Kam za inspirací? Jarní sezóna nomádských festivalů startuje už v březnu

Autor: Daniela Jírová / Tomáš Málek 4.3.2024
Najít inspiraci na přednáškách i při povídání u ohně, potkat stejně naladěné lidí, prohlédnout si vychytávky na autech, pobavit se. Přesně tohle hledá návštěvník na cestovatelských festivalech. Kam letos doporučujeme zajet?
Kam za inspirací? Jarní sezóna nomádských festivalů startuje v březnu

Těšíme se samozřejmě i na příběhy pořadatelů. Vždy jsou to lidé, kteří mají za sebou působivou cestovatelskou historii. Tak přijměte naši pozvánku – letošní jaro totiž vypadá opravdu zajímavě.

Cestovatelské festivaly 2024

1. Nejsevernější cestovatelský festival - BIGTRIP.CZ

Kdy: 16. 3. 2024

Kde: Krásná Lípa – kino (Kino kulturní dům, Pražská ulice)

Ceny vstupného: 320,- Kč předprodej / 400,- Kč na místě / 100,- Kč děti od 12let

Bylo 1. září 2014, když Kačka a Láďa Bezděkovi vyrazili na cestu kolem světa. Přesně potvrdili, že na takovou expedici nemusíte použít “kovaný” offroad. Jejich OKI totiž byla Škoda Octavia Combi druhé generace jen mírně upravená. Trasa je zavedla na všechny obydlené kontinenty, za 777 dní urazili 127 843 kilometrů a navštívili 50 zemí.

Loni se pustili do nového projektu: prvního ročníku cestovatelského festivalu v Krásné Lípě. A letos pokračují!

Manželé Bezděkovi objeli ve Škodě Octavia svět

Manželé Bezděkovi objeli ve Škodě Octavia svět. Loni připravili první ročník cestovatelského festivalu v Krásné Lípě

“Několikrát jsme pomáhali s jedním festivalem u nás ve městě. S ohledem na naše vejletování se to asi i trochu nabízelo. A pak převládla potřeba udělat něco, pod čím budeme sami podepsaní a bude to se vším všudy podle nás a našich představ,” vysvětluje Ladislav Bezděk zrod nejsevernějšího tuzemského cestovatelského festivalu s tím, že termín na konci března zvolili jako “výkop, motivaci a inspiraci” před novou sezonou.

“Chystáme pro vás další ročník nekorektního cestovatelského festivalu, a tak se můžete těšit na pět přednášek se silnými cestovatelskými příběhy, plné neuvěřitelných zážitků, dobrodružství a exotiky. Vybrali jsme silné příběhy, které nerozhodnuté nakopnou a ostatní ohromí... ve hře je také naše vyprávění o cestě s dětmi do Maroka... chcete? BUDE!

Pojetí festivalu bude opět hodně odlehčené a lehce nekorektní. Proto se po celou dobu bude točit skvělé lokální pivo Falkenštejn, vařit světová káva a o hladu vás taky nenecháme. Navíc stejně jako na prvním ročníku bude po poslední přednášce pokračovat festival jako "after party". Bude možné posedět u pivka s přednášejícími, pokecat, získat další informace a nebo se naopak o nějaké podělit ;o)” popisují Bezděkovi program akce.

Program a vstupenky

Více informací najdete i na facebooku nebo Instagramu.

2. Cestoslet (dříve Cestomejdan)

Kdy: 9. až 12. 5. 2024

Kde: Eurokemp Běšiny

Ceny vstupného: 900 Kč (v předprodeji)

Cestovatelský open air festival pro všechny, kterým voní dálky, má nový název. Cestomejdanu se ujal spolupořadatel Dan s Janou ze Škoda 100 na cestách z.s. “Nebudeme nijak výrazně měnit co se osvědčilo, čekají nás přednášky, soutěže, ukázky a mnoho dalšího!” láká Daniel Urban.

Letos se zahajuje filmem Na Babettách do Itálie, těšit se můžete na přednášky - Jeník Mráz: Přes Balkán do Gruzie a zpět, Matěj Pudich: Cesta z Olomouce do Istanbulu na kajaku (Matěj se postará i o workshop o první pomoci), Petra Slavíková a Vladimír Vodeničarov: Írán na třech kolech, Markéta Kutilová: Válka o Náhorní Karabach, Dana a Jožo: 14.000km offroad s deťmi cez Irak, Irán a Arménsko do Gruzínska, Slávek Král a Corey: Stopem se psem v Asii....

Daniel Urban a jeho žena Jana dokázali mimo jiné dojet se Škodou 100 až do Mongolska, vrátit se se odsud a napsat o tom knihu “Velká cesta kilem za Čingischánem” (více o této cestě zde).

Z terasy na přednášky je krásný výhled na bezdrevské západy slunce.

