Jaké pojištění si vybrat na dovolenou s obytným autem z půjčovny?

Autor: Daniela Jírová 27.7.2022
Chystáte se prožít nezapomenutelnou dovolenou a máte starost, že přijdete kvůli chybě o kauci? Nebo zůstanete viset uprostřed divočiny? Poradíme, jak si s pojištěním Vansafe užijete dovolenou naplno.
Jaké pojištění si vybrat na dovolenou s obytným autem z půjčovny?

Pokud si vyberete spolehlivou půjčovnu, můžete se těšit na perfektně připravené a samozřejmě dobře pojištěné auto. Aby dovolená proběhla bez problémů nebo nečekaných výdajů, je dobré myslet i na své pojištění. Zejména pojištění kauce, o kterou můžete při poškození auta přijít.

Jaké pojištění si můžete zvolit?

Ale možností, jak si pojistit pohodu na cestách, je víc. Postupně vám je všechny představíme a začneme tím základním.

1. Pojištění kauce skládané při pronájmu

Co je kauce?

Kauci skládáte při pronájmu vozidla (obytné auto nebo karavan) a pohybuje se okolo 20 až 30 000 Kč. Pokud vozidlo vrátíte v pořádku, dostanete zpět i kauci. Pokud dojde k poškození či jiné újmě (např. znečištění, ztráta klíčků), o kauci, nebo její podstatnou část, přijdete. Proto se vyplatí ji pojistit.

Pojištění vám pomůže s úhradou škody na voze nebo jeho interiéru a při odcizení nebo poničení vybavení (venkovní markýza, stolky...). Kryje i vaši spoluúčast z havarijního pojištění. To vše umí již základní varianta Basic.

Širší varianta krytí Premium navíc kryje náklady na ztrátu klíčů od vozidla, poškození disků nebo pneumatik, záměnu paliv a provozních kapalin, i spoluúčast z havarijního pojištění nad rámec kauce (do limitu 150 000 Kč). A také újmu pronajímateli, pokud kvůli škodě nemůže obytné vozidlo dál pronajmout.

Klíčky od vozu

Pojištění kauce Premium vám uhradí i škodu při ztrátě klíčků

U pojištění kauce si můžete vybrat jednorázové nebo celoroční pojištění, které není vázáno na pronájem konkrétního vozidla, takže je přenosné. To se už vyplatí všem, kdo vyjedou alespoň dvakrát ročně.

Proč si pojistit kauci?

Pojištění kauce je naším nejrozšířenějším produktem. Klienti se nás dříve ptali, proč kauci pojišťovat, když se většinou nic nestane. Teď už nikdo neriskuje, někteří bohužel až po bolestné zkušenosti, kdy o kauci ve výši 30 000 Kč přišli. V rozpočtu celé dovolené je pojištění malou částkou, a přitom přináší výraznou úsporu. A hlavně klid a pohodu.

2. Cestovní pojištění

Na dovolené se často pouštíte do adrenalinovějších aktivit, zvyšuje se riziko úrazu, a vyrážíte i do zahraničí. Proto doporučujeme nezapomenout na velkorysé cestovní pojištění s dostatečnými limity a šíří krytí. Cestovní pojištění Vansafe jsme vyvinuli speciálně pro cesty obytným autem.

Pomůže vám při:

úhradě léčebných nákladů až do plného limitu (při nemoci i úrazu),

ztrátě osobních věcí,

ztrátě dokladů aj.

Vansafe ale pamatuje i na specifické situace, které řeší karavanisté, a to je právní ochrana a pomoc v souvislosti s pronájmem obytného auta. Využít ho můžete například, pokud by došlo ke sporu s půjčovnou.

Skoky do vody

Na dovolené se často pouštíte do adrenalinovějších aktivit a zvyšuje se riziko úrazu

Cestovní pojištění si můžete zvolit i v celoroční variantě a využít ho i při cestách na hory či při poznávacích zájezdech. Na výběr jsou dokonce dvě varianty limitu léčebných výloh.

TIP

Pokud cestujete na náročnější dovolenou nebo do vzdálenější destinace, zvolte si vyšší limit léčebných výloh 100 milionů Kč. Na rozdíl od mnoha pojišťoven, cestovní pojištění Vansafe kryje léčebné výlohy do plného limitu i v těch nejrizikovějších zónách, a to včetně onemocnění covid-19.

