Tipy na nejlepší kempy, které musíte vyzkoušet na cestě po Albánii

Autor: Lukáš Slavík (redakčně upraveno) 18.2.2022
Albánie je překrásná a velmi pestrá destinace, kterou byste určitě při plánování dovolené v obytném autě neměli vynechat! Projeli jsme ji loni v červenci a podělíme se o tipy na parádní kempy.
Tipy na nejlepší kempy, které musíte vyzkoušet na cestě po Albánii
1. Camping Belgrade-Avala Serbia

Cesta do Albánie je pořádně dlouhá a pokud jedete s dětmi, je určitě dobré rozložit cestu na více dní. I cesta už je dovolená, tak proč se odbývat? Tenhle skvělý tranzitní kemp jsme objevili kousek pod Bělehradem.

Co nás nadchlo?

Je tu nové a čisté zázemí, velmi milí vlastníci a kemp má i svůj vlastní vinný sklep. Strávili jsme tu krásný večer, dovezli nám večeři z restaurace a ochutnali jsme víno z místní produkce.

Camping Belgrade-Avala Serbia

Camping Belgrade-Avala Serbia

TIP na výlet v okolí

Blížíme se do Albánie a stavíme u balkánské perly - Ohridského jezera. Voda je tu vážně krásná a průzračně křišťálová. Je domovem unikátních druhů ryb - třeba pstruha Salmo letnica "koran", který je vyhlášenou pochoutkou. Jezero leží na hranicích Albánie a Severní Makedonie, na východě se tyčí pohoří Galičica, severní a jižní břehy jsou mírné a pozvolné. Je jedním z největších krasových jezer v Evropě a jedním z nejhlubších na Balkáně - hloubka tu dosahuje úctyhodných 285 metrů. Nám se tu moc líbí a vůbec se nedivíme, že jezero i okolní krajina jsou zapsány v UNESCO.

Ohridské jezero

Ohridské jezero

2. Camping Permet Albania Rafting

Po přejezdu albánských hranic se naším prvním útočištěm stal kemp v Permatu (Përmetu).

Co nás nadchlo?

Jsou tu moc milí majitelé a krásné západy slunce. Kemp je sice trochu spartánštější, ale plně funkční a můžete si domluvit výlet na raftech. My jsme si takhle užili skvělý rafting na na řece Lumi Vjosa. Řeka je méně divoká než třeba Soči ve Slovinsku, a tak je vhodná i pro menší děti.

Permat

Kemp v Permatu

Lumi Vjosa

Výlet na raftech

TIP na výlet v okolí

Termální prameny Banjat e Bënjës (Llixhat e Bënjës) jsou neskutečně magickým místem. Do pěti jezírek tu vyvěrá voda teplá od 26 do 32 °C, která údajně léčí revmatismus, kožní, žaludeční i dýchací problémy . Přímo nad jezírky je typický turecký most Ura e Kadiut, který tu postavil Ali paša Tepelenský, a uvidíte přes něj i pohoří Nemërçka na druhé straně údolí Vjosy.

V sezóně tu bývá bohužel dost lidí, další jezírka se dají naštěstí najít i trochu stranou těch hlavních, když půjdete směrem proti proudu řeky Legarica. U mostu je plácek, kde se dá zaparkovat, v sezóně se dopoledne vybíral poplatek. A kudy k pramenům? Vede sem asfaltová cesta, která odbočuje z hlavní silnice z Përmetu před vesnicí Petran (cesta Rruga e Benjes).

Termální prameny Banjat e Bënjës

Magické termální prameny Banjat e Bënjës

3. Camping Farm Shelegur

Tip na skvělý kemp v albánských horách, čeká na vás romantika a nádherné výlety na kolech.

Co nás nadchlo?

Je blízko jezera ve výšce cca 1000 m n. m. a poblíž řeckých hranic. Pečou tu opravdu vynikající maso z vlastní produkce. Všude okolo se pasou krávy a slepice a pohádkovou atmosféru dokreslují všudypřítomní řvoucí jeleni.

