Vrať se, až budeš normální. Sólo cestovatelky: Klára Medek

Autor: Aneta Málková 23.6.2022
2. díl seriálu o sólo cestovatelkách. Ženách, které samy brázdí Evropu obytnými dodávkami. Proč se do takového dobrodružství pouští? Nemají strach? A co si z toho odnáší? Tří takových nomádek jsme se zeptali.
Vrať se, až budeš normální. Sólo cestovatelky: Klára Medek

Klára alias Malá cestovatelka vyrazila na sólo jízdu Evropou. Cestě předcházela domácí úprava Mercedesu Sprinter na domov na čtyřech kolech a plány a očekávání. Jaké byly a jak se splnily?

1. Proč cestovat sama? A proč ne?

Ne každý dostane možnost zkusit si obojí. Mně se podařilo vycestovat samotné v těžké životní situaci a celá cesta s dodávkou po Evropě pro mě byla po všech stránkách přínosná. Pominu-li samotný fakt objevování a cestování, bylo to pro mě obrovské vykročení z komfortní zóny. Holka, sama, na starosti obrovská dodávka.

V zahraničí, a na místech, kde ji nikdo nezná a nikdo jí nerozumí. Díky tomu, jsem se ale dokázala vnitřně posunout dopředu. Když člověk cestuje sám, zažívá pocit ohromné svobody. Sám si určuje směr a náladu cesty.

 Klára Medek na cestě

Sólo cesta pro mě znamenala obrovské vykročení z komfortní zóny

Mám to štěstí, že jsem poté vycestovala i s partnerem. A to bych už přirovnala k dovolené. :) Sice se člověk potká s podobnými situacemi, ale na řešení už není sám. Obojí má své pro i proti. Cesta s partnerem nebo kamarádem, zkrátka s druhým člověkem, prověří pevnost vztahu. :)

 Klára Medek na cestě

Když člověk cestuje sám, zažívá pocit ohromné svobody

2. Vzpomeneš si na první moment, kdy tě napadlo vyrazit na cestu sólo?

Na životní křižovatce, ke které jsem se dostala, jsem se musela rozhodnout co dál. Byla jsem sama a přemítala jsem možnosti. Jednou z nich byla i přestavba staré dodávky, která mi stála na dvorku. Vzala jsem to jako výzvu a do přestavby se pustila během léta a na podzim si předsevzala, že vyrazím na roadtrip po Evropě. Podařilo se.

3. Pomyslela sis někdy během cesty, že to byla pěkná blbost?

Když si zpětně vzpomínám na své pocity, spíš bych je popsala jako euforické bláznovství. Byla jsem zaplavená adrenalinem, a i přes obrovský strach se snažila neustále posouvat dál a dál. Nesetkala jsem se na cestě s žádnou velkou komplikací nebo nepříjemností, při které bych cesty litovala.

 Klára Medek v dodávce

Na cestě

4. Měla jsi někdy strach, pocit nebezpečí?

Strach jsem měla každý den. Jsem introvert a nikdy dříve jsem nic takového sama nepodnikla. Vlastně jsem nikdy nebyla sama, vždy jsem měla někoho, o koho jsem se mohla opřít. To se ale na cestě změnilo. Měla jsem strach, že se s autem stane něco, na co nebudu stačit.

Nebudu schopná si domluvit pomoc. Uvíznu někde, odkud mě nikdo nedostane, protože nebudu mít signál. :) :) A takových hororových scénářů mi běhalo hlavou hodně. Naštěstí zůstaly opravdu jen v mé hlavě.

Pocit nebezpečí nebo ohrožení jsem neměla snad nikde. Samotnou mě překvapilo, jak byli lidé ochotní a vstřícní.

 Klára Medek na cestě

Strach jsem měla každý den, ale pocit ohrožení nikdy

5. Vrátila se domů ta stejná holka?

Když jsem odjížděla, řekl mi táta památnou větu: “Vrať se, až budeš normální.” :) :) Je to náš rodinný vtípek a pošťouchnutí.

No nevím, jestli jsem se vrátila normální, ale stejná rozhodně ne. Jsem si jistá, že mě sólo cesta obohatila nesmírně a doživotně budu vděčná, že jsem ji mohla podniknout.

 Klára Medek v dodávce

No nevím, jestli jsem se vrátila normální, ale stejná rozhodně ne

6. Nějaký obzvlášť silný okamžik?

Zastávka v Santiagu de Compostela. Do poslední chvíle jsem nevěděla, že pojedu tímto směrem, nebo že tam zastavím. Bylo to impulzivní a intuitivní. A dostalo mě to do kolen. Doslova. Klečela jsem na náměstí mezi ostatními cestovateli a poutníky a pociťovala pokoru a vděk.

Tohle poutní místo bývá cílem spousty lidí, ale já jsem věděla, že musím ještě dál. Bylo to pro mě připomenutí toho, že na podobné cesty se vydává mnoho lidí a že v tom nejsem sama. Dodalo mi to víru a sílu.

 Klára Medek na cestě

Mercedes Sprinter je Klářin na domov na čtyřech kolech

7. Motto tvé cesty?

Na pankáče. :) :)

Sólo cestovatelku Kláru a její další příhody můžete sledovat na Instagramu Malá cestovatelka.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.

Ať už si jezdíte samy/i nebo s větší posádkou kromě povinného ručení, případně havarijního pojištění nezapomeňte na cestovní pojištění. Doporučujeme přibrat i velkorysé připojištění asistence na cestách PLUS. Vše si poskládáte v našem konfigurátoru jako stavebnici. Online a během pár minut.

Spočítat pojištění