Vyšel nový katalog Karavanová stání v ČR 2024. Stáhněte si ho zdarma

Autor: Daniela Jírová 18.3.2024
Proti loňské verzi se počet nových karavanových stání a servisní míst v ČR téměř dvojnásobil. V brožuře s přehlednou mapou jsou informace o otevírací době a vybavení, kontakty, cena i stručný popis místa.
Vyšel nový katalog Karavanová stání v ČR 2024. Stáhněte si ho zdarma

Když v roce 2020 vydala Asociace kempování a karavaningu (AKK ČR) první brožuru o karavanových stáních v Česku, nacházelo se jich na mapě pouhých osm. V roce 2023 už jich bylo 30. Jaké novinky přibyly v katalogu pro rok 2024?

“Katalog obsahuje celkem 52 míst z celé ČR, která jsou rozdělena do kategorií Karavanové stání, Parkoviště pro karavany, Servisní místo a Caravan Park. U každého místa naleznete kontakty, podrobné informace o vybavení i ceník služeb,” vysvětluje Jan Bordovský z Asociace kempování a karavaningu ČR, který je zároveň vydavatelem specializovaného serveru CamperLIFE.

Stellplatz z katalogu pro rok 2024

Ukázka z nového katalogu – stellplatz se všemi informacemi

Chcete vidět všechna karavanová stání pro rok 2023? Stáhněte si zdarma Aktuální přehled karavanových stání vydaný Asociací kempování a karavaningu ČR.

Proč jsou oficiální karavanová stání důležitá?

Se stále se zvyšující oblibou karavaningu se množí problémy s neukázněnými karavanisty, přibývají zákazové značky a mnoho regionů se snaží obytná auta úplně vytlačit. Místa, kde může obytné auto nebo karavan legálně stát nebo vylít odpad, stále chybí. Některé kraje ale naopak začaly výstavbu oficiálních stání podporovat a výsledek jejich snahy vidíme v letošním katalogu.

Co přesně je karavanové stání?

1. Karavanové stání (Stellplatz / STLP)

Jsou to místa, která umožňují nejen přenocování, ale především servis obytných vozidel – vypuštění odpadní nádrže a chemického WC, dotankování pitné vody, případně i elektrické přípojky. V tuzemsku se pro ně používá slovo stellplatz (nebo také počeštěné "štelplac"). Je volně přístupné 24/7 i bez rezervace.

V katalogu najdete i další typy stání, která na cestách oceníte:

2. Caravan Park

Místo, které splňuje parametry karavanového stání, ale má omezený přístup, který nemusí být 24 hodin denně. Přístup je omezen například závorou či bránou otevíranou z recepce nebo telefonickým ohlášením.

3. Parkoviště pro karavany

Parkoviště vyhrazené pro obytné vozy, případně obytné přívěsy, placené nebo bezplatné, bez servisních služeb. Parkoviště je označené dopravní značkou.

4. Servisní místo

Vyhrazené místo pro obytné vozy a karavany, kde je možné provést tzv. servis vozu, bez možnosti přenocování. Místo poskytuje ideálně výpusť pro šedou vodu, výlevku pro chemické WC, zdroj pitné vody, elektrickou přípojku, nádoby pro komunální odpad atd. Provoz může být sezónní nebo celoroční.

Značky

Kde lze katalog Karavanová stání v ČR 2024 sehnat?

Tištěná verze

Katalog najdete na akcích, kterých se AKK ČR účastní (například veletrhy For caravan či Caravaning Brno). K dispozici je i u vybraných prodejců a půjčoven obytných vozidel a v informačních centrech. Katalog je vždy zdarma.

Online verze

Elektronickou verzi si můžete si bezplatně stáhnout.

Stáhnout katalog 2024 zdarma

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.