Jak cestovat obytkou ohleduplně a bez problémů?

Autor: Aneta Málková 16.1.2023
Karavanistická obec roste a roste. Aby se z nás nestali nežádoucí vyhnanci nebo špatní sousedé, hodí se připomenout pár nepsaných pravidel. Začínajícím usnadní první dovolenou a zkušení harcovníci mohou šířit dál.
Jak cestovat obytkou ohleduplně a bez problémů?

Karavanistická obec roste a roste. A tak s ohledem na loňskou sezonu považuji za užitečné apelovat na nové i stávající členy, aby na svých cestách zůstali ohleduplní. Pokud s cestováním zatím nemáte zkušenosti, inspirovat se můžete jednoduchým desaterem.

1. Ekologie

Na blogu už bylo zmíněno, ale vzhledem ke svým zkušenostem to bohužel musíme zopakovat – obsah chemické toalety patří pouze do speciálních výlevek nebo veřejné kanalizace. Nikoliv do záchodu v malém kempu s vlastní čističkou odpadních vod a v žádném případě do přírody!

Pokud používáte výhradně ekologické prostředky na mytí nádobí a sebe sama, šedou vodu můžete vypustit prakticky kdekoliv. Pokud jste ale zastánci pěnivého jaru a sprchových gelů, hledejte opět speciální výlevku nebo v nouzi největší alespoň kanál.

Tápete, jakou chemii do WC v obytném autě použít a kde záchod vylít? Jak na to, aby vylití záchodu proběhlo bez problémů? Tipy nejen pro začátečníky si můžete přečíst v článku Jak na WC v obytňáku.

Výlevka pro obytná auta

Odpad jen do speciálních míst

2. Odpadky

Pokud kempujete nadivoko, vše, co si přivezete, si také odvezte. Když říkám vše, myslím vše. Výjimkou může být to, co i král vykonává sám, pokud to řádně zakopete (aneb proč mít na palubě polní lopatku). Podtrženo, sečteno – zanechte místo v takovém stavu, aby nikdo nepoznal, že jste tam byli.

Odpadkový koš obytná auta

Vše, co si přivezete, si také odvezte

3. Jízda

Obytňák je větší a pomalejší než osobák, ale menší a rychlejší než náklaďák. A tak i v provozu volte kompromis. V užších místech dejte přednost, netlačte se do protisměru, na dálnici nezaclánějte v levém pruhu déle, než je nezbytné. Defenzivní způsob jízdy je ten správný (vás by za volantem Superbu ta "krabice" před vámi taky štvala.)

Jízda obytného auta

V užších místech dejte přednost, netlačte se do protisměru, na dálnici neblokujte levý pruh

4. Parkování s ostatními auty

Obytňáky jsou velké, některé hodně velké. Proto je jasné, že potřebují dost místa na parkování. To ale neznamená bezohlednost vůči ostatním. Nelepte se na milimetry od osobáků, nezabírejte dvě místa na přeplněných městských parkovištích, a nikdy nezneužívejte místa pro invalidy nebo kočárky.

Parkoviště a obytného auta

Nelepte se na milimetry od osobáků a nezabírejte dvě místa na přeplněných městských parkovištích

5. Parkování s kolegy

Na spotech pro free-camping ctěte to, že nejsou jen vaše. Pokud se vejdou na místo s výhledem dvě auta napodél, neusurpujte si ho napříč sami pro sebe. Stůjte vždy tak, aby auta kolem vás mohli dobře vyjet. Pokud stojíte těsně vedle sebe, hudbu ztište večer na minimum a nehulákejte jak na lesy.

Spot pro obytná auta

Na spotech pro free-camping ctěte to, že nejsou jen vaše

6. Se psem

Pro nás majitele psích miláčků platí samozřejmě pravidlo uklízet a nenechávat je označkovávat kdeco. V případě sousedů je mějte vždy nejprve na vodítku. Je možné, že brzy zjistíte, že děti z vedlejšího obytňáku se vašeho chlupáče nebojí a jejich mazlík není trhač, ale za křik a pláč nebo návštěvu zahraniční veteriny to nestojí.

Pes u obytná auta

Psa mějte vždy pod dohledem a zprvu ideálně na vodítku

7. S dětmi

Velkou část posádek tvoří právě rodiny s dětmi. Myslete na to a večer v okolí aut nedělejte hluk. Své vlastní malé cestovatele si hlídejte, a nenechávejte je zbytečně rušit okolí (dribling míčem na asfaltu je v šest ráno nebo v devět večer vážně otravný).

Party u obytného auta

Ohleduplnost na všech stranách by měla být samozřejmostí

8. Kempování vs parkování

Základní poučka, kterou respektují i policisté – pakliže je někde zákaz kempování, zaparkovat a přespat v autě můžete, nevyndávejte však nábytek, ideálně nevysouvejte ani schůdek. Pokud značka říká zákaz vjezdu nebo stání obytňáků, jeďte rovnou jinam.

Pozn. Pokud potřebujete přespat v oblasti, kde na vás zákazové značky s piktogramem obytného auta vyskakují zpoza každého rohu, je dobrá cesta obrátit se přímo na hlídku policie. Znají dobře okolí a poradí vám, kam zajet, aby vás pak sami nepokutovali. Často je taková iniciativa přímo potěší!

Zákaz parkování pro obytná auta

Pokud značka říká zákaz vjezdu nebo stání obytňáků, jeďte rovnou jinam

9. Solidarita

S rozrůstající se komunitou obytkářů se trochu ztrácí dřívější míra spojenectví, je ale hezké alespoň základní míru solidarity pěstovat. Vypůjčit si kabel, konev na vodu, ukázat si při najíždění na klíny nebo upozornit na otevřené střešní okénko při odjezdu.

Dvě obytná auta

Solidarita je fajn, kdo si nikdy nezaběhl něco půjčit od sousedů?

10. Zdravit či nezdravit, toť otázka

Stejnou řeší i běžci, motorkáři, vodáci... V sezoně, v Chorvatsku, nedej bože v sezoně Chorvatsku by člověk musel mít najatého mávače na plný úvazek. Nicméně, pokud už vás někdo pozdraví, buďte vstřícní a odpovězte. Zlepší to den vám oběma.

Mávání z obytného auta

Zdravit či nezdravit, toť otázka

Přátelé, dodržujme toto desatero prosím! Šiřme jeho myšlenky mezi naše bydlíkářské přátele. A mezi nepřátele taky :) Ať se v brzké budoucnosti z obytných aut nestanou nežádoucí vyhnanci.

Tak slušnosti, laskavosti a vanlifu zdar přátelé!

Autorka spolu se svým mužem Tomášem, malým synkem Adamem, dcerkou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Na svých cestách spoléhají na pojištění Vansafe. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.