Užijte si perfektní advent v jižních Čechách s našimi tipy

Autor: Aneta Málková 6.12.2022
Adventní čas je magické období vhodné k usebrání. Stejně tak k výletům s jedinečnou atmosférou ozdobených náměstí, vůní svařáku v ulicích a betlémy. Pokud jste tento čas ještě nezažili v jižních Čechách, přijměte mé tipy.
Užijte si advent v jižních Čechách s našimi tipy

Domácí vánoční hygge atmosféru miluju, ale dneska vás zvu na výlet. A co si v adventním čase v jižních Čechách prohlédnout a kde si k tomu dát něco dobrého?

Světový betlém v Jindřichově Hradci

Nemůžu jednoduše začít jinde než v Jindřichově Hradci. Tam je totiž snad ta nejvánočnější atrakce vůbec – Krýzovy jesličky. Největší lidový mechanický betlém na světě, který je dokonce zapsán v Guinessově knize rekordů.

Mistr Tomáš Krýza jej vytvářel více než šedesát let. Není divu – obsahuje neuvěřitelných 1398 figurek lidí a zvířat! 133 z nich se navíc pohybuje a rozsvítí oči nejen dětem. Prohlídka probíhá tak, že se v místnosti zhasne, a nádherná expozice se spustí za doprovodu vánočních koled.

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že vám přivodí chuť na vanilkový rohlíček i v červenci. V prosincových týdnech si je dejte třeba v kavárně Střapatá Bohunka přímo na Náměstí Míru. Dopřát si tu můžete skvělý oběd, nakoupit si cukroví a jedlé dárky, za mě oba palce nahoru.

Betlém

Krýzovy jesličky jsou impozantní

České Budějovice – punč a pikador

V Českých Budějovicích by prý chtěl žít každý. Trvalou adresu měnit sice nehodlám, ale na výlet sem vždy ráda zajedu. Advent nabízí naše druhé největší čtvercové náměstí s ledovým kluzištěm a stánky s již tradičním místním punčem.

Pokud uvidíte někoho se svařákem, věřte, že místní patriot to nebude. A když budete chtít dětem koupit párek v rohlíku, při objednávce chtějte "pikador". Tenhle prapodivný dodnes užívaný název má historický původ. Českobudějovický řezník Václav Masopust si inspiraci pro český fast food dovezl ze Španělska a pojmenoval jej podle zápasníků s býky.

České Budějovice advent

V Českých Budějovicích je krásně i mimo advent

Do Krumlova v zimě

Český Krumlov je kouzelné město. Tak kouzelné, že se dostalo na seznam UNESCO a v sezoně se zaplnilo davy turistů. Chcete-li ho zažít úplně jinak, vyrazte sem v zimě, nejlépe ve všední den. V předvánočním čase se staré město pyšní originální výzdobou – živými stromky ozdobenými pentličkami rozmístěnými přímo v ulicích. Nádhera!

Svařené víno

Svařené víno nebo punč přijdou vhod a k adventu tak nějak patří

Vezměte si horký nápoj do termosky (bývá zde opravdu zima) a v klidu se procházejte. Zahřát se poté můžete při něčem na zub v bistru Kolektiv, přátelském podniku se skvostnými dezerty a kávou. A protože jste v podzámčí, můžete svačinku pojmout vskutku honosně, místní eclairky jsou totiž dokonalé.

Děti milují poníky a ovečky na Klášterním Dvoře, a interaktivní expozice v místní klášterní 3+ galerii je přesně ten typ místa, odkud je nebudete moct dostat.

Český Krumlov advent

V Českém Krumlově se natáčela i vánoční pohádka Anděl Páně 2

Zvoník z Písku

Na podobný "problém" můžete narazit na hlavním náměstí v Písku. U dřevěného betlému zde je umístěný zvon, na který mohou děti zazvonit. Pouze v určených hodinách a pouze jednou, jak praví instrukce na ceduli. Vysvětlit to malým zvoníkům je však takřka nemožné, rada je tudíž jasná: pokud nechcete poslouchat nekonečné cinkání, sem nechoďte.

Písek advent

Písecké betlémy už mají tradici a tento slaměný patří k těm nejzajímavějším - zdroj: http://www.adventvpisku.cz/

Pro rybu do Tábora

Budete-li v Táboře uvažovat o nákupu ryby na slavnostní tabuli, jste na správném místě. Do místních sádek v posledních dnech před svátky proudí lidé od rána do večera. Kromě obligátního kapra zde koupíte i další čerstvé, uzené nebo naložené ryby. Od hlavního náměstí jste přitom jen pár schodů a jednu ulici.

Centrum je celkově skvělou ukázkou toho, jak se ze socialismem zdevastovaného "města duchů" může stát památková zóna, kde to žije. Koncentrace kavárniček a restaurací, které stojí za návštěvu, je skoro neuvěřitelná.

Jedinečný koncept nabízí třeba Jednota – spojení knihkupectví a kavárny. Prohlížíte si knihy (velké zastoupení tu mají také ty nejkrásnější dětské) a usrkáváte kávu, co víc si přát!

Betlém Tábor

Betlém v Táboře a náš Junior

Vánoční zoo v Hluboké

Nejen pražská zoo má otevřeno na Štědrý den. Ta v Hluboké nad Vltavou má otevřeno dokonce 365 dní v roce, čekání na Ježíška si sem každoročně přijede zkrátit řada rodin z okolí.

Oproti té v hlavním městě je malá a na rovině, pro rodiče malých dětí určitě příjemnější volba. Tradiční štědrodenní zpívání koled na zámku je pak tou správnou tečkou před slavnostním večerem.

Zámek Hluboká

Zámek Hluboká v zasněžené krajině má tu správnou vánoční atmosféru

TIP Láká vás adventní atmosféra u našich sousedů? Kam přesně vyrazit prozradí Aneta v článku Kam a kdy vyrazit na vánoční trhy? V Polsku a Německu jsou ty nejkrásnější.

Krásné svátky vám všem!

Autorka spolu se svým mužem Tomášem, malým synkem Adamem, dcerkou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Na svých cestách spoléhají na pojištění Vansafe. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.