Než nastartujete a vyrazíte. Vychytávky, které nesmí chybět na palubě obytňáku

Autor: Tomáš Málek 8.4.2022
Pokud vyrážíte na cestu obytným autem, nepotřebujete kromě dokladů a financí vlastně nic víc. Ale je pár věcí, vlastně drobností, které by na palubě rozhodně neměly chybět. Proč? Usnadní vám život při obsluze vozu.
Než nastartujete a vyrazíte. Co by nemělo chybět na palubě obytňáku

Nájezdové klíny

Nájezdové klíny patří k nejčastěji používaným věcem v karavanistické výbavě obytňáku. Ačkoliv se to nezdá, ale najít na stellplatzu či v kempu naprosto rovné místo není vždy možné. A my suchozemci máme zafixováno, že obydlí má mít vodorovnou podlahu, stůl a postel, na šikmých plochách se cítíme poněkud nekomfortně. Takže klínování je téměř pravidelným rituálem při příjezdu na místo kempování.

Pokud jste začátečník, nestyďte si říct o pomoc spolujezdci. Trefit správné místo na klínu není úplně jednoduché a pohled zvenku zkrátí túrování motoru a namáhají spojky na nezbytné minimum. Během naší osmiměsíční cesty jsme tuto operaci podstoupili nesčetněkrát. Když si Junior ve španělském “smíšeném zboží” ulovil svůj malý obytňák, první co s ním udělal bylo, že ho stavěl “na klíny”.

A jak vypadá Juniorův obytňák? Mrkněte na facebook Adamova velká cesta.
Nájezdové klíny

Pokud jste začátečník, nestydťe si říct o pomoc spolujezdci

Konev a hadice na čistou vodu

Koupíte ji v každém zahradnictví za pár korun. Řeč je o obyčejné plastové konvi na zalévání. V obytném autě však neslouží k zavlažování záhonů, ale k doplňování čisté vody na palubu. Je to pracné, je to pomalé, ale zvládnete to i z nešikovně umístěných kohoutků. Pokud míříte k našim západním sousedům, důrazně doporučujeme mít na palubě i hadici.

Důvod? Na německých stellplatzech jsou výdejní automaty na čistou vodu. Do stojanu vhodíte minci, zmáčknete tlačítko a zařízení okamžitě pustí vodu plným proudem. V roce 2021 byla obvyklá cena 1 euro za 80 až 100 litrů čisté vody. Nádrž našeho Weinsberg CaraBus 630 ME má objem 90 litrů, takže to bohatě stačí. Vychytané karavanistické hadice mívají vyměnitelné nástavce, aby je bylo možné přimontovat na kohouty s různým průměrem.

Hadice na čistou vodu

Nezapomeňte na hadici, na mnoha místech jsou automaty, kde si vodu můžete doplnit

Pracovní rukavice

Řidiči kamionů to vědí už dávno, a proto je mívají v kabině po ruce. Obyčejné pracovní rukavice se hodí, když děláte cokoliv kolem auta. Ačkoliv se to nezdá, při karavaningu si můžete zašpinit ruce poměrně často: při sundávání jízdních kol ze zadního nosiče, při navíjení prodlužovací šňůry. Stačí, aby v noci zapršelo a již zmiňované nájezdové klíny obalí nečistoty.

Jednou z nejčastějších “mužských” prací kolem obytňáku je péče o chemické WC. V našem případě (2 dospělí a dítě na palubě) se průměrně nádrž zaplnila každé tři dny. Absolvovat tuto “chemickou operaci” bez použití rukavic rozhodně nedoporučuji.

Pracovní rukavice

Pracovní rukavice se hodí - někdo preferuje obyčejné pracovní, někdo nedá dopustit na gumové

Vyrážíte obytkou poprvé? Přečtěte si 7 tipů, na co si dát pozor při přebírání auta, ať jste na cestu připravení.

Papírové utěrky do kuchyně

Možná stojí na vaší kuchyňské lince. Papírové utěrky pozvěte i na palubu obytného auta. Kromě "hašení” obvyklých kalamitních situací, jako je rozlitá káva, únik dětské výživy v okruhu 100 centimetrů od malého strávníka či zásah kečupem, je využijete každé ráno při “odsávání” kondenzované vlhkosti ze skel. Dospělý člověk vydýchá za 24 hodin kolem 2,5 litru vody v podobě páry.

V obytných autech se vlhkost nejraději sráží na velké ploše čelního skla a také na okýnkách řidiče a spolujezdce. A jež až překvapivé, kolik vody tam ráno najdete, když rozhrnete žaluzie, zvláště když kempujete v chladnějším počasí. Ideální je vysráženou tekutinu “posbírat” do papírových utěrek a ty vyhodit. Dostanete tak vlhkost mimo interiér.

Hadice na čistou vodu

Papírové utěrky jsou jedním z nejužitečnějších pomocníků na palubě

Chemie do WC

Výhodou obytného auta je, že si vše vozíte se sebou. Cestují tak i exkrementy, což nezní úplně libě, ale je to fakt. Jedno z nejdiskutovanějších témat karavaningu je, jak s nimi nakládat. Tradiční řešení je chemické WC. Pak na palubě obytňáku nesmí chybět speciální tablety, které udržují toaletu v použitelném stavu.

Tradičně se používají modré. Laicky řečeno modrá tableta skrývá chemický “dryják”, který ničí veškeré bakterie. Nikdy proto obsah WC “opracovaný” modrou tabletou nevylévejte do septiku. Jsou také velice toxické pro vodní živočichy, takže vylití chemického WC do přírody je skutečný zločin.

Druhou variantou představují zelené tablety s účinnou složkou v podobě dusičnanu vápenatého, která je biologicky odbouratelná. Obsah WC ošetřený zelenou tabletou tak můžete vypustit i do septiku. Existuje i ekologické řešení, kde nebudete potřebovat žádnou chemii. Jedná se takzvané kompostovací toalety.

“V praxi to vypadá tak, že díky separačnímu prkénku se odpad oddělí do dvou nádob. Na tekuté je kanystr se speciálním uzávěrem s ochranou proti vylití a na tuhé je kbelík s víkem, kde se odpad zasypává pilinami nebo jiným přírodním absorpčním materiálem,” vysvětluje Jan Rychtařík, který staví obytné dodávky vybavené právě kompostovacím záchodem.

Chemie do WC

Chemii do WC můžete koupit tekutou nebo v praktických tabletách

Speciální toaletní papír

Aby chemické WC v obytném voze dobře fungovalo, musíte jej nejen pravidelně vylívat a dopovat tabletami, ale také používat speciální toaletní papír. Proti klasickému je jemnější a také se rychle rozpouští. Zabraňuje to ucpání toalety. Pokud cestou dojde, doplnit jej můžete v karavanistických obchodech či v kempech. A například ve Švédsku bývá na velkých pumpách koutek zaměřený právě na příslušenství pro obytná auta a přívěsy.

Speciální toaletní papír

Podobnou značku vždy rádi uvidíte

Autor spolu se svou ženou Anetou, malým synkem Adamem, dcerou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Další tipy na vybavení od karavanistů

Inspirujte se také osobními tipy na dárky od karavanistů z Vansafe, kde najdete desítky tipů na věci i vychytávky, které nám zpříjemňují cesty obytňákem. Třeba zpříjemní vstup do světa karavaningu i vám!

Jedna z věcí, na kterou byste před cestou neměli zapomenout, je i pojištění auta a asistence na cestách. Hodit se vám bude i velkorysé cestovní pojištění.

Spočítat pojištění

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.