Jak vybrat obytné auto? Výhody a nevýhody vestavby, alkovny, polointegrálu, integrálu i střešního stanu

Autor: Daniela Jírová 19.2.2024
Toužíte po obytňáku a nemůžete se rozhodnout, který bude pro vás ten pravý? Ať už toužíte po komfortu, dobrodružství nebo úsporném řešení, tady najdete užitečné informace pro rozhodování.
Jak vybrat obytné auto? Výhody a nevýhody různých obytňáků

Pečlivý výběr obytného auta je totiž klíčovým krokem k úspěšnému a pohodlnému cestování. Ale na trhu je nepřeberné množství typů a velikostí, a tak může být rozhodování těžké.

Podíváme na proto výhody a nevýhody každého typu obytného auta, abychom vám pomohli najít ideální volbu s ohledem na vaše potřeby.

Co si ujasnit před výběrem obytného vozu

Ještě před rozhodováním je dobré si položit několik otázek, které vám výběr zjednoduší. Jiné požadavky na auto totiž bude mít mladý aktivní pár, který hledá auto na celoroční provoz a nepožaduje komfort, jiné početná rodina s malými dětmi, která hledá hlavně prostorné auto, a zcela jiné senioři, kteří v něm chtějí trávit pohodlně celé léto.

1. Kolik míst potřebuji na spaní a kolik na jízdu?

Pokud cestujete s větší posádkou, zaměřte se na auto, které má dostatek míst nejen na spaní, ale i na jízdu. Pokud jezdíte s dětmi, berte v úvahu i to, zda se jedná o prcky či skorodospěláky, kteří budou chtít jezdit jen občas.

2. Kam a jak často obvykle budu jezdit? Divočejší příroda nebo zázemí kempů?

Při spaní na divoko oceníte menší a kompaktní vůz, který ale má potřebné vybavení (dostatečnou nádrž na vodu, WC), je energeticky nezávislý a snadno se řídí (např. vestavbu v dodávce). V kempech můžete využívat zázemí, sociálky a můžete tedy oželet prostor v koupelně. Do kempů se hodí i karavan.

3. Kdy budu jezdit? Chci jezdit jen v létě nebo i v zimě na lyže?

Na zimní výlety potřebujete dostatečné zateplení, topení a ideálně vyhřívanou odpadní nádrž. V létě budete více času trávit venku, a tak postačí i menší nebo méně vybavený vůz, případně střešní stan (např. nemusí vadit absence vnitřní kuchyňky či WC).

4. Budu na cestách často přejíždět nebo dovolenou budu trávit na jednom místě?

Pokud putujete z místa na místo, hodí se rychle sbalitelné auto, které má zároveň menší spotřebu a dobré jízdní vlastnosti. S menším vozem budete snáz hledat místo na zaparkování. U dovolené na jednom místě nevadí prostornější vůz nebo karavan.

5. Jaké má posádka zvyky a potřeby? Kolik komfortu potřebuji já (a posádka)?

Jste-li spíše aktivnější a berete s sebou sportovní vybavení (kolo, paddleboard, lyže…), myslete na dostatečné úložné prostory. Pokud vaši spolucestující vyžadují komfort (WC, teplo, dostatek prostoru na spaní i na volný čas) respektujte to a hledejte řešení, které bude vyhovující (pozor na menší lůžka u vestaveb). Jinak hrozí, že budete na cesty jezdit sami :).

6. Jaký jsem řidič?

Velká obytná auta jsou často i 7 metrů dlouhá a přes 3 metry vysoká, a to už je při manévrech i jízdě hodně znát. Naproti tomu obytné dodávky se více podobají osobnímu autu. S vyšším autem roste i spotřeba, což je dobré také brát v úvahu (náklady na provoz každého obytňáku jsou už tak poměrně velké).

Obytné auto na cestě

Ještě před rozhodováním je dobré si položit několik otázek, které vám výběr a cestování zjednoduší

Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů obytných vozů?

Střešní stan

Nejlevnější varianta “domku na kolech” je takovým předstupněm obytného auta. Výhodou je kromě ceny i snadná montáž a demontáž, kdykoliv můžete střešní stan sundat a uložit do garáže. A i když je stan na střeše, jízdní vlastnosti auta se tolik nezmění. A odpadají i poměrně velké náklady na provoz “druhého auta”.

Spáči v osobních autech ocení, že před spaním nemusí pokaždé přestěhovat všechny věci ze zavazadlového prostoru a ze zadních sedadel, aby si mohli rozestlat. Uživatele komfortnějších obytňáků může zaskočit malý tepelný komfort nebo nedostatek zázemí (život se odehrává prakticky jen kolem auta).

