Bezpečnost na cestách. Na co si dát pozor a jak snížit riziko?

Autor: Aneta Málková 28.6.2022
A to se nebojíte, že …? Věta, kterou jsme před odjezdem na dlouhou cestu slyšeli mnohokrát. Pokud by cestovatel měl uvažovat stylem "co by kdyby", asi by nikdy nikam neodjel. Poradíme, jak rizika snížit.
Bezpečnost na cestách. Na co si dát pozor a jak snížit riziko?

Osvědčila se nám zásada pozitivní myšlení, půl úspěchu. A dobrá pojistka a základní bezpečnostní opatření ta druhá. A na co si tedy na cestách dáváme pozor?

Jiný kraj, jiný řidič

Jako Češi máme určitou výhodu, že jsme zvyklí na řidičské zlozvyky, jež u nás na silnicích vládnou. Při výpravě na Balkán pak nejsme tolik zaskočeni místním divokým kličkováním, typickým troubením a všemožnou zvěří na silnici.

Naopak na západě a zejména severu Evropy máme pocit, že jsme se ocitli v nějakém elitním klubu ohleduplnosti za volantem. Norský šofér v Tiraně musí být věru jako Alenka v říši divů.

I tak se ale vyplácí obezřetnost, tak jako prostudování odlišností v předpisech v zemích, které plánujete navštívit. Nás převapilo například:

Ve Španělsku se například vysokou pokutou trestá řízení v žabkách (mohou se vzpříčit mezi podlahou a pedálem).

V Maďarsku zase musíte mít reflexní vesty vepředu v kabině, nikoliv jen v kufru (vcelku logický požadavek) a debatování s policistou o zaplacení pokuty může skončit i zabavením auta.

V Německu tvrdě postihují nedodržování vzdálenosti od vozidla před vámi, vyblikávání a vytroubení může být dokonce bez pardonu klasifikováno jako trestný čin.

Ve Španělsku se vysokou pokutou trestá řízení v žabkách

Místní předpisy se vyplatí prostudovat - ve Španělsku se například vysokou pokutou trestá řízení v žabkách

Cyklista v provozu

Samostatnou kapitolou je pak vztah motorista - cyklista. Musím se přiznat, že doma jezdíme na kole s dítětem v sedačce pouze po cyklostezkách nebo zapadlých okreskách. V běžném provozu se vůbec necítíme bezpečně.

Jak skvělá je potom cyklistika v Německu, Skandinávii, ale i - světe, div se - ve Španělsku, kde je dostatečný odstup samozřejmostí a nikdo vám nedává najevo, že mu překážíte.

Cyklisté

Opatrnost a ohleduplnost je na místě - ať už jste za volantem nebo sami v sedle

Krádeže

Ve snaze zabránit vykradení svého obytňáku dělají někteří dodávkáři různé maskovací finty. Například obléknou přední sedačky do reflexních vest, a outfit ještě vytuní bezpečnostní přilbou. Záměrem je vyvolat dojem obyčejné pracovní dodávky.

Případně zatáhnou rolety a pustí uvnitř smyčku nahrávky štěkotu psa, nebo dialogu lidí. My parkujeme zadní dveře s oblibou do křoví (doslova), aby se kufru nedalo vlézt.

Zabezpečení karavanu

Pes v autě může zloděje odradit, někteří cestovatelé pouští alespoň nahrávku štěkotu

Ale nic si nenalhávejme, zlodějina je řemeslo, a jediná účinná obrana je nenechávat v autě cennosti. To jsem si musela připomínat po opuštění Skandinávie denně, tam lidé běžně nechávají auta odemčená, zatímco si odskočí do trafiky, batoh ležet na lavičce, když si hrají s dětmi na prolézačce. Na to si jeden zvykne rychle.

Víte, že cestovní pojištění Vansafe kryje i kola na nosiči a elektroniku uvnitř a neplatí pro něj výluka nočních krádeží jako u jiných společností?

Kamuflované krádeže

Srbsko je nechvalně známé svou fintou na obytná auta. Když v noci přespíte někde na parkovišti, ráno vás přivítá poruchou na bázi přeříznutého či jen vytrhnutého kabelu. Nejbližší servis vám tuhle "velkou závadu na motoru" samozřejmě ochotně za pěknou sumičku opraví.

Zabezpečení karavanu

Před odchodem vždy zkontrolujte, zda je auto zabezpečené, v případě pochybností raději zvolte kemp

Proto jsme při transitu zvolili spaní v malém pěkném kempu. Obecně musíme s uznáním konstatovat, že za posledních patnáct let, kdy na Balkán jezdíme, srbská infrastruktura udělala obrovský skok vpřed.

Chystáte se na Balkán? Přečtete si Tipy na nejlepší kempy, které musíte vyzkoušet na cestě po Albánii a Srbsku od týmu Vansafe.

Pojištění

Oříškem může být cestovní pojištění posádky. Na běžnou dvoutýdenní dovolenou je škála celkem pestrá a bohatě postačí cestovní pojištění Vansafe s vysokým limitem krytí (vybrat si můžete 10 nebo dokonce 100 milionů Kč).

Několikaměsíční dobrodružnou výpravu, kdy nevíte, kam přesně pojedete ani na jak dlouho, je ale třeba řešit jinak. Klasické produkty by vyšly buď nesmyslně draze, krytí je nedostatečné, nebo jsou časově omezené na pár týdnů.

Pohoda na cestách

Nejen na aktivní dovolenou je nutné se pojistit

Jak jsme vybírali dlouhodobé cestovní pojištění?

Ve výsledku jsme se rozhodovali mezi třemi zahraničními službami. True traveller, World nomads a Safety Wing. Poslední zmíněnou jsme nakonec zvolili my při naší osmiměsíční cestě Evropou. Aktivaci lze provést online ten samý den, pojistka se sama reaktivuje každé čtyři týdny, o čemž vám přijde vyrozumění e-mailem. Zrušit lze opět jedním kliknutím.

Země, kde se člověk pohybuje, lze postupně aktualizovat. Platba odchází automaticky z kreditní karty, cena se liší dle věku, každý dospělý má v ceně i jedno dítě. Pozor na nutnost připojištění rizikových sportů nebo příplatek pro cestu do USA.

Nově ale také dlouhodobé a výhodné cestovní pojištění umožňuje i Vansafe, které pravděpodobně zvolíme na naši příští dlouhou cestu.

Že si každé auto zaslouží svou havarijní pojistku, obytňák nevyjímaje, je nad slunce jasné. Cena může oproti pojistce osobních vozů nepříjemně překvapit, nicméně věřte, že náklady na případnou opravu dvojnásob. A jaké pojištění vám může nabídnout Vansafe?

Spočítat pojištění

Znáte to, když s sebou máte deštník, tak nezaprší a nezaprší.

Takže - pořádné paraple v podobě krytých zad s sebou a šťastnou cestu!

Autorka spolu se svým mužem Tomášem, malým synkem Adamem a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.