zatímco doma děti postupně přechází na porcelán, v autě naopak my přecházíme na podgumované modely. Uvažuji, že si pořídím něco pěkného s ovečkou Shaun.

Salát

Asi šedesátý salát naší velké cesty

A nůž! Ne, že by se mi nezastesklo po mých třech nádherných kuchařských nožích, s dvaceticentimetrovou čepelí ostrou jako břitva. Cestovní modely to ale přiznávám zrovna nejsou.

Pro tyto účely se nám perfektně osvědčil zoubkatý, téměř věčně ostrý nůž, který se v gastro potřebách prodává jako nůž na rajčata. Je poloviční, má kulatou špičku, která vám v autě nepropíchne šuplík, a perfektně nakrájí vše od melounu po extra vysušenou fuet klobásu.

V porovnání s vařením na plynovém vařiči před stanem je obytňáková kuchyňka ztělesněním luxusu. Po svém uživateli však vyžaduje samozřejmě jistou míru shovívavosti. Repertoár jídelníčku jsme tomu tak přizpůsobili. Technicky si dovedu představit přípravu ledasčeho (ne Barney, výzvu na croquembouche nepřijímám, viz pozn. níže), ale čas raději věnuji rodině a poznávání krajin kolem nás.

Trhy a tržnice jsou pro nomády spásou

Navíc, v období od jara do podzimu je často nabídka čerstvých potravin tak báječná, že vařit netřeba. Nebo jen na minutku, osolit, opepřit, hotovo. Ve Španělsku a Německu je fenomenální nabídka zeleniny a ovoce, často v biokvalitě za prakticky stejnou cenu jako ta konvenční.

Tapas

Nabídka čerstvých potravin tak báječná, že vařit netřeba

Nákupy i zážitek v jednom nabízí návštěva tržnice. Živější než španělské jsme potkali asi jen v Turecku. Výhodou těch jihoevropských je, že vás nikdo netahá za rukáv, abyste koupili zrovna jeho zboží, a cena se nedohaduje nekonečným smlouváním.

A protože čerstvá ryba je čerstvá ryba a je třeba jednat rychle, možná se stane i vám, že toho nejluxusnějšího tuňáka v životě budete restovat a degustovat v autě na přístavním parkovišti.

Tuňáci na trhu

Nákupy i zážitek v jednom nabízí návštěva tržnice

Řecký pita gyros stojí už od dvou euro a vzhledem k přítomnosti hranolek jej mívají v oblibě i děti.

Projet Balkánem bez ochutnání klasických čevabi z kouřícího grilu jednoduše nelze.

Itálie vám nejspíš slepí pusu množstvím výborné poctivé zmrzliny.

Země koridy nabízí také nekonečně variant frittaty, šunky jamón, choriza, fuet klobásek, sýrů... Tapas si nemusíte dávat nutně v taverně, stačí nakoupit a servírovat.

Sušená šunka

Stačí nakoupit a servírovat

Němci jsou zase mistři v práci s moukou - chleby, banketky, briošky, šneci ala burek, máslové pečivo, koláče, palačinky, knedlíky... všechno nebezpečně dobré.

Ne zrovna zdravý, zato skvělý fastfood v podobě nadýchaného křupavého langoše nevynechejte v Maďarsku. V Česku na koupališti už si pak jeho hodně vzdáleného nevlastního příbuzného nejspíše nikdy nedáte.

Langoš

Nadýchaný křupavý langoš v Maďarsku překoná svého českého "příbuzného" o 1000 %

A po létě Švédsku se do IKEA na masové kuličky věru dlouhou dobu nevydáte...

Auto jede na naftu, my jedeme na kávu

Kromě jídla nesmím ale opomenout ještě jiné vaření na palubě vozu. Totiž nápoje zaujímající v naší rodině veledůležitou pozici – kafe! Auto jede na naftu, my jedeme na kávu.

Ze zpovykaného domácího repertoáru moka, vietnamská, filtr a kavárenských flat white jsme s sebou na cesty zvolili moka konvičku. Bezvadně funguje na plynu, jednoduše se udržuje a namletou na tu správnou hrubost ji koupíme všude napříč Evropou.

Kafe

Káva :)

Co si pořídit do kuchyňky v obytném autě či karavanu?

Pokud bych vám mohla doporučit pár věcí, které si do vaší obytňákové kuchyňky pořídit, byly by to následující:

sadu hrnců s nepřilnavou vrstvou, skládajících se do sebe, ušetří vám spoustu místa

servis plastových talířů s protiskluzovou gumou na dně, které vám z linky nebo ze stolu neodjedou ani za jízdy

cedník, na slévání těstovin, mytí drobného ovoce

plastové sklenky na víno, kromě toho, že se nerozbijí, také ve skříňce necinkají za jízdy

pár keramických hrnků, které při zničení neopláčete, přeci jen káva z plastu není to ono

nůž na rajčata, zoubkatý, ostrý, s kulatou špičkou

džezvu, malou konvici nebo rendlík s nálevnou hubičkou na vaření vody, bryndání z klasického hrnce, byť s rukojetí, rychle omrzí

moka konvičku, na rozdíl od přístroje na espresso je skladná a lehká, na rozdíl od skleněného french pressu nerozbitná; nebo dripper V60 - tedy překapávač přímo na hrnek, pokud preferujete filtrovanou kávu, potom nezapomeňte i papírové filtry, ať si v autě nezanášíte odpad

Kafe

Káva v moka konvičce

rodičům vřele doporučuji klasickou spirálovou metličku, již využijete na všechny kaše, palačinková a lívancová těsta

rodičům kojenců a batolat tyčový mixér

mlýnek na pepř (a pepř! :))

Stolování malých cestovatelů ve voze je vůbec samostatná kapitola. Naše večeře pravidelně doprovázely rozhovory se vsuvkami typu:

Ne miláčku, ty těstoviny nebudeme nandavat bagrem.

Počkej, tak já ti ten sýr ze země podám.

Kam že sis utřel ty zapatlané ručičky? Aha, do sedačky.

No možná bychom to s tím bagrem někdy mohli zkusit, ať nejsme za suchary.

Tak dobrou chuť a zase příště!

Autorka spolu se svým mužem Tomášem, malým synkem Adamem, dcerkou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Čím jezdíme? Expediční Weinsberg CaraBus 630 ME

obytná vestavba do dodávky Fiat Ducato

výkon motoru: 160 koní

počet míst na jízdu, na spaní: 4/3

expediční výbava instalovaná ve společnosti Hykro: solární panel, měnič napětí, zdvojená nástavbová baterie pro nezávislé cestování

povinné ručení a havarijní pojištění Vansafe

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.