Z terasy na přednášky je krásný výhled na bezdrevské západy slunce (zdroj: facebook Cestomejdanu)

Program a vstupenky

Více informací najdete i na facebooku.

3. Overland – festival autonomádov

Kdy: 23. až 26. 5. 2024

Kde: Kemp Nová Duchonka, Slovensko

Ceny vstupného: dospělý: 25 €/610CZK (13 a víc let), dítě: 10€ / 245CZK (6-12 let)

Manželé Remišovi mají rádi americká auta a dlouhé výpravy. Na svatební cestu vyrazili na Sibiř a do Mongolska Fordem Bronco (auto si můžete prohlédnout zde) minulý rok zkoumali i se svými dětmi Gruzii a Arménii dodávkou Chevrolet Express 4x4 (auto si můžete prohlédnout zde).

A zároveň patří k předním hybatelům česko-slovenské cestovatelské komunity. Už po osmé pořádají festival Overland a opět v krásném prostředí kempu Nová Duchonka. “Našli jsme krásný kemp Nová Duchonka, který je plný borovic, má dvě pláže i vodní nádrž a mimochodem je největší na Slovensku,” popisuje Zuzana Remišová. A ani letos nebudou chybět přednášky, workshopy na odborná témata či živá hudba.

Manželé Remišovi

Manželé Remišovi cestují s dětmi v obytné dodávce, která dříve sloužila jako sanitka ve Švýcarsku. A pořádají cestovatelské festivaly

“Opäť sa môžete tešiť na plno noviniek a skvelú atmosféru.” slibuje Remišová. Čeká vás plno přednášek, kurzů a workshopů i setkání. V pátek pořadatelé obvykle chystají tradiční Den otevřených dveří, kdy si cestovatelé navzájem představují expediční stroje a vyměňují si zkušenosti.

Festival Overland kemp

Na loňském Overlandu se ukázalo, že útulný domov poskytne i střešní stan off-roadového expedičního speciálu. FOTO TOMÁŠ MÁLEK

Overland je vždy velmi baby friendly. Pro děti se připravuje zvláštní program včetně divadelního představení, hledání pokladů, tomboly, soutěží a dětské jogy.

Program a vstupenky

Více informací najdete i na facebooku nebo Instagramu.

4. Cestovar

Kdy: 6. až 9. června 2024

Kde: Lom Srní u Hlinska

Ceny vstupného: zatím nejsou v prodeji

Vojtěch Lavický objel na motorce svět (více zde) a napsal o tom knížku s nepřekvapivým názvem Na motorce kolem světa. A v roce 2023 pořádal už pátý ročník cestovatelského festivalu, který našel svůj domov v lomu Srní s průzračnou vodou a plovoucím barem.

Vojtěch Lavický

Vojtěch Lavický objel na motorce svět a pro podobně naladěné lidi pořádá cestovatelský festival

“Čeká vás opět řada přednášek a promítání. Program ladíme a budeme ho postupně odhalovat, říká Vojta Lavický. Bližší představu o festivalu si můžete udělat z loňské pozvánky: “Ve čtvrtek začneme promítáním filmu a bude se jednat spíše o komorní večer, protože většina lidí dorazí v pátek, kdy už od rána pojedou přednášky a další program. Kromě přednášek na obřím plátně (5x3m), na kterém si zakládáme, hoří každý večer i táborák.

Vedle tradičních přednášek, soutěží a tak podobně chystáme letos novinku ve stylu Redbull Flugtag. Naše verze se jmenuje YellowKačenka Wassertag a půjde o soutěž různých plavidel na vodě. Spíše než čas bude porota hodnotit výkon soutěžících, nápad a celkový dojem z plavidla,” popisuje Lavický s tím, že program se stále ladí.

“Samozřejmostí bude i tradiční soutěž Cestoboj, který stejně jako trojboj sestává ze tří částí, a to z pití piva na čas, běhu, slalomu na kole a závěrečného skoku do vody. Opět kromě času bude výsledné hodnocení záviset i na uměleckém ztvárnění skoku do vody. Voda bude každopádně hrát na naší akci srazu velkou roli,” vysvětluje Lavický.

Speciální program pro dětské návštěvníky pořadatelé nechystají, ale na místě je k dispozici velké pískoviště a trampolína. Děti se určitě zabaví. Třeba je svezeme Tatrou, to se loni hodně líbilo,” dodává Lavický.

Program a vstupenky

Více informací najdete i na facebooku nebo Instagramu.

Tak třeba se na některém z festivalů potkáme!

Ivo Kaštan obytné auto

Jedním z nejmenších obytných aut v tuzemsku před časem cestoval známý motocyklový závodník Ivo Kaštan. FOTO TOMÁŠ MÁLEK

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.