Jak pojistit jízdní kola, aby byla při krádeži 100% krytá i v noci a na nosiči mimo vůz?

Autor: Daniela Jírová 1.12.2022
Ukradená kola jsou noční můrou každého karavanisty. Do obytné vestavby ani do garáže se většinou nevejdou, a tak je nejčastěji vozíme na nosiči. Jak je pojistit, aby nám po krádeži nezůstaly jen oči pro pláč?
Jak pojistit jízdní kola, aby byla 100% krytá i v noci a na nosiči?

Kam dát v obytném autě nebo karavanu kola a jak je zabezpečit? To je oříšek, se kterým se potýkají všichni cyklisté na cestách do zahraničí.

Většina z nich si kola umístí na nosič, zabezpečí je kvalitnějším řetězem a dál to neřeší. Pokud se stane pojistná událost, nahlásí to pojišťovně a čeká na pojistné plnění. Tady ale karavanista u pojišťoven často narazí.

Kola na nosiči u většiny z nich totiž spadají do tzv. výluk a nejsou vůbec krytá. A to jak v rámci cestovního pojištění, tak havarijního pojištění. Podmínkou je vždy umístění kol v autě nebo uzamykatelném boxu z pevného materiálu, což nosič nesplňuje.

Problém nastává i u kol v garáži, pokud ke krádeži dojde v noci. I noční krádeže mají pojišťovny ve výlukách. Nepříjemného překvapení se tak bohužel při řešení škody dočkal už nejeden cestovatel. Co s tím?

Jak si kolo na nosiči pojistit?

Cestovní pojištění Vansafe jsme vytvořili přesně na míru pro karavanisty. A protože kola k obytnému autu tak trochu patří a není možné je schovat do auta nebo zabezpečit na noc, tyto výluky jsme odstranili.

Pojištění se tak vztahuje nejen na kola v autě, ale také na nosiči a platí skutečně celý den. Tedy i při krádeži mezi 22.00 a 6.00 hodinou. Pojištění kol je navíc už v základu cestovního pojištění a nemusíte si je nijak připojišťovat.

Jaké platí podmínky při krádeži kola, aby došlo k úhradě této škody?

jízdní kolo musí být k nosiči zamčené

krádež musíte hlásit na policii

na kola se vztahuje celkový limit pojistného plnění 150 000 Kč

máte uzavřené cestovní pojištění Vansafe

A kde najdete tuto úpravu? Vše je na straně 13 pojistných podmínek - bod 5 - k). V této části najdete i další úpravy - např. rozšíření pojištění storna.

Obytné auto

A kryje jízdní kola i havarijní pojištění?

Samotné “havarijko” kola nekryje, ale můžete ho doplnit připojištěním. Krytí pak budete za těchto podmínek:

pokud máte sjednané připojištění zavazadel

když jsou jízdní kola uvnitř, v uzamčeném autě (garáž nebo vestavba), tj. nikoliv na nosiči

při havárii, živelní události, odcizení, vandalismu a ztrátě

v ČR i v zahraničí

Připojištění zavazadel kryje např. i notebook, foťák či mobilní telefon, ale do celkového limitu 100 000 Kč. Na cesty do zahraničí proto doporučujeme vždy cestovní pojištění. To kryje i kola na nosiči do limitu 150 000 Kč a zvlášť do limitu 150 000 Kč i elektroniku. Je i cenově výhodnější.

Přečtěte si podrobnější článek o tom, jak pojistit elektroniku na cestách.

Tak šťastnou cestu bez nepříjemností a na cestách někdy ahoj!

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.

Vozíte na cesty obytným autem i kola? Nezapomeňte na cestovní pojištění, které v zahraničí kryje kola na nosiči a kryje je i v noci. Doporučujeme i havarijní pojištění, které je kryje v případě nehody.

Vybrat pojištění