5 důvodů, proč vyrazit na Caravan Salon Düsseldorf 2023

Autor: Tomáš Málek 30.8.2023
Německý Düsseldorf se až do 3. září stal pupkem karavanistického světa. Proč je dobré vážit cestu téměř přes celé Německo a jít se podívat na letošní Caravan Salon?
5 důvodů, proč vyrazit na Caravan Salon Düsseldorf 2023

1. Čínský předvoj dorazil do Evropy

O tom, že tradiční evropské automobilové značky mají na svém vlastním dvorku ambiciózní vyzyvatele z Číny, se v posledních týdnech píše docela dost. Po vysmívaném prvním pokusu dobýt Evropu se výrobci z Říše středu vrátili a zdá se, že hlavně v oblasti elektromobilů budou tvrdou konkurencí. Ve světě karavaningu ale zatím o Číňanech v Evropě nebylo ani řeči.

Výrobce obytných aut Deddle RV

Celkový pohled na expozici čínského výrobce obytných aut Deddle RV. Jeho vozy dorazily do Německa po vlastní ose

Ale jsou už tu – přímo na největším evropském veletrhu stojí tři čínské obytňáky od značky Deddle RV. A dorazily sem po vlastní ose přes Rusko a Nordkapp. A asijsky milá Číňanka na jejich stánku, který se zatím nacházel skromně u zdi jednoho z pavilonů, se netajila tím, že na Západ přijeli okouknout terén a že by rádi začali prodávat svá auta Evropanům.

Interiér aut Deddle RV

Detail vnějšího vaření u čínského bytného vozu značky Deddle RV a pohled do interiéru

Podvozky byly Iveco Daily, všechny s automatem Hi-matic a třílitrovým motorem plnícím EURO 6. Obytné nástavby nesly interiéry poplatné asijskému vkusu. Usadit velkou obrazovku na spodní stranu lůžka v alkovně by si žádný evropský výrobce patrně nedovolil. Otázkou je hmotnost představených vozidel, protože na první pohled se do hmotnostního limitu 3,5 tuny nevejdou, a hlavně cena.

Obrazovka aut Deddle RV

Televizní obrazovku designeři zapustili do části lůžka v alkovně obytného vozu

2. Čím víc bláta, tím víc cool

Zatímco před pár lety byly obytné vestavby s pohonem všech čtyř kol exotickými kusy, letošní Caravan Salon ukázal, že se v tomto segmentu snaží naplno prosadit i větší či dokonce opravdu velcí hráči. Na stánku Westfalie si tak návštěvníci mohli prohlédnout hned několik modelů 4x4 s výsuvným zadním boxem na spaní.

Westfalia s výsuvným zadním boxem na spaní

Westfalia výsuvný modul na spaní představila v dodávce Mercedes-Benz Sprinter s pohonem 4x4

Menší hráči, jako třeba LaStrada, představovali nepřeberné množství variací na téma obytňák do terénu. Různých off-road dodávek bylo na výstavišti rozeseto tolik, že když vystavovatelé chtěli opravdu zaujmout, neváhali auto protáhnout před výstavou blátem. S pravou patinou pak na stánku vypadalo mnohem lépe.

Expediční dodávky Buli a MAN

Expediční Bulli 4x4 od Terra-Camper (vlevo) a expediční MAN (vpravo). Když není zablácený, nikdo si ho nevšimne, řekli si patrně prodejci

3. Premiéry nových obytných aut i karavanů

Před pár týdny sjela z linky v továrně závodu Hannover-Limmer obytná dodávka Volkswagen California, která měla na kapotě velkou číslovku 200 000. Bylo přesně 12. července 2023, pro milovníky detailů. Dobrá zpráva je, že Volkswagen tento model chce dál rozvíjet. V předvečer Caravan Salonu svou vizi nové „californie“ představil. Vybral si k tomu starou továrnu, kde je bazén s umělou vlnou na surfování (california = surfing).

