Švédským pobřežím až na magické ostrovy Gotland a Fårö a do Dánska

Autor: Zuzana Šindelářová (redakčně upraveno) 22.8.2023
Drsný Balt obklopuje nejmalebnější a trochu skrytý ostrov Gotland. Lemují ho bílé útesy a čekají vás opuštěné pláže, rybářské vesničky, úchvatná příroda i spousta vikingských památek. A i cesta Dánskem a Švédskem nabízí mnoho zajímavostí.
Švédským pobřežím až na magické ostrovy Gotland a Fårö a do Dánska

Letní cestování na severu je skvělou alternativou k populárním jižním destinacím. Vyhnete se rozpáleným městům, přeplněným plážím i restrikcím. Skandinávie, která je zaslíbenou zemí pro obytky i karavany, toho ale nabízí mnohem víc.

Švédské východní pobřeží

Cestu Švédskem zahajujeme v městečku Trelleborg, kam jsme dopluli trajektem z německého Rostocku. Vydáváme se na sever a míříme na ostrov Gotland, který chceme pořádně prozkoumat. Ale i švédské pobřeží nabízí spoustu přírodních i historických skvostů, jak se později přesvědčíme. Pojďte se s námi inspirovat!

Maják Smygehuk

Maják Smygehuk vás přivítá ve Švédsku

Ale Stenar

A jednu z nejzajímavějších zastávek najdete hned u rybářské vesnice Kåseberga. Kamenná loď Ale Stenar ( Ales stenar) je totiž neskutečně magické místo, na které se budete chtít vrátit. Je vytvořená z 59 kamenů rozmístěných v půdorysu lodního trupu. Každý kámen váží přibližně 5 tun a tato megalitická památka byla postavená v letech 540 až 790 n. l.

Kamenná loď Ale Stenar

Kamenná loď Ale Stenar

Tip na dobré jídlo – rybí bistra v přístavu Kåseberga, kde mají mimo jiné lahodné fish & chips. Vynikající zmrzlinu pak hledejte ve městě Ystad (cestou do Kåsebergy), zmrzliny si tu sami vyrábí.

Podél pobřeží dále pokračujeme na sever, až do města Oskarshamn, odkud se přesouváme trajektem na ostrov Gotland, hlavní cíl našeho výletu.

Ostrov Gotland

Gotland je největší švédský ostrov a také největší ostrov v Baltském moři. Jak se brzy přesvědčíte, přezdívá se mu také ostrov ovcí (Gotland má ovci i ve svém znaku). Na cestování si tu vyhraďte minimálně týden (spíše 10 dní :), stojí to opravdu za to.

Maják När v Närsholmen

Maják När v Närsholmen na východním pobřeží (poblíž majáku je rybárna s vynikajícím fish & chips)

Příroda na Gotlandu nenechá nikoho chladným. Je dramatická i klidná, pustá i bujně zelená – v závislosti na ročním období a na tom, kde na ostrově se právě nacházíte. Okázale krásné, inspirativní a kouzelné. Takové bude vaše putování na Gotlandu. Bonusem je i skoro nulový turistický ruch.

Ostrov Gotland – pastvina

Ostrovy Gotland i Fårö jsou plné pastvin

Město Visby

Trajekt nás vyloží v přístavním městečku Visby, které je hlavním městem Gotlandu. Je pravděpodobně nejlépe zachovaným středověkým městem ve Skandinávii, a tak nás nepřekvapí, že je zapsané v UNESCO. Nejpozoruhodnější jsou tu 3,4 km dlouhé kamenné hradby („Ringmuren“) a zříceniny starých kostelů.

V křivolakých uličkách a na náměstích se konají trhy a nejrůznější slavnosti – například pompézní oslavy slunovratu nebo středověký týden.

Doporučujeme i návštěvu Gotland Muzeum (zejména když se pokazí počasí, což se tady na severu stává). Dozvíte se spoustu informací o geologickém původu ostrova, historii jeho osídlení, a především uvidíte všechny možné zkameněliny, které na Gotlandu můžete pozorovat i vy. A jako ve většině muzeí tu děti mají vstup zdarma.

