Jak správně zazimovat obytné auto nebo karavan?

Autor: Daniela Jírová 4.10.2023
Pro některé karavanisty sezóna pomalu končí, tak se mrkněte na naše tipy, jak auto zazimovat, abyste na jaře nemuseli řešit problém s vybitou baterií nebo roztrhaným bojlerem.
Jak správně zazimovat obytné auto nebo karavan?

1. Nástavbová baterie a elektrika

Olověná baterie

Nástavbový akumulátor je ideální udržovat během zimy stále nabitý, a tak:

Pokud auto můžete jednou měsíčně na den připojit na elektriku nebo máte solární panel na střeše a parkujete pod širým nebem, nemusíte baterii vyndávat.

Pokud auto parkuje v hale a/nebo bez možnosti připojení do sítě, je lepší nástavbovou baterii vyjmout a uložit v teple.

Když máte ve voze lithiový akumulátor, tak je to jedno, ale dejte si pozor na možnou komplikaci, pokud se přeci jen rozhodnete v zimě odjet.

Lithiová baterie

U lithiové baterie si jen dejte pozor na teplotu. Nemůžete ji totiž nabíjet, pokud její teplota klesne pod 5 °C. Když je vybitá a zároveň je ve voze pod 5 °C, nepodaří se vám ani zatopit, abyste teplotu zvýšili – nebudete mít elektřinu. Jak na to?

"Nejprve musím obytňák připojit k elektřině, abych tam dostal energii pro topení a pro rozfuk. Až se interiér ohřeje, pak se teprve začne nabíjet i lithiová baterie. Proto radím, i když se vracím ze zimního výletu z hor, tak cestou lithiovou baterii dobíjet a po příjezdu domů si stav lithiové baterie zkontrolovat," říká expert Tomáš Brabec z firmy KARAVANYPRO.

Elektrika přivedená do obytného auto

Pokud auto můžete 1 x měsíčně připojit na elektriku, nemusíte baterii vyndávat

2. Vodovodní systém a odpad

Druhým důležitým bodem je vypuštění vody, aby nezamrzlo vedení vody. Součástí systému je bezpečnostní ventil. Ten reaguje na teplotu v interiéru, a pokud se nebezpečně přiblíží k nule a hrozí zamrznutí vody, automaticky se otevře a voda sama pak vyteče malou trubkou pod autem.

Samozřejmě můžete nechat práci na technice, v tomto případě na pojistném ventilu, a vodu aktivně nevypouštět. Riskujete ale, že v některé části systému i po zásahu ventilu zůstane dost vody na zamrznutí a roztrhání vedení. Bezpečnější je proto řízené vypouštění vody. Je to jednoduché, a pokud jste ještě nedělali, pomůže vám náš návod.

Vypuštění vody před zimou v obytném autě

1. Odstavte vůz na rovné ploše.

2. Otevřete plnící víčko nádrže na čistou vodu.

3. Otevřete vypouštěcí ventil nádrže s čistou vodou (uvnitř ve voze).

4. Otevřete všechny vodovodní kohoutky ve voze v poloze mezi teplou a studenou vodou - to je klíčové, aby nezůstala část vody zapomenuté v jedné větvi vedení.

5. Otevřete i bezpečnostní ventil topného/vodovodního systému.

6. Otevřete nádrž na odpadní (šedou) vodu.

7. Počkejte, až všechno vyteče.

8. Pusťte na prázdno vodní čerpadlo, aby “profouklo” systém.

Vodovodní baterie v obytném autě

Cílem je, aby v trubkách a v kohoutku nezůstala ani kapka vody, která by pak mohla zamrznout, a kohoutek mohl přežít zimu

""Doporučuji auto projet a otevřít vypouštěcí ventily i vodovodní baterie tak 20 km před domovem, aby se voda jízdou sama vytřepala. Doma pak do otevřených baterii foukněte, profoukněte je třeba kompresorem nebo se používá balónek. Cílem je, aby v trubkách a v kohoutku nezůstala ani kapka vody, která by pak mohla zamrznout, a kohoutek mohl přežít zimu. Baterie pak nechte přes zimu otevřené, " radí expert Tomáš Brabec.

Nezapomeňte na všechny kohoutky - často se zapomíná například na venkovní sprchu. I tu je třeba otevřít a profouknout. Zkontrolujte i nádrž na šedou vodu.

Venkovní sprcha v obytném autě

Nezapomeňte ani na venkovní sprchu

Další podrobnosti a užitečné tipy najdete také v článku Tomáše Málka: Začíná mrznout. Kdo, co a jak vypustí vodu z obytného auta?

3. Interiér a příslušenství

Energii se vyplatí věnovat i interiéru auta, WC a obsahu skříněk. Co ještě před zimou můžete udělat?

Odstraňte veškeré potraviny z obytného auta (mimo jiné auto ochráníte před návštěvou myší)

Zkontrolujte vlhkost v autě (během zimy doporučujeme občas vyvětrat)

Vyčistěte důkladně WC kazetu a nechte ji vyschnout (otevřenou ji můžete skladovat na suchém místě). Gumové části můžete ošetřit silikonovým olejem.

Vykliďte lednici a umyjte ji, případně vydezinfikujte a nechte ji otevřenou

Zkontrolujte, zda je markýza čistá a suchá, aby vám neplesnivěla

Doporučujeme odnést i povlečení, ručníky, aby nezatuchly

Nenechávejte uvnitř ani cennosti a zkontrolujte zabezpečení vozu

Interiér auta ukliďte a umyjte, na jaře pak půjde vše lépe.

Lednice v obytném autě

Odneste potraviny, umyjte lednici a nechte ji otevřenou

Na co ještě nezapomenout?

Parkování na bezpečném místě. Vyhněte se stromům, odkud může padat sníh nebo větve. Ideální je mírný náklon na přední nebo zadní stranu, aby z auta voda dobře stékala.

Pravidelná kontrola. Ačkoli bude vaše obytné auto dobře zazimováno, je dobré ho pravidelně během zimy kontrolovat. Pokud budete vědět o problémech včas, můžete je řešit dříve, než způsobí větší škody.

Krycí plachty. Pokud se rozhodnete auto zakrýt, zvolte správnou plachtu, která ventiluje, aby auto nevlhlo a neplesnivělo.

Motor a podvozek. Nezapomeňte ani na motorovou část auta a zkontrolujte ji, případně zajistěte údržbu. Před zimou dofoukněte pneu na ideální tlak.

Správné zazimování obytného auta je důležité a za trochu námahy se vám bohatě odmění. To až s prvním sluníčkem vyrazíte zahájit sezónu mezi prvními a zcela bez problémů.

Posezení u obytného auta

Odměnou za správné zazimování vám bude bezproblémový první výjezd

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.