Pohoda u moře

Cestovní pojištění s dostatečnými limity a šíří krytí je důležité i na cestách s dětmi

Doporučujeme kvalitní cestovní pojištění rozhodně nepodceňovat. Například náklady spojené s léčbou onemocnění covid-19 se mohou vyšplhat až na několik milionů. V zahraničí nás ale může zaskočit i cena hospitalizace nebo speciálních vyšetření například při úrazu, kde není vůbec problém přesáhnout 2 miliony, které bývají limitem u cestovního pojištění třeba u platební karty. A velmi problematická je i úhrada ošetření v zemích EU v rámci vašeho standardního zdravotního pojištění. Ne všechna zařízení jsou totiž vázána na veřejný systém a takto hrazenou péči neposkytují nebo je velmi drahá (není totiž na rozdíl od ČR hrazená z veřejného pojištění).

Pojištění odpovědnosti a další připojištění

Součástí cestovního pojištění od Vansafe je i pojištění odpovědnosti, pojištění cestovních dokladů, elektroniky a dalších věcí, která na cestách přijdou rozhodně vhod. V ceně je i základní úrazové pojištění.

Pojištění storna

A v současné situaci se hodí i pojištění storno poplatků, pro případ, že nebudete moct z vážného důvodu vozidlo převzít a odjet na svou dovolenou. A o peníze, které jste již zaplatili za pronájem, nepřijdete. Vztahuje se na většinu situací, kvůli kterým obvykle dovolenou rušíte - nemoc, karanténu, úraz, smrt i živelnou katastrofu. Myslíme i na to, že nepříjemná situace může potkat kohokoliv ve vaší širší rodině.

Loni se ve složité situaci ocitl náš klient Pavel. Tři dny před odjezdem onemocněla jeho manželka. Zaplatil za rezervaci 40 000 Kč a vzhledem k termínu by musel půjčovně uhradit celou částku, i když nikam nevyjel. Měl naštěstí uzavřené pojištění storna, a tak získal 80 % nákladů zpět.

Zavřené hranice na mapě

Pojištění storna myslí na většinu situací, kvůli kterým musíte dovolenou zrušit

Pojištění storna vás ale ochrání i v nepříjemných situacích, když přijdete o zaměstnání nebo vás bude čekat rozvod.

Rezervaci rušili loni i naši klienti Jirka s Petrou. Petra pracovala jako průvodkyně, Jirka v gastronomickém provozu. Oba dva kvůli útlumu v době pandemie přišli o práci a dovolená byla bohužel jeden z nákladů, které si museli odříct. Většinu peněz, které předem zaplatili za pronájem, dostali díky pojištění storna zpět.

A samozřejmě pamatujeme i na další rizika spojená s covidem-19. Kryjeme například nucenou karanténu - dokonce nejen tu vaší, ale i vašich příbuzných. Připojistit se můžete i pro případ úředního rozhodnutí, kterým může být například uzavření okresů, hranic ČR nebo omezení silniční dopravy.

Zavřené hranice na mapě

Pojistit se můžete i pro případ uzavření hranic a okresů

Jak uzavřít pojištění storna?

Lze ho uzavřít velice jednoduše online a vždy jen spolu s cestovním pojištěním. Je potřeba ho uzavřít do 30 dnů po zaplacení první zálohy nebo celé rezervace. V konfigurátoru si sami zvolíte hodnotu pronájmu, který chcete pojistit.

Připojištění asistence Bezstarostná jízda

Nepojízdné auto uprostřed divočiny nebo na rušné dálnici? Pokud chcete mít 100% jistotu, přidejte si připojištění Bezstarostná jízda. Tato asistenční služba vám zajistí komplexní pomoc na cestách.

Když kvůli nehodě nebo poruše zůstanete “viset” v zahraničí, pokusí se opravit auto na místě. Pokud se oprava nepodaří, zajistí převoz nepojízdného vozidla nejen za hranice, ale přímo do servisu kousek od vašeho bydliště a odveze celou vaši posádku zpět domů. V případě potřeby vás nenechá v nepříjemné situaci a zajistí i náhradní ubytování.

Den před odjezdem z dovolené v Rakousku si náš klient Martin prorazil olejovou vanu u svého obytného automobilu. Místní servis mu ale sdělil, že oprava potrvá čtyři dny. Asistenční služba proto zajistila převoz nepojízdného vozidla do servisu kousek od Martinova bydliště a odvezla Martina i rodinu zpět domů.

Odtah auta

Asistence Bezstarostná jízda zajistí odtah nepojízdného auta až do servisu poblíž bydliště

Chcete mít na dovolené 100% jistotu? Pojištění na cesty si můžete sjednat pohodlně online, bez stresu a starostí. Sami si vyberete a sestavíte vlastní kombinaci na míru a jednoduše zaplatíte kartou nebo převodem. Všechny dokumenty vám pošleme e-mailem a najdete je i ve své klientské zóně.

Spočítat pojištění

Vyrážíte obytkou poprvé? Přečtěte si 7 tipů, na co si dát pozor při přebírání auta, ať jste na cestu připravení. Právě správné převzetí je pro úspěch dovolené klíčové. Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.