Město Visby

Město obklopují dlouhé hradby a zvláštní atmosféru mu dodávají početné ruiny kostelů

Jeskyně Lummelunda

Gotland je vlastně jedna velká zkamenělina. Jeho základ tvoří vápenec, vznikl totiž z korálového útesu, který se v průběhu 400 milionů let pomalu posouval od rovníku až do současné polohy uprostřed Baltu. A protože vápenec je perfektní prostředí pro tvorbu dutin, vznikla tak i jeskyně v Lummelundě severně od Visby. Už nejméně 20 000 let tu prosakuje voda do skalního podloží a vytváří dutiny a komnaty, které rozhodně doporučujeme navštívit.

O jeskyni se můžeme dočíst už od roku 1741, ale pokusy proniknout dále se dlouho nedařily. Povedlo se to až třem chlapcům z Visby v roce 1950. Náhodou způsobili pád velkého kamene ze stropu, a tím se otevřela nová cesta, která je zavedla do sálu dnes známého jako „Síň krále hor“. Nyní je prozkoumáno a zmapováno něco málo přes 4 km jeskyně.

Tip na přespání – na parkovišti u jeskyně můžete bez obav nocovat. Je tu i restaurace.

Jeskyně Lummelunda

V Lummelundě si užijete prostorné síně, fantastické zkameněliny i nádherné krápníky

TIP Další tipy na zajímavá místa na severozápadním pobřeží najdete v mapě na konci článku. Průzkum této části ostrova je dobré zakončit přejezdem na ostrov Fårö a po návratu na Gotland pak pokračovat v okruhu východním pobřežím s návratem zpět do Visby.

Přírodní rezervace Furilden

Přesouváme se na severovýchodní část pobřeží k atraktivní rezervaci. Větší část pokrývá borový les a mokřady a zhruba třetinu tvoří pobřežní louka, která je téměř úplně bez stromů a keřů a je rájem nejrůznějších druhů ptáků. Z parkoviště uvnitř Österviku dojdete zpevněnou cestou ke grilovacímu prostoru a dále asi 800 metrů k ptačí věži. Z té je skvělý výhled na pobřežní louky.

Rezervace Furilden

Rezervace Furilden je hnízdištěm řady ptáků

Villa Villekulla

Villa Villekulla je fiktivní domov Pipi Dlouhé punčochy. Žije tam se svým koněm a opicí, panem Nilssonem. Dům byl používaný pro natáčení filmů a seriálů v 70. letech a stál v lokalitě Vibble na Gotlandu. Pak byl přemístěn do Kneippbyn - Kneippbyns Summerland asi tři kilometry od místa, kde stál při natáčení.

Na návštěvu si vyhraďte delší čas, Villekula je součástí velkého zábavního parku, který si užijí hlavně děti.

Villa Villekulla

Villa Villekulla

Útesy Högklint

Poblíž Visby jsou překrásné mohutné útesy Högklint, kde je malé parkoviště vhodné i na přespání. Sledovali jsme tu západ slunce a grilovali. Je tu i veřejný gril point.

Útesy Högklint

Útesy Högklint

Při putování Gotlandem ale doporučujeme zajet i do centrální části, třeba k Roma Abbey, monumentálním ruinám opatství, kde se nyní hraje divadlo. Krásné útesy jsou i na jihu ostrova, pokud ho budete objíždět jako my (na východní straně nevynechejte Maják När v Närsholmen). V plánu jsme měli ještě výlet na ostrůvek Stora Karlsö, kam jsme se ale kvůli větru nedostali. Třeba budete mít víc štěstí!

A co koupání na severu?

Nebojte se, ani vodomilové rozhodně nebudou ošizení a moře si vychutnají do sytosti. Po cestě najdete spoustu překrásných míst, kde se můžete vykoupat nebo strávit na liduprázdné pláži (nebo zcela soukromé plážičce) celý den. Voda je příjemně osvěžující, a také méně slaná než na jihu, takže i zapřisáhlí "sprchovači" vydrží bez opláchnutí.