Bambusová dodávka

Mezi nejnápaditější interiéry letošního Caravan Salonu patřila bambusová dodávka

Když už jsme u těch dodávek, tak v Düsseldorfu si zájemci mohli poprvé prohlédnout nový Ford Transit Custom Nugget, či Affinity Five, vestavbu, kam se Polákům podařilo vmáčknout dost sedadel a lůžek pro pětičlennou rodinu. A tak bychom mohli dlouho pokračovat. Aby ne, když rekordních 16 hal letos obsadilo více než 750 vystavovatelů z celého světa.

Affinity Five

Affinity dostalo do tradiční dodávky dost sedadel a postelí pro pětičlennou rodinu (+ ukázka prostoru na spaní pro tři lidi)

4. Největší kemp na světě

Německo je karavanistickou velmocí. Není divu, že na düsseldorfskou výstavu vyráží část návštěvníku svými obytnými auty. Takže obří parkoviště označené jako P1 jedna se na přelomu srpna a září mění v patrně v největší kemp na světě. Jeho kapacita může dosáhnout až šesti tisíc obytných aut a přívěsů. Přespávají tady nejen návštěvníci, ale také část vystavovatelů.

“Život se tak po uzavření bran výstaviště přesouvá právě do kempu na parkovišti P1 – sudy piva z celé Evropy, hromadné grilování, povídání se sousedy i kulturní program. To vše patří ke karavanovému městečku Caravan Center,” popisuje Jan Bordovský ze serveru CamperLife, který na německý veletrh pravidelně jezdívá.

Venkovní prostory Caravan Salon 2023

Parkoviště P1 se na přelomu srpna a září mění v patrně v největší kemp na světě (photo: Messe Düsseldorf/ctillmann)

5. Česká podpora na místě

Velké a silné značky si v Düsseldorfu pro svou prezentaci zabírají obrovské plochy. Takže zájemce, který si vybírá model nebo layout svého nového obytňáku či přívěsu si může vše projít, prohlédnout na vlastní oči a nasát autentický dojem. Tedy věci, které žádná fotografie či video nedokážou zprostředkovat. Dealeři z Česka i proto posílají na Caravan Salon své lidi, kteří jsou na stáncích značek a pomáhají českým návštěvníkům.

 Caravan Salon 2023

Na veletrhu si můžete vše osahat i vyzkoušet a některé prezentace jsou opravdu hodně povedené (photo: Messe Düsseldorf/ctillmann)

A proč ještě přijet?

Důvodů, proč Caravan Salon 2023 navštívit je mnohem, mnohem víc. Na 250.000 m² se prezentuje bezmála 750 vystavovatelů. Kromě obytných vozů, karavanů a obytných přívěsů všech typů i velikostí tu najdete nepřeberné množství nejrůznějších doplňků, komponentů, vybavení, nářadí a vychytávek. A nechybí tu samozřejmě ani technologické novinky (ovládání celého vozu dotykovým displejem), prémiové obytné vozy a jako protipól i zajímavé nízkonákladové novinky. Bohatý je také doprovodný program (jedním z témat veletrhu je i vlastní přestavba) i prezentace turistických destinací.

Praktické informace k návštěvě Caravan Salon Düsseldorf 2023

Kdy a kde se veletrh koná? Caravan Salon 2023 běží od 26. 8 až do neděle 3. 9. 2023, vždy od 10.00 do 18.00. Areál najdete na D-40474 Düsseldorf, Am Staad (Stockumer Höfe) – podívat se můžete i na Google Maps).

Kde najdete jednotlivé vystavovatele? Podívejte se na interaktivní mapu vystavovatelů (plánek výstaviště)

Kolik stojí lístek a kde ho koupit? Lístek na 1 den o víkendu stojí 19 eur (na stránkách najdete obsazenost parkovišť i odkaz na koupi lístků online).

Prémiové obytné auto

Nechybí tu ani velkorysé prezentace prémiových obytňáků (photo: Messe Düsseldorf/ctillmann)

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.

Titulní foto: Messe Düsseldorf/ctillmann