Letní cestování. 5 nejrizikovějších situací a jak jim bezpečně předejít?

Autor: Daniela Jírová 13.7.2023
Letní dovolená dokonale prověří vaše schopnosti i stav obytného auta. Nenechte si zkazit cestu za prázdninovým dobrodružstvím fatální poruchou nebo nenechavým zlodějem. Vybrali jsme 5 nejčastějších problémů a poradíme, jak jim předejít.
Letní cestování. 5 nejrizikovějších situací a jak jim předejít

1. Havárie a porucha na cestě

Už jste někdy zůstali viset na dálnici nebo uprostřed divočiny? Věřte, že to není nic příjemného. S obytným autem je to navíc složitější než s tím osobním. Klasická asistence nefunguje spolehlivě a o náhradním obytném autě jste si donedávna mohli nechat jen zdát.

Ale i tahle situace už má naštěstí řešení a dovolená nemusí skončit předčasně. Spustili jsme Campers Club, unikátní asistenci pro obytňáky a karavany bez omezení hmotnosti, kde můžete využít i náhradní obytné auto.

Naším partnerem je Global Assistance s potřebnou technikou i mnoha zkušenostmi. Bez průtahů zajistí odtah (bez limitu) či vyproštění i velkého vozu, výměnu dílů nebo opravu na místě. Tým techniků a řidičů Global Assistance patří ke špičce v oboru. Ještě před výjezdem se proto velice dobře připraví a vybaví na řešení vašich potíží (parametry vozu i jeho fotku mají k dispozici). Mají sympatickou zásadu, že pokud příjezdu nebrání fyzická nebo legislativní překážka, vyráží okamžitě na pomoc. A fungují opravdu non-stop spolehlivě v režimu 24/7.

Víte, že 99 % telefonátů zvedne operátor help linky Global Assistance do 20 vteřin?

Odtah pro obytné auto

Díky skvělé komunikaci a zkušenostem přijede odtah přesně na míru vašeho obytného auta a vašemu problému

Oprava na místě nebo rychlý odtah

Když auto neopraví na místě, odtáhnou ho do nejbližšího autorizovaného servisu a hradí náhradní ubytování. Pokud není opravitelné do 48 hodin, je repatriace do ČR zdarma a nově zcela bez limitu ujetých km.

Náhradní plnohodnotný obytňák

Ale i tak můžete v dovolené pokračovat. Členové Campers Clubu (Premium+) mohou využít náhradní obytné auto zdarma až na 14 dní, takže si jen přesednete a jedete dál v autě stejné kategorie jako bylo to vaše. Tato asistence nyní bude dostupná i pro půjčovny.

A kdo pomůže s úhradou škod na vozidle? Ty kryje havarijní pojištění – pokud nemáte celoroční, je vhodné uzavřít alespoň krátkodobé (ve Vansafe lze sjednat výhodně už od 1 týdne).

TIP Jak minimalizovat riziko a předcházet poruchám a nehodám?

Dovolená bez nehod je samozřejmě ideální a pro minimalizaci rizik je klíčová pravidelná údržba a kontrola. Co se hodí před cestou prověřit?

Pneumatiky (jejich stav, stáří, tlak i vzorek) – nezapomeňte na rezervu.

Provozní kapaliny (hladina motorového oleje, chladicí kapaliny...).

Baterie (jejich výkon a dobíjení) – slabá může způsobit potíže při startování.

Náhradní díly (žárovky, pojistky) a nářadí pro běžné opravy.

A na co dávat na cestě pozor?

Dopravní předpisy – vyhněte se agresivní či příliš rychlé jízdě, pozor při najíždění a odbočování.

Výšková omezení a vjezdy – auto je širší, delší i vyšší než osobní auto, které patrně řídíte častěji (najíždějte si, pozor při couvání a vjezdech…).

Neobvyklé zvuky, vibrace nebo zápach – včasná diagnostika zabrání vážnějším poruchám na cestě (např. baterie a sirovodíkový zápach).

Zámky a klíče - divili byste se, kolik řešíme utopených či zabouchnutých klíčů. Máte-li náhradní, určitě si je přibalte.

Odtah pro obytné auto

Přibývá obytek i karavanů, a tak jsou častější i nejrůznější nehody

2. Vykradený obytňák, krádež kol a elektroniky

Kam dát v obytném autě kola a jak je zabezpečit? To je oříšek pro všechny cyklisty. Většina kola umístí na nosič a dál to neřeší. Při krádeži ale u pojišťoven často narazí na nejrůznější výluky.

Cestovní pojištění Vansafe jsme ale vytvořili na míru pro karavanisty. A protože kola k obytnému autu tak trochu patří a není možné je schovat do auta, tyto výluky jsme zrušili.

Kola i na nosiči a bez nočních výluk

Toto pojištění se tak jako jediné na trhu vztahuje nejen na kola v autě, ale také na nosiči, a platí i při noční krádeži mezi 22.00 a 6.00. Je už v základu cestovního pojištění, s limitem plnění 150 000 Kč.

Notebook i foťák s limitem 150 000 Kč

Podobně vstřícné je pojištění k nomádům, kteří vozí notebook, fotoaparáty a další elektroniku, i na ni platí velkorysý limit 150 000 Kč bez noční výluky.

