Pojištění jízdních kol a elektroniky na cestách. Jak na to?

Autor: Daniela Jírová 16.1.2023
Na cesty vozíme čím dál dražší vybavení. Máte ho ale správně pojištěné? Nejeden cestovatel totiž až po krádeži zjistil, že mu jeho pojištění neplatí. Poradíme, jak na to, abyste byli 100% krytí.
Pojištění jízdních kol a elektroniky na cestách. Jak na to?

Kromě jízdních kol nám na cestách v posledních letech přibývá další starost. V obytných autech totiž netrávíme jen dovolenou, ale spoustu lidí na cestách pracuje. A tak s sebou vozí i poměrně drahé vybavení, které potřebují k práci – notebooky, iPady či foťáky.

Někteří digitální nomádi tak dokonce tráví většinu roku. Samozřejmě se tak zvyšuje riziko krádeže, takže se vyplatí si tyto věci pořádně pojistit.

Jaké pojištění je pro jízdní kola a elektroniku nejvhodnější?

Existují dvě varianty, jak si jízdní kola a elektroniku (nebo další zavazadla) na cesty pojistit. Využít můžete připojištění zavazadel (doplněk k havarijnímu pojištění nebo povinnému ručení) nebo cestovní pojištění. Pojďte se podívat na výhody a nevýhody.

1. Připojištění zavazadel Vansafe

Výhody:

+ platí v ČR i v zahraničí

+ kryje případy havárie, živelní události, odcizení, vandalismu a ztráty

+ platí ve dne i v noci

Nevýhody:

- kola musí být uvnitř zamčeného vozu (garáž, vestavba), nikoliv na nosiči

- limit jen 100 000 Kč (společný na kola i elektroniku i další zavazadla)

- nelze sjednat samostatně

- vyšší cena (5 290 Kč /rok)

Toto pojištění oceníte hlavně na cestách po ČR nebo v zahraničí, pokud chcete mít zároveň pojištěná i další zavazadla v autě. Pozor si ale dejte, pokud chcete kola vozit na nosiči. Tam vás 100% kryje jen cestovní pojištění. To má díky své všestrannosti i mnoho dalších výhod.

2. Cestovní pojištění Vansafe

Výhody:

+ kryje i kola uzamčená k nosiči mimo vůz

+ vztahuje se i na noční krádeže mezi 22.00 a 6.00 (nejsou ve výlukách jako u jiných pojišťoven)

+ vysoké limity – pro kola 150 000 Kč a pro elektroniku také 150 000 Kč

+ kryje s vysokými limity mnoho dalších cestovatelských rizik – léčebné výlohy a další

+ není třeba se připojišťovat, pojištění zavazadel a elektroniky je součástí cestovního pojištění a platí i v ČR

+ výhodná cena (1 190 Kč/rok – včetně léčebných výloh)

Cestovní pojištění je pro cesty do zahraničí jednoznačnou volbou. Vztahuje se nejen na kola v autě, ale i na nosiči a platí i při krádeži mezi 22.00 a 6.00, kterou jiná pojištění mají ve výlukách. Pojištění kol a elektroniky je už v základu cestovního pojištění a nemusíte si je nijak připojišťovat. A narozdíl od léčebných výloh, která cestovní pojištění kryje jen v zahraničí, jsou osobní věci kryté i v ČR.

Využijete ho i pro krytí dalších cestovatelských rizik (nemoc, úraz, ztráta dokladů...) a můžete si pořídit výhodnou celoroční variantu.

. Noční vloupání do obytného auta

Cestovní pojištění Vansafe ruší noční výluku

A co dělat při krádeži?

Vykradené vozidlo každopádně vždy nahlaste bez průtahů místní policii a vyžádejte si protokol. Sami si vše důkladně nafoťte. Tyto dokumenty se budou hodit při řešení pojistné události. Je dobré mít i doklady o nákupu, případně fotografie odcizených věcí.

Podmínkou plnění je samozřejmě vždy umístění věcí v autě (kromě kol na nosiči u cestovního pojištění) a zabezpečení auta proti vniknutí (uzamčení atd.).

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.

Vozíte na cesty obytným autem kola či elektroniku? Nezapomeňte na cestovní pojištění. Doporučujeme i havarijní pojištění, které vás kryje v případě nehody, krádeže, vandalismu či živelní katastrofy.

Spočítat pojištění