Tipy na trasu, aktivitní zážitky i kempy v Bosně a Hercegovině a Černé Hoře

Autor: Lukáš Slavík (redakčně upraveno) 5.9.2023
Tuhle část Balkánu si zaručeně zamilujete. Užijete si rafting v průzračných řekách, procházky a cyklovýlety po horách s úchvatnými výhledy i moře. Výborně se najíte, čekají vás útulné kempy a nízké ceny.
Tipy na trasu, aktivity i kempy v Bosně a Hercegovině a Černé Hoře

Na dovolenou obytným autem vyrážíme většinou na tři týdny o prázdninách – jezdíme totiž i s dětmi. Rádi na cestách kombinujeme relax v přírodě a dobrodružnější aktivity. Bereme s sebou kola, máme rádi vodní sporty i nejrůznější adrenalinové zážitky. A obě země naše představy o dovolené bohatě naplnily.

Cesta do Černé hory je relativně dlouhá, a pokud jedete jako my s dětmi, doporučujeme si rozložit cestu na více dní. Ale nebojte, spoustu atraktivních míst najdete i na cestě. My jsme si díky tomu trochu neplánovaně projeli i Bosnu a Hercegovinu a podělíme se o tipy na parádní kempy, aktivity i výlety (vše najdete i na konci článku na přehledné mapce).

Bosna a Hercegovina

Cenově dostupná země má orientální šmrnc a je koktejlem mnoha různých kultur a náboženství, který se projevuje v architektuře, kultuře i gastronomii. Ale především nabízí panenskou přírodu, hory, řeky, jeskyně, a dokonce i kousek moře. Právem se jí někdy říká "Zapomenutá perla Balkánu." Určitě se sem někdy vrátíme.

1. Camp Jablan

Jeden z prvních kempů, které jsme na cestě vyzkoušeli. V okolí je městečko Jajce se středověkým hradem, ale my jsme se moc těšili na rafty, pro které je toto místo vyhlášené.

Jak se nám líbil?

Je to čistý kemp s novým sanitárním zázemím přátelský k dětem i psům. Má skvělou polohu hned u řeky, kde je možnost koupání a základna raftingu hned vedle kempu. Bohužel leží vedle hlavní silnice a je tu rušný provoz.

Kemp Jablan

Kemp Jablan je čistý kemp hned u řeky

Rafting na řece Vrbas

Bosna a Hercegovina země zaslíbená raftům. Řeka Vrbas, kterou jsme tu sjeli jako první, patří mezi nejatraktivnější v Evropě. Je to rychlá horská řeka s několika peřejemi a vysokými skoky. Další možností v Bosně je rafting na řece Neretva, peřeje tu nejsou tak obtížné a je vhodná i pro začátečníky. My jsme vyzkoušeli ještě rafting na řekách Drina a Tara a rozhodně doporučujeme!

Kemp Jablan

Kemp Jablan je skvělou základnou pro rafting

A kam v okolí vyrazit na výlet, když se nabažíte raftů?

Městečko Jajce s hradem, vodopádem a mlýny

V městečku Jajce se snoubí středověká i osmanská architektura. Nad městem se tyčí ruiny hradu. Hlavní atrakcí městečka Jajce je bezesporu vodopád na řece Plivě, který je přímo ve městě. Je 27 m vysoký a pozorovat ho můžete z kruhové (placené) vyhlídky.

Další překrásné místo leží asi 4,5 km západně od Jajce. Mezi přehradami Malo a Veliko Plivsko jezero si můžete volně projít překrásné Mlinčići - 20 malých dřevěných vodních mlýnů postavených na kůlech z dob osmanské nadvlády.

Staré mlýn u Jajce

Mlinčići - malé vodní mlýny z dob osmanské nadvlády

Do dalšího z kempů jsme přijeli přes Sarajevo, kde si můžete udělat i delší zastávku a prozkoumat město: například čtvrť Baščaršija – starý osmanský bazar uprostřed historického centra, Tunel Spásy – tunel pod letištěm z doby obléhání Sarajeva, Žuta tabija – opevnění s parkem nad městem, Latinský most – nejslavnější most, kde byl spáchán atentát na Františka Ferdinanda d’Este a spoustu dalších zajímavostí.

Je tu i kemp, ve kterém jsme potkali parádní expediční Tatru. Z města jsme ale moc rádi spěchali opět do přírody.

