Začíná mrznout. Kdo, co a jak vypustí vodu z obytného auta?

Autor: Tomáš Málek 22.11.2022
Mezi vlastnosti sladké vody patří i to, že při 0 °C zamrzá, a přitom zvětšuje svůj objem. Tento fyzikální jev ovšem žádný karavanista dobrovolně nechce pozorovat. Pojďme se podívat, jak se tomu vyhnout.
Začíná mrznout. Kdo, co a jak vypustí vodu z obytného auta?

Stavitelé moderních obytných aut a přívěsů spojili nezávislé vytápění interiéru a ohřev vody do jednoho zařízení. Velmi zjednodušeně řečeno se o vše stará malý plynový kotel s bojlerem.

Tahle věcička v hodnotě několika desítek tisíc korun se v našem autě ukrývá nejčastěji pod sedadly spolujezdců. Aby ji chránili před lidským faktorem, je součástí systému bezpečnostní ventil.

Ten reaguje na teplotu v interiéru, a pokud se nebezpečně přiblíží k nule a hrozí zamrznutí vody, automaticky se otevře. “Nebezpečná” tekutina pak vyteče malou trubkou pod autem.

Takže pokud máte v nádrži čistou vodu (a chcete ji tam ponechat) a teplota míří k nule, musíte v obytňáku temperovat. My v naší dodávce nastavujeme topení na 7 stupňů nad nulou.

Zima obytné auto

Pokud chcete nechat vodu v obytce i v zimě, je třeba temperovat

Jak vypadá nechtěný zásah bezpečnostního ventilu v praxi popisují cestovatelé z projektu Pohled za hranice, kteří v chladném březnu 2021 vyráželi do Chorvatska:

“Budíček, rychlá snídaně, poslední balení a jedem! Auto máme naložené, vodu napuštěnou, zbývá zajet si na PCR testy. Výsledky dostaneme během cesty, takže do Chorvatska přijedeme v klidu. Malovali jsme si to velmi jednoduše, jenže to bychom nesměli být my!

Měli jsme prostě vstát dřív. Měli! Pak bychom i dřív zjistili, že nám kvůli vypadlému crash ventilu v autě netopilo celou noc topení, takže vzorňák zámrzný ventil vypustil všechnu vodu. Za teplejšího počasí by to bylo jen o tom rychle nanosit trochu vody na cestu. Ale v mrazu se ventil nechtěl vzdát své funkce, voda stále mizela.Nakonec z toho bylo jen zpoždění (více o cestování této rodiny najdete ZDE).

Jak správně vypustit vodu v obytném autě nebo karavanu?

Samozřejmě můžete nechat práci na technice, v tomto případě na pojistném ventilu, a vodu aktivně nevypouštět. Zvlášť pokud vás baví adrenalin a chcete si vyzkoušet, v které části systému i po zásahu ventilu zůstane dost vody na zamrznutí a roztrhání vedení.

Zima obytné auto

Pokud nechcete riskovat roztrhání potrubí, nespoléhejte na bezpečnostní ventil, ale vodu aktivně vypusťte

Méně stresu a více jistoty přináší tento řízený postup vypouštění, který sami používáme. Není to žádný objev, možná někdo vodu vypouští sofistikovanějším způsobem.

Vypuštění vody před zimou v obytném autě

1. Odstavte vůz na rovné ploše.

2. Otevřete plnící víčko nádrže na čistou vodu.

3. Otevřete vypouštěcí ventil nádrže s čistou vodou (uvnitř ve voze).

4. Otevřete všechny vodovodní kohoutky ve voze v poloze mezi teplou a studenou vodou – to je klíčové, aby nezůstala část vody zapomenuté v jedné větvi vedení.

5. Otevřete i bezpečnostní ventil topného/vodovodního systému.

6. Otevřete nádrž na odpadní (šedou) vodu.

7. Počkejte, až všechno vyteče.

8. Pusťte na prázdno vodní čerpadlo, aby “profouklo” systém.

TIP Vansafe: Každé auto je jiné a ventily mohou být umístěné na jiném místě. Věnujte jim pozornost už při koupi auta a prodejce se na přesné umístění vyptejte.

A nakonec ještě jedna rada. “Ještě je dobré se s otevřenou nádrží na čistou vodu trochu projet, aby vyteklo úplně všechno. A ústy nebo kompresorem profouknout rozvody (fouknout do vodovodní baterie, aby se vytlačila voda i z různých ohybů apod.). Baterie pak nechte přes zimu otevřené,” doplňuje Jan Bordovský z odborného serveru CamperLife.

TIP Chcete správně zazimovat obytné auto ana nic nezapomenout? Přečtěte si podrobnějí návod Jak správně zazimovat obytné auto nebo karavan?

Autor spolu se se svou ženou Anetou a malým synkem Adamem cestovali v obytné dodávce osm měsíců po Evropě: od Španělska, přes Laponsko až po řeckou Lefkadu. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.