Máme i tip na větší písčitou pláž, kde si můžete užít společenský ruch – zajít na kávu a zmrzlinu, posedět si na zahrádce nebo poslechnout koncert a vychutnat večerní drink. To vše najdete v "hippie" letovisku Ljugarn na Gotlandu. Na parkovišti u pláže můžete bez obav přenocovat.

Pláž Ljugarn

V Ljugarn je písečná pláž, místo na přespání a kouzelné posezení v místních podnicích

Ostrov Fårö

Ostrov leží těsně u severního výběžku Gotlandu a dostanete se na něj přívozem (uveze i obytňák) bez čekání a zdarma.

Raukary na ostrově Fårö

Oba ostrovy jsou výjimečně bohaté na magické sloupovité útvary – raukary. Tyto vápencové skály se často vyskytují v polích, tzv. raukfält poblíž útesů. Ty nejhezčí a největší najdete na Fårö v lokalitě Langhammars. Můžete se tu procházet, sejít na pláž a mezi raukary se vykoupat. Ohromující skalní bludiště si budete chtít užít co nejdéle a pokud budete mít štěstí jako my, najdete tu i zkamenělého trilobita. Hezké raukary jsou i na Gotlandu poblíž Lickershamn.

Raukary na ostrově Fårö

Raukary na ostrově Fårö - tyto skalní útvary jsou staré miliony let

Raukary na Fårö jsou dokonce jsou vyobrazeny na švédské 200korunové bankovce spolu s Ingmarem Bergmanem, který na ostrově žil, tvořil i natáčel. Ten na ostrov přijel poprvé na natáčení v roce 1960 a atmosféra ostrova ho okamžitě uchvátila, což později popsal jako "lásku na první pohled". Na ostrově můžete navštívit i Bergman centre on Fårö, kde je spousta rekvizit a další zajímavé expozice věnované jeho filmům.

Na Fårö si určitě projděte i maličké přístavy (například kouzelný Langhammars s půvabnou knihobudkou s křesílkem) a maják Fårö. Při procházkách uvidíte všude ovce, salaše, prázdné pláže, přírodní rezervace pastviny a lesy. A pak určitě pochopíte, proč se se vracel tak často nejen Ingmar Bergman.

Ostrov Fårö

Ostrov Fårö

Tip na zajímavou restauraci – Crêperie Tati, kde můžete posedět ve velmi originálním interiéru nebo venku uprostřed přírody. Lahodné galetky zapijte bio ciderem.

Zpět do Švédska jsme tentokrát připluli do města Nynäshamn, které je blíže Stockholmu, kam jsme na cestě dál pokračovali.

Švédsko – Stockholm, vnitrozemí a západní pobřeží

Stockholm

Švédská metropole je plná zeleně, přátelských lidí, umění i historie. Švédové milují jachting a tady se opravdu vyřádí. Stockholm leží na 14 ostrovech a je protkaný vodními kanály. Švédové to umějí využít – skoro každý tu pluje na člunu nebo plachetnici a funguje tu i vodní MHD. Více než 30 % území města se totiž skládá z vodních cest. A dalších 30 % tvoří parky a zelené plochy.

Město je obklopené tisíci ostrovy a ostrůvky, je součástí Stockholm archipelago (“Stockholmské souostroví”). Projet se tu můžete lodí a je to velký zážitek. Malé neobydlené ostrovy s drsnou přírodou a útesy střídají větší poklidné ostrovy s novodobými komunitami nebo starobylými vesnicemi.

Stockholm

Ve Stockholmu se propojuje krása historického města s mořem i zelení

Vasa muzeum

Muzeum Vasa ve Stockholmu, které bylo vybudováno speciálně pro nejkrásnější dochovanou loď ze 17. století. Loď Vasa se potopila hned na své první cestě do Stockholmu v roce 1628. Na mořském dně strávila tato pozoruhodná válečná loď 333 let, než byla vyzvednuta. 98 % lodi, kterou zdobí stovky vyřezávaných soch, je původní. V muzeu je i expozice, která dokumentuje život na lodi. A samozřejmě si užijte návštěvu Stockholmu s nezapomenutelnou atmosférou a přímořským ruchem.