2. Camp Drina

Vybrali jsme si útulný rodinný kemp u řeky s tradiční restaurací, který také nabízí možnost výletu na raftech a můžete odsud vyrazit na spoustu pěších výletů po okolí.

Jak se nám líbil?

Vaří tu extrémně chutně (využívají lokální suroviny z místních farem) – my jsme ochutnali "prase pod peka" i čerstvé pstruhy z řeky.

Kemp Drina

Rodinný kemp Drina

Rafting na řece Tara

I z kempu Drina jsme vyrazili na rafty. Řeka Tara je čistá, průzračná, klikatá a rychlá horská řeka, která tvoří jeden z nejkrásnějších kaňonů v Evropě. Projedete ji přímo na hranici Bosny a Černé hory, ta totiž vede prostředkem řeky.

Rafting v Bosně a Hercegovině

Rafting na řece Tara v Bosně a Hercegovině

Hranice jsme pak překonali i po silnici a přejezd do Černé Hory jsme si pořádně užili. Nádherné výhledy nás donutily k několika zastávkám. Cesta byla místy úzká a krkolomná, ale majitel kempu nám poradil trasu, a tak ji zvládl bezproblémově i náš větší obytňák.

Výheld na Černou Horu

Úchvatné výhledy a místy krkolomná cesta

Černá Hora

Většinu země pokrývají rozsáhlé horské masivy z vápence, a tak se můžete těšit na vysoké hory, hluboké kaňony s tyrkysovými řekami i ledovcová jezera. Doplňují je zelené, bohatě kvetoucí louky a pastviny se stády ovcí a koní, kde je ještě udržuje tradiční hospodaření tohoto hrdého národa. Zkrátka malý balkánský zázrak.

3. Auto Camp River / Camping Riverside

Menší kemp leží kousek od jezera Krupačko. My jsme odsud podnikli i pěkný výlet na kolech.

Jak se nám líbil?

Menší a klidnější kemp s restaurací, nedaleko je supermarket a pekárna.

Jezero Krupačko

Jezero leží cca 5 km od města Nikšića na úpatí hor. Vzniklo pro potřeby elektrárny a napájí ho okolní prameny. Voda v jezeře je proto velice čistá a v letních měsících se její teplota pohybuje kolem 28 °C, takže má výborné podmínky pro koupání i řadu vodních sportů (kitting...).

Výheld na Černou Horu

Jezero Krupačko

4. Camping Buljarica

Sjíždíme k moři a po několika dnech plných sportování se už těšíme na koupání i odpočinek, proto vybíráme si Camping Buljarica přímo u pláže.

Jak se nám líbil?

Kemp má sice skvělou polohu přímo na pláži, ale je opravdu velmi přelidněný. Je tu několik restaurací.

Kemp Buljarica

Pláž v kempu je lákavá, ale bohužel přelidněná

5. Buljarica Bay Apartments

Přelidněný kemp nebyl nic pro nás, a tak jsme zkusili najít něco menšího a klidnějšího. Podařilo se nám to dokonale. Buljarica Bay Apartments je jen 3 km jižně od původního kempu.

Jak se nám líbil?

Pokud hledáte místo, kde není hlava na hlavě a je blízko k moři, bude se vám tu líbit. Kemp je opravdu velmi komorní.

Kemp Buljarica Bay Apartments

Malý a rodinný kemp Buljarica Bay Apartments

6. Camp Lipovo

Moře jsme si užili a táhne nás to opět do hor. Plánujeme celodenní výlet na kolech po okolních vrcholech, a pro tyto plány se zdá nejvhodnější Camp Lipovo u Národního parku Biogradska Gora.

Jak se nám líbil?

Krásný a relativně nový kemp leží mezi horami. Patří mladým sympatickým majitelům z Holandska, kteří umí připravit i výbornou snídani či večeři z lokálních potravin. Kemp nabízí i možnost bydlení v útulných domcích. Křišťálově čistou řeku, kterou hned využíváme k osvěžení, máme asi 3 metry za autem.

Kemp Lipovo

Koupání v řece hned za autem byl perfektní bonus

Národní park Biogradska Gora

Přímo v srdci nejstaršího NP v Evropě leží půvabné ledovcové Biogradsko jezero a potěší vás i původní hluboký a do značné míry nedotčený prales, který pokrývá 80 % parku. Park je významný i díky množství endemitů jak z rostlinné, tak zvířecí říše.

