Kam a kdy vyrazit na vánoční trhy? V Polsku a Německu jsou ty nejkrásnější

Autor: Aneta Málková 28.11.2023
Adventní trhy k předvánočnímu času neodmyslitelně patří. Co si vychutnat jejich atmosféru u našich sousedů? Pokud pojedete obytňákem, můžete rovnou od večerního svařáku a pečených kaštanů skočit pod peřinu. Kdy začínají a co tu můžete vidět?
Kam a kdy na vánoční trhy? V Polsku a Německu jsou ty nejkrásnější

Polsko

Polská města mají bohatou historii, a tak si adventní trhy užijete v opravdu kouzelných kulisách . Kde jsou vánoční trhy v Polsku nejkrásnější?

Katovice

Termín: 17. 11. 2023 - 7. 1. 2024

Katovičtí si užívají vánoční atmosféru snad nejdéle - místní adventní trhy začínají už 17. listopadu a nabízejí toho opravdu hodně. Kromě pochoutek a lokálních i zahraničních výrobků také celou řadu atrakcí pro děti. Kolotoč, vláček, promítání pohádek nebo betlém. Brusle nebo hotovost na půjčovné s sebou - součástí veselí je i kluziště.

Vánoční trh v Katovicích

Součástí trhů v Katovicích je i oblíbené kluziště

Krakov

Termín: 24. 11. 2023 - 1. 1. 2024

Krakov je působivý sám o sobě, a když se jeho ulice a náměstí rozsvítí tisíci světýlky, jeho kouzlo se násobí. Jeho vánoční trh je často označován jako nejkrásnější v Evropě a pomáhá tomu i častá sněhová pokrývka.

Krakovská tradice výroby betlémů je zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Přímo na náměstí si je sice můžete prohlédnout jen pár dní, ale až do konce února budou poté přístupné v Paláci Krzysztofory.

Vánoční trh v Krakově

Krakovský vánoční trh je často označován jako nejkrásnější v Evropě

Vratislav (Wroclaw)

Termín: 24. 11. 2023 - 7. 1. 2024

Polské Benátky ve vánočním hávu budou bavit nejen vás, ale i vaše děti. Množství můstků a lávek, ostrůvků, kolotočů, uličky s trpaslíky… Nezůstávejte proto pouze na hlavním náměstí Rynek, ač je překrásné, a projděte si celé historické centrum. Kromě tradičních polských dobrot si tu dejte piroh, ale netradičně - nasladko, ke svařáku se hodí skvěle!

Vánoční trh ve Vratislavi

Hlavní náměstí Rynek vytváří trhům pohádkové kulisy

Na jaké další vánoční trhy v Polsku můžete vyrazit?

Krásné a velké trhy jsou také ve Varšavě či Poznani, přímořskou atmosféru najdete ve Štětíně a Gdaňsku a z Ostravy si můžete rychle zajet na trhy v Těšíně.

Německo

Pro německé adventní trhy je typická především pohodová a příjemná atmosféra, kterou tu opravdu umí navodit. Procházka se svařákem v ruce mezi krásně vyzdobenými stánky s typickými vánočními dobrotami - to je zkrátka klasika, která nezevšední.

Žitava

Termín: 9. 12. 2023 - 17. 12. 2023

Klasické trhy v centru Žitavy voní punčem a perníkem. Chcete-li si odvézt místní výrobek a zároveň vánoční dárek v jednom, hledejte dřevěné hračky. Celá oblast Horní Lužice byla centrem mnoha řemesel, z nichž se některá zachovala dodnes.

Rovněž v nedalekém Budyšíně (Bautzen) se s jejich produkty setkáte, tamní adventní trh je navíc nejstarším v celém Německu, jeho tradice trvá od 14.století.

Vánoční Budyšín

Návštěvu Žitavy můžete spojit i s nedalekým Budyšínem

Pirna

Termín: 28. 11. 2023 - 23. 12. 2323, 27. 12. 2023 - 30. 12. 2023

Zdejší adventní trhy jsou relativně malé, stačí vám na ně hodinka, dvě. Obkružují radnici, na jejíž zdi se ve smyčce promítá krátký animovaný film (v loňském roce to byl sněhulák lezoucí do oken radnice, včetně zvuků vrzajících pantů, padajícího žebříku apod., děti byly nadšené).

Na velkou silnou kávu a skvělý domácí koláč si zajděte do Cafe Canaletto - je přímo na rohu hlavního náměstí, takže na trzích vlastně takřka zůstanete. Tato kombinace způsobuje, že odpoledne a o víkendu je nezbytná rezervace.

Vánoční trh v Pirně

Trhy v Pirně jsou maličké, ale tradiční štolu tu seženete

Drážďany

Termín: 29. 11. 2023 - 24. 12. 2023

Jste sice v Německu, ale nepochybně slyšíte také češtinu. Drážďanské trhy jsou u nás už léta velmi oblíbené, a v mnoha žebříčcích se umísťují jako jedny z nejhezčích v Evropě. Pokud je budete chtít projít celé, vyhraďte si celý den, nebo lépe dva.

Jedná se totiž o hned sedm trhů po celém centru města, každý má svůj charakter. Ten hlavní Striezelmarkt byl dějištěm zápisu do Guinessovy knihy rekordů - pro největší štólu na světě. Ta zdejší má ochrannou známku a koupíte ji tak pouze zde.

Vánoční trh v Drážďanech

Drážďanské trhy jsou u nás už léta velmi oblíbené

Na jaké další vánoční trhy v Německu můžete vyrazit?

Pokud si chcete užít tradiční a velké adventní trhy, zamiřte do majestátního Mnichova. Currywurst si nejlépe vychutnáte v Berlíně a ten nejlepší perník v Norimberku. Nebo letos vyzkoušejte trhy ve Frankfurtu. Plno malých vánočních trhů najdete i těsně u hranic.

Kde přenocovat v obytném autě na adventních trzích

Téměř ve všech městech Stellplatzy a/nebo kempy, které vám vyhledají mapy.cz. Jinak doporučuji vyhledat vhodné stání např. přes aplikaci Park4Night.

TIP Láká vás adventní atmosféra u nás doma? Kam přesně vyrazit prozradí Aneta v článku Užijte si perfektní advent v jižních Čechách s našimi tipy.

Krásný advent!

Autorka Aneta Málková je lékařka a spolu se svým mužem Tomášem, malým synkem Adamem, dcerkou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Na svých cestách spoléhají na pojištění Vansafe. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.