V pátek startuje veletrh For Caravan. Na co se zajít podívat a co bude stát za to?

Autor: Tomáš Málek 10.3.2023
Oslnivě červená expediční tatrovka i off-road přívěsy. V pražských Letňanech začíná tuzemská výstavní sezóna pro karavanisty. Tomáš vybral pár tipů, které stojí za to, a připojil i pozvánku na další jarní veletrhy.
V pátek startuje For Caravan. Na co se zajít podívat?

Nejdříve to bylo jen guilty pleasure. Podívat se do interiéru, posadit se do kapitánského sedadla s područkami, přivřít oči a představovat si, jaké to je kempovat s obytňákem kousek od moře.

Pak se z toho stal regulérní průzkum trhu. A hledání odpovědí na otázky: Co nám bude nejvíce vyhovovat? Jaké layouty jsou k dispozici? A má to být vestavba, nebo už plnotučný obytňák?

Přesně takhle se vyvíjel náš vztah k výstavám obytných aut a přívěsů. Toulavé boty jsme měli dávno. V roce 2010 jsme projeli při měsíční cestě Turecko v malé dodávce Mitsubishi L300, ve které byla podomácku udělaná vestavba.

Jenže to, co naprosto vyhovuje mladému párečku, už nemusí stačit rodině s jedním capartem a plánem na dlouhodobé cestování. Takže pokud chcete vidět nabídku naživo a fyzicky vyzkoušet auta, je výstava to nejlepší místo. Najdete tu totiž průřez trhem.

Interiér obytňáku

Pokud chcete vidět nabídku naživo a prolézt si různé typy aut, je výstava to nejlepší místo

Veletržní sezónu zahájí už 17. 3. For Caravan

Jarní sezóna startuje již v pátek 17. 3. na pražském výstavišti v Letňanech, kde se koná veletrh FOR CARAVAN. “Letos dostává větší prostor téma „vanlife“ a poprvé bude v samostatné hale sekce přestaveb/vestaveb, autostanů či doplňků,” popisuje manažer akce Jan Wanner.

Přehled všech “jarních” veletrhů

FOR CARAVAN

Termín: 17. - 19. 3. 2023

Kde: PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 - Letňany

Web

CARAVAN, BIKE, TRAVEL

Termín: 30. 3. - 02. 4. 2023

Kde: výstaviště Agrokomplex Nitra

Web

Abenteuer und Allrad

Termín: 8. - 11. 6. 2023

Kde: Bad Kissingen (Německo)

Web

Na co se chci jít podívat na For Caravan?

1. Expediční Tatra 4x4

Veřejnosti se poprvé naživo představí sytě červená obytná tatrovka, se kterou se její majitel i s rodinou chystá na cesty do nehostinných podmínek mimo civilizaci.

Znalci produkce kopřivnické automobilky poznají, že základem je hasičský speciál se čtyřdveřovou kabinou. Podvozek kopřivnické Tatry T815-2T5RA3.45Z je osazen obytnou nástavbou z KOV Karoserie ve Velimi. Majitel stroje s poetickým jménem Jitka je hrdý, že celé auto dokázal postavit pouze s českými firmami a lidmi.

červená obytná tatrovka

Expediční Tatra 4x4, kterou majitelé pojmenovali poeticky Jitka

2. Iron Yak

Přívěs do terénu Iron Yak vypadá na první pohled, že by mohl hrát v drsném apokalyptickém filmu: přísné hranaté tvary, off-road pneumatiky, tmavá barva. Jeho podvozek skrývá technologii, která se používá v Mekce přívěsů do drsného terénu Austrálii: pneumaticky stavitelnou světlou výšku.

“Základem přívěsu je hliníková konstrukce. Podvozek se dá pomocí stlačeného vzduchu zvedat či snižovat. Každé kolo má možnost vlastního nastavení výšky, což pomáhá při stání v nerovném terénu,” popisuje šéf firmy Life Style Camper Tomáš Vingrálek. Iron Yak bude mít v Praze svou výstavní premiéru v hale 6 (více o přívěsu).

Iron Yak

Přívěs do terénu Iron Yak vypadá na první pohled, že by mohl hrát v drsném apokalyptickém filmu

3. Laika Kreos 5009

Nejprodávanější obytná auta jsou polointegrované vozy. V Letňanech se v tuzemské premiéře představí Laika Kreos 5009, zástupce této třídy obytňáků. “Je to úplná novinka: exkluzivní záležitost pro náročné, postavená na podvozku Fiat Ducato,” vysvětluje Vladimír Záhorec z Karavan Centra Morava, které polointegrovaný vůz pro 4 až 5 cestujících na výstavu přiváží.

“Pro milovníky technických detailů bych uvedl, že Kreos má v základu vyhřívanou a osvětlenou dvojitou podlahu s funkcí akumulace tepla. Úložné prostory v podlaze jsou přístupné zvenku i zevnitř vozidla. Je to ideální model pro zimní kempování,” dodává Záhorec (více o voze).

Laika Kreos 5009

Laika Kreos 5009 je ideální pro zimní kempování (zdroj: Karavan Centrum Morava)

Co s dětmi? Zkuste Adventure Village

Pokud máte malé děti, nemusíte být na jarním pražském veletrhu odkázání jen na prolézání aut a přívěsů. Zamiřte do Adventure Village, kterou kolem karavanů do terénu postaví společnosti Mrkey a Backi Adventures. Loni na podzim jsme na jejich “vesničku” narazili na brněnském veletrhu.

Kombinace skákacího hrádku, dřevěných kolejnic s vláčky a dalších hraček našeho Juniora zaujala natolik, že jsme v “herničce” strávili víc času, než procházením prodejních expozic. Pro dospělé tam tvůrci připravili plážová křesílka se stolečky, kde se dá dobře odpočinout. Backi Adventure & spol. mají stánek v hale 7.

Vesnička pro děti

Vesnička na na brněnském veletrhu (zdroj: Backi Adventure)

Budou i přednášky?

Doprovodný program nabízí také současně probíhající cestovatelský festival Kolem světa. Na přednášky o Ugandě či Indonésii se můžete těšit v hale 8.

Uganda gorila

Uganda – Zelený ráj zvířat na rovníku je název přednášky, se kterou přijíždí Lukáš a Lucie Zemanovi (autor fotografie: Lukáš Zeman)

TIP Vstupenka na For Caravan vám platí i na veletrh For Boat v hale 1, kde můžete okouknout rychlé motoráky, vodní sporty nebo si popovídat se zkušenými jachtaři.

Tak na viděnou na svátku karavaningu, veletrhu For Caravan!

Autor spolu se svou ženou Anetou, malým synkem Adamem, dcerkou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Na svých cestách spoléhají na pojištění Vansafe. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.