Chorvatsko 2023. Co zdražilo, jak zlevnit cestu a v čem je cestování letos jednodušší?

Autor: Daniela Jírová 21.4.2023
Chorvatsko má dvě zásadní novinky –⁠ vstup do Schengenu a zavedení eura. Zdražily služby a rostly ceny v obchodech? Co se zbylými kunami? A jak projet mýtné brány bez front a levněji s ENC?
Chorvatsko 2023. Co zdražilo a v čem je cestování letos jednodušší?

Chorvatsko je nejoblíbenější destinací i místem, kde většina Čechů tráví dovolenou. Pojďme se podívat na všechny změny v přehledném průvodci pro cestu do Chorvatska v roce 2023:

1. Kolony na hranicích

Odjezd v noci, o den dříve, objezdová trasa po okreskách…kaňka, která kazila jinak pohodovou cestu. Té jsme se od ledna definitivně zbavili a hranice mezi Slovinskem a Chorvatskem projedete bez problémů a bez zdržení jako jakékoliv jiné hranice uvnitř EU.

Protože jde stále o přechod hranic, i když bez kontrol, je vhodné mít s sebou doklady (a to včetně dětí) a dodržovat pravidla pro dovoz/převoz.

Pozor ale při průjezdu na země, které teď tvoří vnější Schengenskou hranici –⁠ Srbsko, Černou Horu, Bosnu a Hercegovinu. Tam se naopak očekává přitvrzení a kontroly by měly být přísnější.

Hranice Chorvatsko

Noční můra je pryč –⁠ hranice mezi Slovinskem a Chorvatskem projedete bez problémů

2. Mýtnice

I když jsme se zbavili front na hranicích, další vás stále čekají na mýtných branách. Chorvaté sice hledají cestu, jak to změnit, ale do konce roku 2024 nás žádné změny nečekají. Do budoucna by stále cenu určovaly ujeté kilometry (nikoliv paušál), ale systém bude plně elektronický.

Dobrou zprávou je, že výše mýta zůstává zhruba stejná a ke zdražení nedošlo.

TIP Aktuální cenu za cestu i omezení na dálnicích v Chorvatsku si můžete prohlédnout a spočítat na interaktivní mapě.

Jak ušetřit na cestě do Chorvatska? Zkuste si pořídit ENC “krabičku”

A proč ji využít? Jsou dva pádné důvody:

Využití speciálních pruhů na mýtnicích a průjezd bez kolon

Téměř 22 % sleva na mýtné

Zjistěte více o tom, kde a jak ENC zakoupit a jak ji používat.

Mýtná brána Chorvatsko

Prázdné mýtní brány jsou zatím nesplněným snem

3. Eura, kuny a zdražování

Přechod na euro v kombinaci s bezprecedentní inflací (až 14 %) s cenami trochu zahýbaly. V médiích se můžeme dočíst až hororové zprávy, ale skutečnost není tak dramatická. I v ČR zdražily některé komodity až o 40 %, takže je "chorvatské zdražení" spojené s inflací logické.

Chorvaté zároveň vyčkávali a spojili zdražení až s přechodem na euro. Vláda nicméně v zaváděcím období zafixovala kurz (1 euro = cca 7,5 kun), takže by nemělo docházet k umělému navyšování, a snaží se využívat i další nástroje.

Výhodou je pro nás také příznivý kurz eura, takže zdražení nakonec není tak bolestivé. Příznivé jsou teď i ceny nafty/benzínu.

Ceny v obchodech a restauracích

Rostoucí ceny v restauracích i obchodech jsou terčem kritiky už mnoho let a ke zdražení došlo i letos (např. káva⁠ z 10 až 13 kun /cca 30 až 41 Kč/ až na 2 eura /zhruba 48 Kč/).

Stále nicméně platí, že mimo centrum a v turisticky méně vytížených lokalitách se vždy najíte levněji. A často lépe, a navíc si užijete kouzlo místních, skutečně autentických podniků. Také na ostrovech bývají ceny vždy vyšší.