Proč si vybrat střešní stan a pro koho se hodí?

Potěší hlavně sportovně založené typy, majitele off-roadů a začínající karavanisty, kteří si chtějí tento způsob cestování vyzkoušet a nemají takové nároky na komfort. Vhodný je i pro ty, kteří plánují využít jen pár dní v roce. Hodí se spíše pro menší posádky (ale známe i rodinu s dětmi a psy, kteří na střešní stan nedají dopustit).

Střešní stan na autě u moře

Střešní stan potěší hlavně sportovně založené typy, majitele off-roadů a začínající karavanisty

Vestavba v dodávce

Jde o velmi oblíbenou variantu pro menší posádky, protože má nejblíže k osobáku. Oceníte zejména snadnou manévrovatelnost, snazší parkování, nižší spotřebu a také větší bezpečnost díky pevné karoserii. Obvykle vás potěší i nižší cena než u nových alkoven a polointegrálů.

Obytná vestavba se staví do klasických sériových dodávek. A vy si ji buď si můžete koupit hotovou (staví je řada firem a lze je přizpůsobit i na míru) nebo si ji postavit svépomocí.

Nevýhodou vestavby je méně místa, i méně úložných prostor oproti větším “alkovnám” a zpravidla kratší lůžko (vestavba má kromě dvoulůžka často i další místo na spaní, ale je třeba ho vždy rozložit a ráno složit). Výhodou vestavby je ale to, že i přes malé rozměry nabízí plnohodnotný komfort obytného auta – vybavená je kuchyňkou, WC, koupelnou…

Proč si vybrat vestavbu a pro koho se hodí?

Potěší hlavně bezdětné páry nebo menší rodiny. A také ty, kteří hledají co nejméně nápadné auto, se kterým mohou jezdit i tam, kam se větší obytňáky nevejdou. Ocení ji ti, kteří na cestách potřebují zázemí (WC, kuchyň, pohodlné lůžko…), ale dokážou bydlet i na malém prostoru.

Obytná vestavba

Vestavba i přes malé rozměry nabízí plnohodnotný komfort obytného auta

Střední dodávka s kempingovou vestavbou nebo stanem

Levnější variantou vestavby ve větší dodávce, která kombinuje největší výhody střešního stanu a vestavby, je menší dodávka se stanem typu Volkswagen California. Další možností je zakoupit si (nebo vyrobit) jednoduchou demontovatelnou vestavbu (sezení rozložitelné na lůžko, vařič, úložné prostory), kterou do menší dodávky snadno instalujete před dovolenou, a po zbytek roku auto využíváte jako běžný "osobák".

Oželet musíte většinou WC, tekoucí (a teplou) vodu a spokojit se s neustálým rozestýláním a uklízením věcí, ale komfort je stále vyšší než ve stanu (jezdí tak i větší rodiny).

Proč si vybrat střední dodávku s kempingovou vestavbou/stanem a pro koho se hodí?

Potěší bezdětné páry nebo aktivní menší rodiny. A také ty, kteří nechtějí investovat kvůli cestování do dalšího vozu a chtějí jezdit i tam, kam se ani menší obytňáky nevejdou (třeba kvůli výšce nebo délce).

Polointegrál

Střední dodávka je zajímavou a výhodnou alternativou (nejen) pro spartánštější cestovatele

Polointegrované vozy

I laik je pozná snadno. Mají “čumák” z běžné dodávky a za ním se nachází “krabice” obytné nástavby.

Oproti dodávkám mají větší vnitřní prostor a objemné úložné prostory. Větší rodiny ocení až 5 míst na palubě i díky spouštěcímu lůžku (kde navíc odpadá nekomfort rozkládání lůžka uvnitř vozu). A také má lepší jízdní vlastnosti a menší spotřebu než alkovny. Problémem může být doložnost a horší manévrovatelnost.

Proč si vybrat polointegrál a pro koho se hodí?

Polointegrované vozy jsou nicméně nejrozumnějším kompromisem při balancovaní mezi vnitřním prostorem, cenou a jízdními vlastnostmi. Rozměrově se tyto obytňáky blíží k vestavbám, přitom přicházejí s větším užitným prostorem a komfortem.

Polointegrál

Polointegrály jsou momentálně na vlně popularity

Alkovna

Typická silueta s boulí a dříve jedno z nejoblíbenějších aut (než ho začali vytlačovat polointegrály, které mají lepší jízdní vlastnosti, jsou menší a levnější než integrály).

