Koupat se jeďte na sever. Švédské pláže u moří i jezer vás nadchnou

Autor: Aneta Málková 30.5.2022
Nedávno jsme známého zaskočili informací, že se náš Junior koupal během dvou měsíců ve Skandinávii častěji než ve Španělsku. Prý, že to je důvod, proč se na sever ještě nevydali - obava dovolené bez pořádné "koupačky". Tak tenhle dojem bych ráda vyvrátila.
Koupat se jeďte na sever. Švédské pláže u moří i jezer vás nadchnou

Voda, kam se podíváš

Vyrazíte-li do Švédska, při křižování téhle rozsáhlé země vám bude hned jasné, že o vodu zde opravdu není nouze. Pobřeží je dlouhé a členité, vnitrozemí pak plné jezer. Vodní plocha tvoří asi 9 % z celkové rozlohy země a počet jednotlivých jezer se odhaduje až na 500 000!

Každý den se tak můžete koupat jinde a žádný strach, v červenci a srpnu se nejedná o žádné otužování. Moře mívá v létě teplotu až 21 stupňů, jezera pak mohou mít při hladině i výrazně více, záleží samozřejmě na hloubce a slunečním svitu.

Jezero na severu

Moře mívá v létě teplotu až 21 stupňů, jezera pak mohou mít při hladině i výrazně více

Jezera a jezírka

A právě jezerní koupání zde stojí opravdu za to. Voda bývá parádně čistá. Děti ocení, že je neštípe v očích, a také vstup do hloubky bývá velmi pozvolný. A to buď přes přírodní malé plážičky nebo uměle vytvořené s navezeným pískem. Jinde se můžete pohodlně svlažit pomocí plovoucích dřevěných mol se schůdky.

Jezero na severu

Voda v jezerech bývá parádně čistá

A co je naprosto perfektní pro cestovatele obytnými auty?

Téměř každé takové místo disponuje zázemím v podobě stolů a laviček, ohniště, popelnic na tříděný odpad.

A suchým WC. Ale nepředstavujte si děsuplnou tmavou páchnoucí kobku. Místní "kadibudky" bývají čisté, s toaletním papírem a osvěžovačem vzduchu. Osvětlené průhledným stropem z plexiskla nebo svítidlem na fotobuňku. Jediný společný prvek s těmi našimi "starými dobrými“ je tak vyřezávané srdíčko ve dveřích.

Nezřídka jsme přímo na takové plážičce narazili i na kohoutek s pitnou vodou. A kempování je, jak také na severu jinak, dovoleno.

Jezero na severu

Vodní plocha tvoří asi 9 % z celkové rozlohy země a počet jednotlivých jezer se odhaduje až na 500 000

Na pláž!

Pokud přeci jen nechcete vynechat alespoň pár dní u moře, máte na výběr z mnoha pláží na 3218 km dlouhém pobřeží.

1. Pláže na východním a jihovýchodním pobřeží

Východní a jihovýchodní pobřeží disponuje spíše těmi menšími a přírodními, opět se základní výbavou pro návštěvníky, tak jako u jezer. Navštívili jsme jich několik, a byly opravdu kouzelné. Většinou jsme zde byli sami nebo s několika málo dalšími kempaři.

Okolí bývá zpravidla zalesněné a vy tak můžete houbařit nebo sbírat brusinky a borůvky, kterých je tu opravdu neskutečné množství a místní legislativa podporuje volný sběr. Ale schválně tipněte si, jakým jazykem mluvili jediní další sběrači, které jsme potkali? No jistě, my Češi to máme prostě v genech.

Obytkou na pláží

Pokud nechcete vynechat pár dní u moře, máte na výběr z mnoha pláží na 3218 km dlouhém pobřeží

Chcete-li si užít více klasické komfortní koupání, věřte, že i země spojovaná spíše s tlustými svetry a horkým nápojem má svou riviéru. Tedy vlastně dvě.

2. "Švédská riviéra" nebo také "Severská riviéra"

Tak se totiž přezdívá i umělé pláži Ribersborg, která se táhne podél pobřeží města Malmö. Tohle multikulturní centrum kraje Skane se u nás asi nejvíce proslavilo kriminálkami, naposledy sérií Most s osobitou vyšetřovatelkou Sagou Norén. Můžete se zde kochat pohledem na onen ikonický Öresundský most, nechat děti vyřádit na jednom ze skvělých hřišť a projít si město s dominantou v podobě mrakodrapu Turning Torso. Za typickým "plážováním" bychom ale přeci jen doporučili popojet.

Ikonický Öresundský most ze seriálu Most

Ikonický Öresundský most ze seriálu Most

Jižně se nachází skanské pobřeží s nekonečnými plážemi pokrytými jemným bílým pískem. V červenci je to snad nejoblíbenější cíl všech Švédů, a tak to tady podle toho může vypadat. Koncem srpna už bude voda studenější, ale atmosféra o to klidnější.

Posezení večer u moře

Západ slunce u moře se neokouká

3. Halland

Pokud se vydáte po západním pobřeží naopak na sever, čeká vás kraj Halland, jež je právě někdy titulován onou "riviérou". A kouzlo opravdu má.

Kromě koupání je totiž naprosto ideální pro cyklistiku. Mezi městy Varberg, přes Falkenberg, až k hlavnímu městu regionu Halmstad běží cyklostezka Eurovelo 7 pojmenovaná Sun Route, tedy Sluneční stezka. A název je to příhodný. V letních měsících totiž při jízdě na kole jemně zvlněnou, zelenou krajinou pozorujete slunce odrážející se na mořské hladině a je vám prostě krásně!

Moře na severu

Moře i jezera na severu každopádně doporučujeme

Pokud chcete podrobný plán cesty Švédskem a přejet si legendární Öresundský most, podívejte se na putování Švédským pobřežím až na magické ostrovy Gotland a Fårö a do Dánska. Podrobný plán máme i na cestu Dánskem obytným autem. Nebo si někdy příště zajeďte do "kapesního Dánska" na ostrov Bornholm s prázdninovou atmosférou a bílými plážemi.

Autorka spolu se svým mužem Tomášem, malým synkem Adamem a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.

Ať už si vyberete překrásný sever, nebo vyrazíte na jih, kromě povinného ručení, případně havarijního pojištění nezapomeňte na cestovní pojištění. Doporučujeme přibrat i unikátní asistenci s odtahem bez limituCampers Club. Vše si poskládáte v našem konfigurátoru jako stavebnici. Online a během pár minut.

Spočítat pojištění