Zimní karavaning se psem: jak udržet čtyřnohého přítele v teple, suchu i pohodě

Autor: Daniela Jírová 6.12.2023
Přemýšlíte, že na zimní výjezd tentokrát vezmete i pejska? Se správnou výbavou a přípravou je to skvělá věc. A většina psů sníh jednoduše miluje. Máme pro vás spoustu tipů, abyste si výlet užili.
Zimní karavaning se psem: jak udržet čtyřnohého přítele v teple

Co si zabalit na zimní výlet se psem v obytném autě nebo karavanu

Hlavním úkolem je udržet psa v teple a suchu. I když se to jeví jako nadlidský úkol, dá se to zvládnout. Jen toho možná budete pro psa muset zabalit víc než pro sebe :).

1. Ručníky, ručníky, ručníky

Nebo spíš pořádnou hromadu ručníků. Mokrý pes v bytě není nic příjemného, ale v obytném autě je to doslova katastrofa. Kromě zamokření a zablácení podlahy i sedaček, si hodně rychle připomenete, jak intenzivně může smrdět mokrý pes. Ručníků přibalte hodně, v zimě to v autě špatně schne (ideální je volit ty rychleschnoucí). Myslete i na to, že zablácené ručníky bude třeba někde uložit nebo vyprat.

Pes v ručníku

Ručníků není nikdy dost

2. Župan

Alternativou k ručníkům je tzv. sušící župan. Bývá z mikrovlákna, perfektně saje a také zabrání oklepávání vody všude možně po interiéru. Psa udrží i v teple než doschne. Ale pozor, někteří psi ho doslova nesnáší :).

3. Kabátek

Pokud máte čtyřnohého parťáka, který je citlivější na chlad, například krátkosrsté nebo malé plemeno či staršího pejska, je dobré používat na venčení zimní kabátek. V současnosti je na trhu mnoho variant - ideální je vodoodpudivý, větruodolný a s měkkou podšívkou. Tak bude pejsek při procházce v teple a suchu a navíc nebudete mít příliš práce s jeho osušením. Pokud není sníh a je sucho, můžete použít i populární svetr.

Pes ve sněhu v kabátě

Do sněhu je ideální je vodoodpudivý, větruodolný kabát a s měkkou podšívkou

4. Pelíšek (s izolací navíc)

Nebudeme zastírat, že v zimě je nejlepší spaní pro pejska v lidském teploučkém pelíšku. Pokud to není možné nebo ze zásady psa do postele nepouštíte, volte pelíšek, který izoluje chlad zespodu. Nebo pod klasický pelíšek můžete umístit jako izolaci podložku. A opravdové psí štěstí zažijete, když komfort zvýšíte ovčí kožešinou (dá se koupit 2. jakost), útulným vakem nebo teplou dekou navíc.

5. Světlo

V zimě se vyplatí vidět i být viděn. Nám se osvědčila čelovka (máme volné obě ruce), a když je pes na volno, i světýlko na obojek (např. LED).

Pes se světlem na obojku

V zimě se vyplatí vidět i být viděn

6. Kalorie navíc

Při nízkých teplotách se zvyšuje potřeba energie, tak je dobré přibalit výživné svačinky a dostatek krmiva. Hodí se i doplňky pro podporu imunity (lososový olej atd.).

7. Zábava i uvnitř

V létě se pes vylítá a zabaví snadno venku a vám to nedá ani moc práce. Počítejte s tím, že v zimě budete nejspíš častěji uvnitř a pejsek se může nudit. Přibalte si proto i pár osvědčených hraček nebo aktivit, které můžete se psem podnikat i v omezeném prostoru obytného auta.

8. Ochrana tlapek

Proti soli je dobré namazat tlapky ochrannou mastí a po procházce tlapky omýt vlažnou vodou. Doporučuje se také udržovat srst mezi prsty krátkou. Velmi citlivým psům můžete pořídit psí boty.

Pes ve sněhu v kabátě

Velmi citlivým psům můžete pořídit psí boty

9. Standardní psí výbava

A nezapomeňte přibalit i běžnou výbavu: misky, obojek a vodítko (zejména používáte-li postroj, hodí se i náhradní, ať stihne proschnout), základní lékárničku, krmení nebo třeba sáčky na exkrementy.

10. Očkovací průkaz - pas

Před odjezdem si také vždy zkontrolujte konkrétní požadavky dané země, doporučujeme podrobné informace o cestování se psem do zahraničí (EU) na stránkách Státní veterinární správy. A zde najdete informace o cestování se psem mimo EU.

TIP Poradíme vám také pár univerzálních zásad a triků, jak si každou letní i zimní výpravu užijete bez stresu i s chlupáčem. Co nezapomenout a na co dát pozor si můžete přečíst v článku Cestování obytným autem se psem. Jak na to?

Pes v obytném autě v zimě

Užijte si zimní pohádku i se svým psím parťákem!

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.

Jste s námi a našimi službami spokojení a líbí se vám, co děláme? Budeme moc rádi za hodnocení, které pomůže i dalším cestovatelům v obytňáku.