Výhodou je to, že pojmou i početnější posádku (2+3 a výše), nabízí hodně místa na palubě, mají mnoho úložných prostor a děti opravdu milují spaní v alkovně (mají rády svou vlastní zašívárnu a dospělým odpadá spouštění nebo rozkládání lůžka na noc).

Limitující je ale výška, některé alkovny mají přes 3 metry . A kvůli ložnici nad hlavou je třeba pečlivě hlídat překážky. A s “boulí” se pojí i mnohem vyšší spotřeba a horší jízdní vlastnosti (auto je citlivé i na boční vítr).

Proč si vybrat alkovnu a pro koho se hodí?

Alkovna potěší velké rodiny a ty, kteří hledají levnější variantu velkého vozu. Díky velké popularitě je na trhu i mnoho levnějších “ojetin”.

TIP Přečtěte si recenzi a podrobný popis výhod a nevýhod alkovny.

Alkovna

U alkovny je limitující výška, ale děti spaní v alkovně milují

Integrované obytné vozy

Na výstavách na sebe strhávají pozornost. Ať už kvůli velikosti, luxusu na palubě či cenovkám. Integrované obytné vozy jsou zkrátka špičkové modely v tomto segmentu a poznáte je snadno, vypadají jako menší autobus.

Pyšní se proto opravdu velkorysým vnitřním prostorem a objemnými úložnými prostory – díky možnosti využít konstrukčně celý prostor je rozlehlost prostoru kolem šoféra a spolujezdce až nečekaná.

Tradičním konstrukčním řešením u integrovaných obytňáků bývá dvojitá podlaha. “Mezipatro” bývá vytápěno. Nejenže nabízí dodatečné úložné prostory, třeba pro dlouhé lyže, ale také slouží prostor pro umístění nádrží na čistou i odpadní vodu v temperovaném prostředí.

Proč si vybrat integrál a pro koho se hodí?

Potěší hlavně zájemce o celoroční využití, vícečlenné rodiny, které chtějí mít vyšší komfort a pohodlí na cestách. V zimě se navíc hodí větší prostor, protože tam trávíte více času a také potřebujete víc věcí (oblečení, lyžařské vybavení).

TIP Přečtěte si recenzi a podrobný popis výhod a nevýhod integrálu.

Integrál

Integrál se pyšní se opravdu velkorysým vnitřním prostorem a objemnými úložnými prostory

Na co se ještě při výběru obytného auta zaměřit?

Zvažte u vybrané značky dostupnost autorizovaného servisu a náhradních dílů, ušetří vám to spoustu času i starostí. Některé značky nemají v ČR zastoupení, neexistuje pro ně značkový servis ani náhradní díly. I banální škoda se pak řeší velmi komplikovaně, zdlouhavě a nákladně.

Před koupi ojetého obytného auta nebo karavanu si prověřte dokonale jeho stav – často bývají zateklé (tím pádem poškozené, což bazar maskuje novým nátěrem či tapetami a oprava často převýší kupní cenu). Pozor také na stav podvozku.

Pokud váháte mezi jednotlivými typy, zkuste si auto nejprve na zkoušku půjčit. Uvidíte, zda vám vůbec vanlife sedí a hlavně poznáte své požadavky na komfort a vybavení.

Ať už si vyberete luxusnějí integrál nebo vstoupíte do světa karavaningu střešním stanem či vlastnoruční vestavbou, krásu i svobodu cestování si určitě skvěle užijete.

Přejeme štastnou ruku a chladnou hlavu při výběru vašeho nového domečku na kolech. A ahoj na cestách!

Výhled z obytného auta

Zkuste si nejprve vanlife vyzkoušet nanečisto – nové auto se vám bude vybírat lépe

Tip Vansafe: Nezapomeňte si své obytné auto pojistit. A jak pojištění vybrat?

Sami cestujeme, proto se silnými partnery tvoříme produkty, které rizika karavaningu skutečně kryjí:

Havarijní pojištění: kryje i živly a poškození zvířetem, vztahuje se na nástavbu i nadstandardní výbavu

Asistence 24/7: s technikou a vybavením i pro velké vozy zajištěná profi týmem Global Assistance

Cestovní pojištění: kryje kola (i na nosiči) a elektroniku bez nočních výluk, vysoký limit léčebných výloh

Připojištění: u nového auta doporučujeme i připojištění GAP a připojištění skel, které kryje i plastová střešní okna.

Vybrat pojištění nebo asistenci

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.