Kam v létě obytkou? Na dánský Bornholm s bělostnými plážemi a prázdninovou atmosférou

Autor: Daniela Jírová 1.3.2023
Nejslunečnější ostrov v Dánsku nabízí ještě víc lákadel. Užijete si tu výborné uzené ryby, nespoutané moře, starobylé kruhové kostely, západy slunce na pláži nebo výlety na kolech. Nechte se inspirovat!
Kam vyjet? Dánský Bornholm má bělostné pláže a prázdninovou atmosféru

Na Bornholm obvykle míříme lodí s naší “sesterskou” platformou Boatsafe, tentokrát jsme ho vyrazili pořádně prozkoumat obytkou. Protože rozhodně stojí za to! Ke všem krásám si ještě připočtěte neskutečně milé starousedlíky, nulový provoz, dánský smysl pro pořádek a máte ideální místo na letní dovolenou. Bez davů a nesnesitelných veder.

Dánsko je navíc ke všem karavanistům velice přátelské. Spaní na divoko je tu tolerováno, pokud okázale nevytahujete markýzu či stolečky. Ale na každé pláži, kde jsme nocovali, bylo několik útulných sezení, takže to ani není potřeba. Pokud máte raději kempy, i jejich nabídka je široká.

Pláž na Bornholmu

Pláže na jihu Bornholmu mají karibský šmrnc. A takový pohled po probuzení se neokouká

10 nejhezčích míst na Bornholmu

Bornholm je docela malý ostrov (jen zhruba 30 km x 20 km) a na jeho prozkoumání vám stačí i 4 dny. My doporučujeme týden, protože se vám z tohoto krásného místa nebude chtít. Kolem celého ostrova vede podél pobřeží silnice, po které můžete vyrazit na průzkum.

Jižní a východní pobřeží lemují písečné duny a pláže s jemným bělostným pískem, severní pobřeží je skalnaté a stráží ho křídové útesy. Ve vnitrozemí najdete zelené lesy i vřesoviště, Bornholm ale žije hlavně na pobřeží, kde jsou rozeseté malebné přístavy a rybářská městečka s udírnami.

Ráj i pro cyklisty

Bornholm můžete prozkoumat i na kole – celý ostrov je protkán cyklostezkami, které často vedou mimo silnici a velmi příjemným terénem.

Pevnost Osterlars

Pro Bornholm jsou typické kruhové kostely, které často sloužily i k obraně (zde ten nejhezčí – Østerlars Kirke)

Putování po Bornholmu začíná většina cestovatelů v hlavním městě Rønne, kam připlouvá trajekt. My jsme dál pokračovali po jižním pobřeží a objeli ostrov kolem dokola. Z hlavní pobřežní silnice jsme si občas odbočili do vnitrozemí.

1. Přístav Rønne a okolí

V hlavním městě Bornholmu si můžete užít ruch přístavu a města nebo zajít do Bornholmského muzea s mnoha prehistorickými nálezy i námořní expozicí. Anebo po krátké prohlídce utéct do méně rušných míst.

Za pozornost stojí typický kruhový kostel Nylars Rundkirke, který leží asi 8 km jižně od města. Je zasvěcený sv. Mikuláši z Myry – patronovi námořníků a jeho původ sahá do roku 1165. Uvnitř najdete krásné fresky kolem centrálního sloupu s motivy stvoření a vyhnání Adama a Evy z ráje. U dveří kostela jsou dva zachovalé runové kameny. Vstup je zdarma.

Nylars Rundkirke

V Nylars Rundkirke pocítíte genius loci na vlastní kůži

Tento kruhový kostel patří k nejlépe zachovalým kruhovým kostelům na Bornholmu, které současně plnily i obrannou roli. V dobách nepokojů byl Bornholm se svou izolovanou polohou ponechán napospas a kostel byl mimo jiné útočištěm před polabskými Slovany nebo gottlandskými piráty, kteří “řádili” na Baltu.

Nylars Rundkirke

Interiér kostela Nylars Rundkirke dýchá dějinami

Kde přespat v Rønne?

Doporučujeme klidné parkoviště u parčíku, bez zákazu (souřadnice 55.08337, 14.71028). Oceníte ho, pokud odjíždíte brzy ráno trajektem, kam se dostanete do 10 minut. Když z parkoviště projdete parčíkem, sejdete dolů na pláž, kde se můžete koupat nebo posedět večer u vína a západu slunce.

Pláž na Bornholmu

Posezení na pláži poslední večer před odjezdem z Rønne

2. Aakirkeby

Pokračujeme dál do vnitrozemí do příjemného městečka Aakirkeby (Åkirkeby). Leží tu překrásný kamenný kostel z 12. století, vůbec největší na Bornholmu. Ukrývá pískovcovou křtitelnici z 13. století a kazatelnu s oltářem z 16. století. Navštívit můžete i interaktivní muzeum NaturBornholm zaměřené na geologii a přírodu, které se určitě bude líbit dětem.