"Na Hvaru jsme letos kupovali mini zmrzlinu za 7.50 eur, ale v Biogradu na Moru větší porci jen za 2 eura."

A co na to místní? Mluvili jsme s několika a podle nich ceny vzrostly oproti loňsku o cca 20 % (což je ale podobné jako jinde).

Jídlo Chorvatsko

Za pljeskavicu i pržene lignje si připlatíme, ale růst cen souvisí i s inflací

Ceny služeb v kempech a ubytování

Sezóna je stále na počátku, takže si na jednoznačnou odpověď budeme muset počkat. Některé trendy jsou ale již patrné.

K růstu cen o cca 5 až 10 % dochází každý rok, což je dáno stále velkým zájmem o Chorvatsko. A dochází k němu i letos. Týká se především větších kempů a hotelů. Naopak někteří menší ubytovatelé avizují, že letos nezdraží, protože narozdíl od velkých “řetězců” ještě stále bojují s nedostatkem turistů.

Rozdílná je i situace na jihu, kde byl dopad pandemie citelnější, a proto jsou se zdražováním opatrnější, a na severu, kde už se situace stabilizovala. Tak uvidíme, kam až se vyšplhají ceny v plné sezóně :).

Kemp Chorvatsko

Uvidíme, jak zdraží ubytování v plné sezóně

Kde vyměnit kuny?

Zbyly vám z minulé dovolené kuny? V obchodě už s nimi nezaplatíte, neberou je ani směnárny. Jak postupovat?

Letos je ještě pohodlně vyměníte v jakékoliv bance nebo na poštách.

Příští rok už jen v Národní bance v Zagrebu, což už bude problematické, tak výměnu neodkládejte.

Lastovo Chorvatsko

Výměnu kun neodkládejte na příští návštěvu, příští rok už pochodíte jen v Národní bance

A jak na elektronické mýto –⁠ ENC “krabičku”?

Kde koupíte ENC (Elektronička naplata cestarine)? Na velkých mýtnicích a u společností HAC a ARZ (pozor nebývají otevřené přes noc). Zde je seznam míst, kde si ENC můžete pořídit, i s otevírací dobou. Pro cestu do Chorvatska je ideální Zagreb Lučka.

ENC můžete koupit i v ČR u překupníků nebo si ji půjčit. Díky velké přirážce se to ale finančně vůbec nevyplatí.

Jak ENC krabička funguje?

Vyplníte přehledný formulář (krabička je na jméno a občanský průkaz, takže není vázána na SPZ). Můžete ho vyplnit i před cestou (pokud budete kupovat u společnosti HAC, kterou preferuje většina cestovatelů) –⁠ zvolte variantu “Pretplata 21,74%”.

Přístroj můžete koupit ve zvýhodněných balíčcích (pakety) podle kategorie vozidla –⁠ vždy je v nich započtená cena za krabičku a i kredit na mýtné.

ENC mýtné Chorvatsko

ENC si můžete dobít i pomocí aplikace

Pozor ale, pro každou kategorii auta potřebujete jinou “krabičku" –⁠ např. osobní auto spadá do kategorie I, obytné auto nebo auto s přívěsem do kategorie II.

Nabijete si kredit a můžete ji začít používat –⁠ přístroj je aktivní ihned po zakoupení. Nalepíte ho na přední okno a projíždíte mýtné brány speciálními pruhy a poplatky se nám automaticky odečítají. Lze jít do mínusu, ale pozor jen na jednu transakci (jeden úsek). ENC má i své nevýhody –⁠ občas nefunguje správně. Pokud se to stane, podržte při průjezdu mýtnou bránou zařízení z okna.

Cena krabičky se vám vrátí zpravidla už při první cestě –⁠ u HAC je cena 15 eur.

Jak ENC kredit dobíjet?

Kredit dobijete pomocí webových stránek, SMS i pomocí mobilní aplikace –⁠ kde můžete sledovat i aktuální kredit.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.