Vasa muzeum

Vasa muzeum

Metro

Ve Stockholmu se určitě projeďte metrem. Je trochu tajemné až strašidelné a některé stanice jsou velmi rozlehlé. A velmi originální - je často označováno jako nejdelší umělecká galerie na světě.

Metro Stockholm

Metro Stockholm

Drottningholm

Drottningholm se právem přezdívá „Versailles severu“. Tento královský letní zámek najdete na předměstí Stockholmu, na královnině ostrově Lovön v jezeře Mälaren. Od roku 1981 je soukromou rezidencí švédské královské rodiny, ale je otevřený i veřejnosti. Palác i park je na seznamu UNESCO.

Drottningholm

Drottningholm

Panství Taxinge

Panství Taxinge patří tomuto rodu již od roku 1210. Najdete tu i staré nádraží (už nefunguje) a kostel Taxinge. Ale určitě nevynechejte vyhlášenou "dortárnu", kde si sami můžete vybrat mezi desítkami vystavených dortů, zákusků a sušenek. U panství je park, stáje a parkoviště, kde se dá přenocovat.

Dortárna v panství Taxinge

Sami si vyberete a zaplatíte. A tak stále dokola :)

Zámek Gripsholm

Poblíž jezera Mälaren leží další zámek, který je pokládán za jednu z nejvýznamnějších švédských historických památek. Čeká vás nádherná prohlídka, krásný interiér a málo lidí. Zámek dal postavit v 16. století Gustav Vasa a z této doby jsou tu i zachovalé pokoje – nejznámější je komnata vévody Karla.

Zámek Gripsholm

Díky blízkosti přírodní rezervace Gripsholms hjorthage a Mariefred s obchody, kavárnami a restauracemi je Gripsholm oblíbeným výletním místem

Je tu i jedno z nejzachovalejších evropských divadel z 18. století a státní sbírka portrétů. Divadlo Gustava III., které nechal král instalovat do jedné z okrouhlých renesančních věží zámku, patří mezi největší zajímavosti.

Zámek Gripsholm - divadlo

Unikátní dovadlo si můžete celé prohlédnout, včetně dochovalého zázemí. Celkem je přístupných 65 místností.

Hrad Läckö

Středověký hrad leží na ostrově Kållandsö na jezeře Vänern, 25 km severně od Lidköpingu. Základy opevněného hradu (původně tvrz se dvěma nebo třemi domky obehnanými zdí) sahají do roku1298. Prohlídka určitě stojí za to. Projdete si i vinné sklepy, kapli, kuchyň, mandl – nás nejvíc zaujala podivuhodná sbírka sošek.

Hrad Läckö

Hrad Läckö s bohatě vybavenými interiéry a podivuhodnou sbírkou sošek

Cestu domů jsme naplánovali před Dánsko a přejeli jsme tam po nejslavnějším mostě (Öresundsbron) mezi švédským Malmö a dánskou Kodaní .

Dánsko

Öresundský most

Druhý největší pevný most na světě je kromě hlavní role v seriálu Most zajímavý i svou konstrukcí. Hlavní část s mezerou pro lodě je zavěšená dvou pylonech (mají přes 200 metrů a v nejvyšším místě je koruna vozovky 57 m nad hladinou). Most je dvoupatrový, horní patro slouží autům a v tom spodním jezdí vlaky rychlostí až 130 km/hod.

Těšte se na přejezd dlouhý 16 km –⁠ nejprve vás čeká most v délce 7 845 m, následuje 4 km dlouhý umělý ostrov, pak vjedete do tunelu dlouhého přes 3,5 km (10 m vede dokonce pod vodou) a na dánské straně i 430 m dlouhý uměle vytvořený poloostrov.

Öresundský most

Öresundský most měří 16 km a dostane vás suchou nohou ze Švédska do Dánska

Kodaň

Kodaň je město plné vody, památek i cyklistů. Vodními kanály se můžete projet lodí, na nábřeží v Nyhavn vás okouzlí hrázděné domky a ikonická socha Malé mořské víly. Relax najdete ve velkém zábavním parku Tivoli nebo si zajděte do pivního muzea v původním pivovaru Carlsberg. Sídlí tu i královská rodina a také jedno z nejstarších squatterských a hippie sídlišť Svobodný stát Christiania.