Camping Farm Shelegur

Camping Farm Shelegur

TIP na výlet v okolí

Albánskou divočinu jsme si užili i na kole. Nádherné cesty kousek od kempu i výhledy v jihozápadní části Albánie, kousek od řeckých hranic.

Výlet na kole

Albánskou divočinu jsme si užili i na kole

4. Ksamil Caravan Camping

Na jihu Albánie jsme si už vychutnávali moře a písečné pláže.

Co nás nadchlo?

Krásný řecký ostrov Korfu na dohled a skoro na dosah ruky.

Ksamil

Ksamil

5. Sunset Camping

Naší další velmi pěknou zastávkou byl kemp jižně od města Drač.

Co nás nadchlo?

Kemp je plně vybavený, k dispozici je voda, elektřina i restaurace. A skvěle si to tu užijete s dětmi, je tu krásná písčitá pláž s pozvolným vstupem do moře a žádné vlny. Kemp rozhodně dělá čest svému jménu, západy slunce jsou tu půvabné. A k vidění je tu spousta zajímavých retro obytek.

Sunset Camping

Sunset Camping

6. Lake Shkodra Resort Shkoder

Na albánskou stranu Skadarského jezera jsme se moc těšili. Voda je krásná a jako kafe - má 30 stupňů.

Co nás nadchlo?

Kemp Lake Shkodra Resort je parádně vybavený, má skvělé recenze a my ho určitě doporučujeme. Skadarské jezero je největší balkánské jezero, je dlouhé 50 km. A je rájem pro ryby a ptáky, své jediné evropské hnízdiště tu mají pelikáni.

Lake Shkodra Resort Shkoder

Lake Shkodra Resort Shkoder

7. Autocamp Naluka (Černá Hora)

Z Albánie jsme si chtěli zajet i do Černé Hory. Užili jsem si Kotorský záliv (Boka Kotorska), moře i osvěžující koupání v dokonale průzračných lagunách. Autokemp Naluka má dobrou polohu.

Co nás nadchlo?

Mísí se tu slaná mořská voda se sladkou z horských přítoků. Ideální pro milovníky otužování, voda má odhadem 6 až 7 °C .

Černá Hora

Autocamp Naluka

Zaujaly vás naše tipy? Albánie je opravdu překrásná a neokoukaná země, která má rozhodně co nabídnout. Kempy, které jsme projeli, jsou dobře vybavené, kvalitní a příjemné a můžeme je vřele doporučit. Cestování bylo bezpečné, v některých horských partiích trochu terénní, ale dovolené obytňákem v Albánii se rozhodně nemusíte bát, zvládne ji i začátečník. Jsme přesvědčení, že budete po návštěvě stejně nadšení jako my.

A na závěr přidáváme i mapu albánských kempů, které jsme projeli. Najdete tam všechny potřebné informace.

Mapa kempů v Albánii, které jsme vyzkoušeli na vlastní kůži

Chystáte se také na dovolenou obytňákem z půjčovny a chcete 100% jistotu? My jsme se s autem z půjčovny spoléhali na pojištění kauce a cestovní pojištění s vysokým limitem krytí. A doporučujeme i připojištění asistence na cestách Bezstarostní jízda, které oceníte zejména pokud cestujete s dětmi nebo neřídíte takhle velké auto často.

Máte vlastní auto? Kromě povinného ručení, případně havarijního pojištění nezapomeňte na cestovní pojištění. Doporučujeme přibrat i velkorysé připojištění asistence na cestách v Campers Clubu. Vše si poskládáte v našem konfigurátoru jako stavebnici. Online a během pár minut.

Spočítat pojištění
Zalíbila se vám tato část Balkánského poloostrova a hledáte další neokoukanou zemi bez davu turistů? Přečtete si i naše Tipy na trasu, aktivitní zážitky i kempy v Bosně a Hercegovině a Černé Hoře.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.