Vanlife. Život v obytňáku jako nová móda?

Autor: Aneta Málková 16.8.2022
Život v obytňáku se stal v posledních letech velkým hitem a instagram je zaplavený vyladěnými fotkami mladých párů. Jako hub po dešti přibývá i "pozérů", a tak na cestách narazíte na spustu humorných situací. Koho můžete potkat?
Vanlife. Život v obytňáku jako nová móda?

Když o cestování obytným vozem hovoříme s generací našich rodičů či prarodičů, často někdo s radostí zavzpomíná – no jo, taky jsme mívali karavan, dojeli jsme vždycky někam k vodě do kempu, pekly se buřty, hrálo se na kytaru, jó to byly časy!

Karavany v kempu

Karavaning má v ČR dlouhou tradici a mnozí moc rádi vzpomínají na báječnou atmosféru

Obytné auto, dodávka nebo přívěs?

V naprosté většině případů tím myslí obytný přívěs tažený osobním automobilem, dřívější synonymum pro karavan. I dnes je jich k vidění po celé Evropě pořád dost, ale spíše než na trase je potkáváme zaparkované právě někde v kempu, kde v podstatě plní funkci chaty.

Výhody jsou jasné, výrazně – a to i několikanásobně nižší cena, a více obytného prostoru. Nevýhody nicméně také, pomalá rychlost při přesunech, omezení délkou a mobilitou při nápadu zajet si cestou na zámek, nebo nedej bože do města.

A tak výrazně, téměř raketově řekla bych, přibylo obytných aut v pravém slova smyslu. Od maličkých dodávek s podomácku vyráběnými vestavbami po obrovské integrované vozy pro mnohočlennou rodinu.

Nebo pro (zejména německé) seniorní páry, kteří mají své odpracováno a teď si prostě chtějí dopřát komfort, a i během svého putování sledovat satelitní televizní vysílání z obrovských sedaček krytých bílou kožešinkou, dvě pohodlná venkovní křesílka užívají ke stolu, další na opalování s příslušně flexibilním polohováním... Dolce vita!

Vanlife

Obytných aut stále přibývá...

Inspirující komunita nebo jen móda?

S nástupem každého fenoménu se postupně vytvoří komunita lidí, jíž spojuje právě onen stejný prvek životního stylu a nová módní vlna je rázem na světě. Jenže, to máte jako s tím slavným hipsterstvím nebo veganstvím.

První proud, založený na tom odlišovat se a nespadnout do většinového IN, se stal tak nekompromisní, že kdo neměl kalhoty odhalující i mrazech kotníky a kabát ze sekáče podivného tvaru i barvy, byl pro hipstera out. Oxymóron v praxi. A podobně je to u některých veganů.

I život v obytňáku se stal v posledních letech velkým hitem. Odráží se to samozřejmě i na sociálních sítích, Instagram je zaplavený fotkami mladých párů a rodin v jejich domcích na kolečkách. Spoustu z nich má nádherné fotky, zajímavé komentáře nebo odkazy na své články a blogy, a mohou být na cestách opravdu báječnou inspirací.

Vanlife

...a vidět je to i na sociálních sítích

Pravda ale je, že logicky také jako hub po dešti přibývá i pozérů. Taková insta-vanlife-osoba musí splňovat několik zásadních kritérií, jinak bude kmenem souzena a vyloučena :).

"Zásady Insta-vanlife"

1. Základem je staré auto. Čím starší, tím lepší. Obytnou vestavbu si samozřejmě musíte vyrobit sami. Při nejhorším s pomocí najaté malé firmy, ideálně o jednom člověku, kterému bude trvat práce co nejdéle.

2. Hned po dokončení hrubé stavby je třeba vybavit interiér bílým povlečením, tak deseti světlými polštářky, lapačem snů, tibetskými vlaječkami, svíčkou (čím více dřevěného obložení, tím více svíček!) a – a to je poslední roky naprosto zásadní trend – kytkou v květináči. Tu lze zavěsit do takového toho proutěného aparátku, jež mívali naše babičky, nebo lépe převážet třeba v dřezu a při každé zastávce naaranžovat přesně doprostřed stolu.

Vanlife

Některé staré dodávky jsou krásné, ale často využívané jen pro vyfocení líbívých fotek

3. No a fotit. Fotit, fotit, fotit. Zajet nad útes, kde je nádherný výhled a nasdílet informaci o tom, že dnes máte to nejúžasnější místo na spaní. (A hned vzápětí odjet, neboť terén neumožňuje zaparkovat rovně, fučí tam jako blázen a došla vám voda.)

Vanlife

I o práci z pláže se píší hotové romány. Praxe ale tak idylická není

Pravidelně je třeba přidávat obrázky vaší partnerky ve dvou situacích.

První, leží na posteli na břiše, hledí ven otevřenými zadními dveřmi a na sobě má jen tanga. Doplňte obrázkem broskve. Fakt. (Pardon, ale já za to nemůžu, jen vám to dokumentuji.)

Druhá, sprchuje se v plavkách pod venkovní sprchou. Západ slunce = body navíc.

Vanlife

Oblíbená kompozice na sociálních sítích

A tak při bydlíkářských výpravách narazíte na celou plejádu humorných situací. Jako my, kdy vedle nás stál pár v obytňáku dost podobném tomu vykreslenému výše. Nejméně půl hodiny se fotil v interiéru vozu, dohadoval se, zda to bude lepší směrem dovnitř či směrem ven, v objetí, při polibku... Poté vybraný snímek další hodinu upravoval a nahrával.

Po sdělení světu o duchovní harmonii, lásce a večerní meditaci tihle mladí lidé sfoukli svíčku a následují čtyři hodiny (!!) strávili každý zvlášť se svým telefonem. Hm.

Tak mír a lásku všem a zase příště!

Autorka spolu se svým mužem Tomášem, malým synkem Adamem, dcerkou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo si chcete vybrat pro svou obytku pojištění, které opravdu kryje všechna rizika karavaningu?