Aakirkeby Aa Kirke

Kostel Aa Kirke. Většinu kostelů obklopuje půvabný a udržovaný hřbitov s lavičkami

3. Pláže na jižním pobřeží (pláž Dueodde, duny a maják)

Sjíždíme opět k moři a užíváme si nádherné bělostné pláže. Hned ta první s karibským šmrncem je rájem kiterů a stane se naším prvním nocovištěm.

O kousek dál je už největší pláž Dueodde, obklopená pohádkovými písečnými dunami a vonícími borovicemi. Pláž je plná bělostného písku s pozvolným vstupem do moře. Pokud nebudete litovat námahy a vystoupáte 200 schodů na místní maják, otevře se vám úchvatný výhled po okolí. Přespat můžete na parkovišti hned u Dueodde (bez zákazu) nebo využít místní kemp.

Pláž Dueodde

Pláž Dueodde je nejjižnějším místem Bornholmu

Kousek dál leží ještě známá bílá písečná okrouhlá pláž Balka. Jako všechny ostatní pláže, i tato má pozvolný vstup do moře, takže o děti nemusíte mít strach. Moře je studenější než ve Středozemí, ale koupání se nedá odolat. Vždyť Bornholm je přece nejslunečnější ostrov :).

4. Vesnička Snogebek a pláž Balka

Ve Snogebeku na západním pobřeží jsme si oblíbili místní udírnu. Koupit si tu můžete skvělé ryby – nejen uzené, ale i naložené (třeba ve víně a hřebíčku) nebo smažené. Pro Dánsko je typický sleď (dánsky sild), časté jsou i makrely. Můžete si je sníst i v přilehlém bistru, třeba s žitným chlebem a nejrůznějšími saláty a omáčkami.

Je tu i široká pláž a čokoládovna s rozmanitou nabídkou místních karamelek nebo stánky s rukodělnými výrobky z vlny.

vesnička Snogebek

Vesnička Snogebek nabízí jedny z nejlepších ryb

5. Město Nexø a menhiry Gryet

Nexø bylo po 2. světové válce doslova srovnáno se zemí a bylo znovu vybudováno. Má uvolněnější atmosféru a okolo přístavu je spousta podniků a galerií. Právě tu ve starší hale u přístavu probíhala výstava písečných soch.

Kousek za městem si můžete udělat procházku udržovaným lesem, kde je “poházeno” 65 prehistorických menhirů.

menhiry Gryet

Menhiry Gryet uprostřed lesa

6. Město Svaneke a mlýn Årsdale

Turisticky oblíbeným místem je malebný přístav Svaneke plný typických hrázděných domků, které přitahuje umělce. Ve městě je i krásný červený kostel Svaneke Kirke, výrobna cukrovinek a spoustu hrnčířských i sklářských dílen. Populární je i místní pivovar, kde vyrábí i prodávají hořké a překvapivě dobré pivo, a nezbytné udírny. Jedna velká leží hned u parkoviště nad přístavem.

město Svaneke

Město Svaneke je nejoblíbenějším turistickým cílem

Větrných mlýnů na Bornholmu uvidíte hodně, protože na celém ostrově fouká. Jeden moc pěkný je kousek od Svaneke ve vesnici Aarsdale (Årsdale).

mlýn Arsdale

Jeden z mnoha větrných mlýnů na Bornholmu v Årsdale

7. Rybářské vesničky a přístavy Gudhjem, Melsted a Bølshavn

Gudhjem vás chytí za srdce a nepustí. V malém přístavu se můžete kochat umem místních jachtařů. Připlouvají zpravidla starší manželé, a i ve dvou dokáží v silnějším větru ukázkově přistát v malém přístavu. Čas tu plyne pomalu a místní atmosféra je doslova balzámem na nervy.

přístav Gudhjem

Přístav Gudhjem byl naší nejpříjemnější zastávkou

V centru Gudhjemu je větrný mlýn obklopený hrázděnými domky a ve městě sklářské dílny, kde můžete pozorovat ruční výrobu foukaného skla. Pobřeží už tu mění svůj ráz a stává se skalnatým, ale v přilehlém Melstedu je malá písečná pláž, kde se můžete vykoupat.

Poblíž je i vesnička Bølshavn, kde jsme si užili překrásný večer přímo u moře a chvíli poseděli i s místními, kteří se sešli na sousedskou grilovačku.

přístav Gudhjem

Západy slunce si většinou užijete přímo na pláži

8. Pevnost a kostel Østerlars Kirke

Kousek od Gudhjemu stojí i nejhezčí a největší kruhový kostel na Bornholmu – impozantní Østerlars Kirke. Galerie je opatřena střílnami a pozorovatelnou, což opět dokládá, že tyto kostely sloužily zároveň jako pevnosti. Kostel je také z 12. století a je tvořen 7 pilíři. Centrální sloup je opět bohatě zdobený freskami a vystoupat můžete až nahoru pod střechu.