Biogradsko jezero

Biogradsko jezero

Cyklistika

Cyklovýlet se vydařil. Čekaly nás i velmi těžké terény v kopcích přes velké kameny, ale odměnou byly krásné výhledy a dechberoucí okolní příroda. Na nejvyšších místech dostali přes 1 900 m n. m. a vzhledem k tomu, že cesta nebyla jednoduše sjízdná, doporučovali bychom celoodpružené kolo (trasu najdete v mapce).

Na kole v Černé Hoře

Výlet na kolech

Tahle část země je na přírodní krásy opravdu bohatá, Národní park Biogradska Gora není zdaleka jediným parkem.

Národní park Durmitor

Národní park zapsaný v UNESCO tvoří náhorní plošina protkaná hlubokými kaňony a mohutnými horskými štíty. Led a voda tu během let vytvořily řadu jeskyní, propastí a 18 průzračných jezer ledovcového původu. Největším a nejdostupnějším je jezerem Černé jezero (Crno jezero). Dovede vás k němu cca tříkilometrová cesta z městečka Žabljak.

Ale nejimpozantnější část parku je rozhodně kaňon řeky Tary (po americkém Grand Canyonu je druhý největší na světě), která nabízí spoustu vodních aktivit.

V NP Durmitor je 48 vrcholů, které jsou vyšší než 2 000 metrů, a stezky jsou velice dobře značené, takže milovníci horských túr si přijdou opravdu na své.

NP Durmitor Černé jezero

Černé jezero

ZIP-LINE

Doporučujeme tu absolvovat i další extrémní, a přitom bezpečný zážitek – ZIP-LINE. Tento adrenalinový sjezd na laně v kaňonu řeky Tara je 824 m dlouhý a místy až 172 m vysoký. Poletíte nad zalesněnými útesy a modravou řekou v kulisách slavného Djurdjevicova mostu, který byl svého času největším železobetonovým obloukovým mostem v Evropě. Základnu najdete poblíž Durdevica Tara, nedaleko města Žabljak.

Skvělé je, že nezapomenutelný zážitek mohou absolvovat i děti (pro ty je připravená varianta sjezdu "Double" s instruktorem). Podívejte se na video, které jsme za jízdy ZIP-LINE natočili:

7. Kemp Jatak

Přesouváme se dál za posledními zážitky a cestou do kempu nás opět čekají monumentální výhledy. A hlavně, v okolí máme ještě poslední akční a velmi atraktivní plán – caynoning v divoké řece.

Jak se nám líbil?

V kempu s restaurací jsme byli skoro sami. Je to skvělý výchozí bod pro canyoning.

Kemp Jatak

Cestou nás čekaly monumentální výhledy a v kempu jsme byli sami

Canyoning

Canyoning určitě vyzkoušejte, zdejší řeky jsou pro tento sport a zábavu v jednom jako stvořené. My doporučujeme služby Nevidio Canyoning, kousek od našeho kempu Jatak.

Kaňon Nevidio je součástí řeky Mala Komarnica, která pramení na úpatí jižní části Durmitoru. Poplujete soutěskou (místy jsou i náročnější pasáže) s mnoha kaskádami a vodopády a budete se kochat okolní přírodou.

Canyoning v Černé Hoře

Canyoning v Černé Hoře

Náš itinerář – nejhezčí místa Bosny a Hercegoviny a Černé Hory a tipy na kempy a výlety

Všechna zmíněná místa (a něco navíc :)) najdete na mapě. Jsou tu i vyznačená místa, kde je možné na přenocovat. Budeme rádi, když se inspirujete a užijete si putování jako my. Šťastnou cestu a ahoj někdy na cestách.

Zalíbila se vám tato část Balkánského poloostrova a hledáte další neokoukanou zemi bez davu turistů? Přečtete si i naše Tipy na nejlepší kempy, které musíte vyzkoušet na cestě po Albánii.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.

Tip Vansafe: jaké pojištění vzít na cesty?

Sami cestujeme, proto se silnými partnery tvoříme produkty, které rizika karavaningu skutečně kryjí:

Havarijní pojištění: kryje i živly a poškození zvířetem, vztahuje se na nástavbu i nadstandardní výbavu

Asistence 24/7: s technikou a vybavením i pro velké vozy zajištěná profi týmem Global Assistence

Cestovní pojištění: kryje kola (i na nosiči) a elektroniku bez nočních výluk, vysoký limit léčebných výloh

Spočítat pojištění

Jste s námi a našimi službami spokojení a líbí se vám, co děláme? Budeme moc rádi za hodnocení, které pomůže i dalším cestovatelům v obytňáku.