Žena, notebook a obytné auto

Když by selhal čtyřnohý hlídač, můžete se spolehnout na pojištění, které kryje jízdní kola i elektroniku

Cestovní pojištění navíc využijete i pro krytí dalších cestovatelských rizik (nemoc, úraz, ztráta dokladů...) a můžete si pořídit výhodnou celoroční variantu.

TIP A jak minimalizovat riziko vloupání a krádeže?

Před odchodem vždy zkontrolujte zabezpečení (zavřená okna, stažené rolety, zamčené dveře). Zloději se mohou dostat dovnitř i větším střešním oknem.

Příležitost dělá zloděje a je lepší vloupání předejít. Uklízejte nábytek, nenechávejte venku žádné cennosti, které mohou přilákat pozornost.

Zabezpečte jízdní kola zámkem.

Vyhýbejte se parkování na místech se špatnou pověstí, na periferiích větších měst, u benzínových pump.

Rodina u moře a obytné auto

Vansafe kryje i kola na nosiči

3. Kroupy, vichřice nebo pád stromu

Počasí se v posledních letech mění a čím dál častěji se i u nás setkáváme s nevyzpytatelnými živly. Poškození auta krupobitím, vichřicí nebo pádem stromu už potkalo hezkou řádku karavanistů, proto je dobré se krýt havarijním pojištěním.

To od Vansafe kryje všechna rizika karavaningu. Takže vám pomůže s úhradou škod nejen při havárii, odcizení, vloupání nebo při vandalismu, ale i při nejrůznějších živelních událostech. A samozřejmě platí také při srážce se zvířetem (časté je například setkání s divočákem, jelenem) nebo poškození vozu zvířetem (např. překousání kabelů kunou).

TIP Jak minimalizovat riziko?

Sledujte aktuální předpověď počasí – budete vědět o hrozících bouřkách, silném větru nebo přívalových deštích.

Vyhýbejte se rizikovým oblastem (pád stromů, sesuv půdy, záplava).

Udržujte nabitý telefon s přístupem na internet, sledujte místní zprávy.

Plánujte flexibilně, živelné pohromy někdy přijdou nečekaně.

Záplava a obytné auto

Havarijní pojištění kryje nejen havárii či krádež, ale i řádění živlů

4. Nemoc nebo úraz na cestách

Na dovolené se pouštíte i do adrenalinovějších aktivit a zvyšuje se riziko úrazu. Doporučujeme proto nepodcenit cestovní pojištění s dostatečnými limity. V zahraničí nás může zaskočit například cena hospitalizace nebo vyšetření při úrazu – snadno přesáhne 2 miliony, které bývají limitem cestovka k platební kartě.

Do rozpočtu mohou zasáhnout i další nástrahy, třeba ztráta dokladů. Součástí cestovního pojištění od Vansafe je proto i pojištění odpovědnosti, cestovních dokladů, i základní úrazové pojištění. Základní limit léčebných výloh je velkorysý - 10 milionů Kč, ale můžete si vybrat i variantu 100 milionů Kč.

Přečtěte si také příběh klienta naší sesterské platformy Boatsafe o řešení úrazu na cestách Jaké jsou náklady na léčbu a pokrylo je cestovní pojištění?

TIP Jak minimalizovat riziko?

Vozte s sebou běžné léky (na bolesti, průjem nebo nachlazení).

Používejte opalovací krémy s dostatečnou ochranou, dodržujte pitný režim.

Pozor na konzumaci syrových potravin. Ovoce a zeleninu myjte/loupejte.

Při doplňování vody se ujistěte, že je pitná.

Používejte kvalitní sportovní vybavení. Pokud se chystáte vyzkoušet nějakou místní atrakci, je vhodné proškolení.

Při dlouhých přejezdech odpočívejte, pozor na ztrátu koncentrace a mikrospánek.

Skok do vody ze skály

Na dovolené se pouštíte i do adrenalinovějších aktivit a zvyšuje se riziko úrazu

5. Poškozené střešní okno a markýza

Víte, že utržené okno patří mezi velmi časté škody? Cena opravy se může vyšplhat až na 25 000 Kč. Škodu kryje havarijní pojištění, ale doporučujeme i připojištění skel. Díky němu se neodečte žádná spoluúčast. Výhodou Vansafe je, že za skla považuje i střešní a plastová okna, na která se běžné připojištění nevztahuje. Jednou z nejčastějších škod je i poškozená markýza –⁠ i tu kryje pojištění Vansafe.

TIP Jak minimalizovat riziko?

Pokud se zhoršuje počasí, včas zavřete okna a zatáhněte markýzu. Nečekejte do poslední chvíle, to už bývá pozdě.

Dejte si pozor i na nečekané poryvy větru.

Žádná okna během jízdy nesmí zůstat otevřená – střešní a boční můžete snadno urazit.

Otevřené okno obytné auto

Nenechte se zaskočit rychlou změnou počasí –⁠ utržené okno či markýza ve větru patří mezi nejčastější škody

Tak co, vyrazíte letos s větší jistotou? Kromě povinného ručení, případně havarijního pojištění nezapomeňte na cestovní pojištění. Doporučujeme přibrat i velkorysé připojištění - asistenci na cestách Campers Clubu. Vše si poskládáte v našem konfigurátoru jako stavebnici. Online a během pár minut.

Prohlédnout pojištění

Článek vyšel v červnovém vydání časopisu Caravan.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.