Mimochodem, kromě již zmíněného kruhového kostela v Nylars a Østerlars, na Bornholmu leží ještě dva kruhové kostely – v Olskeru a Nykeru.

přístav Gudhjem

Nejhezčí a největší kruhový kostel na Bornholmu - impozantní Osterlars Kirke uvnitř na galerii

A dětem se určitě bude líbit nedaleký skanzen Bornholms Middelaldercenter. Vstupné je dražší, ale probíhají tam ukázky tradičních řemesel (kovářství, sokolnictví...) nebo bitev a je tu i středověká pevnost.

9. Hrad Hammershus a útesy masivu Hammeren

Putování severním pobřežím zakončíme na nejsevernějším cípu, na žulovém masivu Hammmeren. Majestátní zřícenina hradu Hammershus ze 13. století stojí těsně nad vysokým kolmým srázem k moři. Z vnitrozemí býval hrad chráněn mohutnou hradbou a příkopem. Areál hradu je volně přístupný a na řadě míst se vám otevřou nádherné pohledy na pobřeží.

Majestátní zřícenina hradu Hammershus

Majestátní zřícenina hradu Hammershus

Okolí hradu hned neopouštějte a udělejte si procházku k největšímu jezeru Hammer Sø, zatopenému kamenolomu Opaløsen (dá se tu koupat a je tu teplejší voda než v moři) a ke dvěma majákům až na nejsevernějším výběžku. Celý masiv je protkán stezkami, kde se můžete kochat severskou atmosférou.

Maják Hammeren Fyr

Maják Hammeren Fyr na masivu Hammeren s všudypřítomnou dánskou vlajkou

10. Menhiry na útesech Stammershalle

Tři prehistorické menhiry (největší má 2,5 metru) jsou úchvatné hlavně díky své poloze. Tyčí se na útesech, odkud si nejlépe užijete pohled na divoký a nespoutaný Balt.

menhiry na útesech Stammershalle

Menhiry na útesech Stammershalle

A když vás omrzí moře a pobřeží, můžete se toulat i vnitrozemím. Dělí se na tři části spojené cyklostezkou. Největší je les Almindingen, kde můžete “vystoupat” i na nejvyšší vrchol 162 metrů vysoký kopec Rytterknaegten s rozhlednou Kongemindet. Druhou částí je Paradisbakkerne (tam můžete spojit výlet s pevností Osterlars). Láká vás spíše vřesoviště? Pak zkuste poslední část vnitrozemí - Rø Plantage.

kostel Rønnevej

Ve vnitrozemí se ukrývá spousta dalších zajímavých staveb - kostel St. Bodil

Kde na Bornholmu dotankovat vodu nebo vylít WC?

Jak už jsme předeslali, Bornholm je pro obytkáře velice přátelské místo. Kohouty s pitnou vodou najdete na řadě pláží a třeba také u pevnosti Østerlars (u hnědé budovy). Celý ostrov je posetý veřejnými toaletami, kde lze WC vylít. Pohodlně se můžete domluvit i v kempech, kde je výlevka.

wc

Celý ostrov je posetý veřejnými toaletami, kde lze WC vylít

TIP Podívejte se, jak správně používat aplikaci Park4Night při hledání míst na spaní nebo servisních míst a vyhnout se problémům.

Jak se dostat na Bornholm?

Nejjednodušší je cesta trajektem společnosti Bornholmslinjen z německého přístavu Sassnitz na Rujáně – plavba trvá 3 hodiny a 20 minut a cestou se můžete pokochat větrnými elektrárnami přímo v moři. Na palubu si můžete vzít i psa.

Na Bornholm se trajektem dostanete i ze švédského Ystadu nebo přístavu Køge kousek od Kodaně, pokud byste si chtěli zpestřit jiné severské dobrodružství.

Náš itinerář – nejhezčí místa Bornholmu a tipy na nocování

Všechna zmíněná místa (a něco navíc :)) najdete na mapě. Žlutě jsou vyznačená místa, kde je možné na Bornholmu přenocovat na divoko. Budeme rádi, když se inspirujete a užijete si Bornholm jako my. Šťastnou cestu a ahoj někdy na cestách.

Čím jezdíme?

obytná vestavba (KRS mobile) do dodávky Fiat Ducato

výkon motoru: 120 koní

počet míst na jízdu/na spaní: 4/2 (méně pohodlně lze i 4)

další výbava: solární panel, nádrž na plyn 40 l, zdvojená baterie pro nezávislé cestování

pojištění: povinné ručení Vansafe, asistence PLUS Maxi a na náročnější dovolené krátkodobé havarijní

Líbí se vám na severu a chcete podniknout delší cestu? Inspirujte se podrobným itinerářem Švédským pobřežím až na magické ostrovy Gotland a Fårö a do Dánska.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.

Tip Vansafe: jaké pojištění vzít na cesty?

Sami cestujeme, proto se silnými partnery tvoříme produkty, které rizika karavaningu skutečně kryjí:

Havarijní pojištění: kryje i živly a poškození zvířetem, vztahuje se na nástavbu i nadstandardní výbavu

Asistence 24/7: s technikou a vybavením i pro velké vozy zajištěná profi týmem Global Assistence

Cestovní pojištění: kryje kola (i na nosiči) a elektroniku bez nočních výluk, vysoký limit léčebných výloh

Spočítat pojištění