Kodaň

Symbolem Kodaně je socha malé mořské víly a barevné hrázděné domky na nábřeží

Pro přesun do Německa volíme trajekt z nejjižnějšího místa Dánska, Gedseru , a po 2 hodinách se vylodíme v Rostocku , kde naše pouť Skandinávií začínala. Cestu domů si ještě chceme užít, a protože je krásné letní počasí, volíme zastávku s koupáním u Zechliner See. Voda je tu krásně teplá a čistá. Co víc si za závěr přát?

Zechliner See

Zechliner See

Co se hodí vědět před cestou na Gotland a do Švédska?

Kde nocovat ve Švédsku, na Gotlandu a Fårö

Švédsko, stejně jako ostatní skandinávské země, nabízí dostatek příležitostí k nocování zdarma na pěkných místech a parkovištích bez zákazů (nebo na divoko, chcete-li). Pozor dejte jen na národní parky (např. na ostrově Fårö). Hodně jsme využili aplikaci Park4Night (čtěte zejména aktuální komentáře). K dispozici jsou i placená místa s elektrikou u přístavů (viz níže).

TIP Podívejte se, jak správně používat aplikaci Park4Night a vyhnout se problémům.

Ostrov Gotland - západ slunce

Ostrov Gotland je pro free nocování s obytkou ideální

Kde vylít záchod a doplnit vodu ve Švédsku

I servis obytného auta je snadný. Nejčastěji jsme využívali malé přístavy, kde je potřebné zázemí. Připojit se můžete na elektriku, vynést odpady, dobrat vodu i vylít záchod, případně využít sprchy. Někde je místo s obsluhou, jinde je automat (heslo hledejte na účtence) a místní rádi poradí, jak to na kterém místě funguje.

Pár praktických tipů k cestování po Švédsku a Dánsku

Alkohol. Ve Švédsku si ho koupíte jen ve speciálních státních obchodech s označením Systembolaget (pozor, mívají omezenou otevírací dobu). V běžném obchodě seženete jen alkohol a pivo s obsahem alkoholu do 3,5 %.

Pes. Pokud cestujete se psem jako my, do Švédska ani Dánska nemusíte mít žádné speciální potvrzení (dříve Švédsko vyžadovalo potvrzení protilátek proti vzteklině, to už nyní mít nemusíte). Stačí vám platný pas, očkování proti vzteklině a čip.

Jak se dostat na Gotland?

Na cestách do Dánska či Švédska rádi využíváme rady i pomoc s rezervací lístků společnosti Norge. Do Švédska jsme zvolili trasu přes německý Rostock a odtud trajektem do Trelleborgu (cesta trvala asi 7,5 hodin a pokud cestujete s dětmi a/nebo se psem, doporučujeme zakoupit kajutu). Odtud jsme podél pobřeží přejeli do města Oskarshamn, kde nás trajekt přesunul na Gotland, do města Visby.

Zpět do Švédska jsme připluli do města Nynäshamn, které je blíže Stockholmu, kam jsme na cestě dál pokračovali. Zpět jsme se vraceli přes Dánsko (využili jsme Öresundský most), dále na jih a trajektem cca 2 hodiny z Gedseru do Rostocku. Doporučujeme u všech trajektů volit variantu Flexi, která vám umožní plout kdykoliv v rámci určitého termínu.

Náš itinerář – nejhezčí místa Švédska a Gotlandu a tipy na nocování, jídlo a výlety

Všechna zmíněná místa (a něco navíc :)) najdete na mapě. Jsou tu i vyznačená místa, kde je možné na přenocovat. Budeme rádi, když se inspirujete a užijete si putování Švédskem jako my. Šťastnou cestu a ahoj někdy na cestách.

Líbí se vám na severu a chcete podniknout kratší cestu? Inspirujte se podrobným itinerářem Kam v létě obytkou? Na dánský Bornholm s bělostnými plážemi a prázdninovou atmosférou.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.