Vánoce a Štědrý den v obytňáku? Inspirujte se příběhy tří různých rodin

Autor: Aneta Málková 18.12.2023
Nevšední zážitek, který by si měl každý správný obytkář vyzkoušet. Ale jak nejlépe? Pohádkově česky s cukrovím a kaprem, na horách nebo na pláži u moře? O zkušenosti se s vámi podělí tři zkušené cestovatelské rodiny.
Vánoce a Štědrý den v obytňáku? Inspirujte se příběhy tří rodin

Dvaceticentimetrový vánoční stromek, prskavky zakázány.

Místo kapra losos.

A po sněhové vločce ani památky.

Ale také Štědrý večer za zvuků mořských vln tříštících se o pobřeží.

Každý sváteční den s jiným krásným výhledem.

A večerní vaječňák na křesílku pod hvězdami.

Vánoce v obytném autě nebo karavanu jsou nevšední zážitek, který by si měl každý správný obytkář vyzkoušet. A jak se zdá, nás Čechy to jako Středoevropany táhne i v tenhle čas nejvíce na jih k moři. Ostatně –⁠ když už netradičně, tak pořádně.

Veverkovic boxík

Výjimkou je třeba Veverkovic boxík, rodinu čekají letos už třetí české Vánoce v obytné dodávce. A poctivě se vším všudy –⁠ mini-stromeček, pohádky, kapr a salát. Díky externí troubě u tchýně dokonce i cukroví!

“Když nad tím přemýšlím, jsou ty Vánoce stejné jako v bytě, jen jsme více venku, než jsme dříve na sídlišti v paneláku byli,” říká Katka a dodává: “místo vybíráme v přírodě, většinou někde u lesa a blíž k horám, abychom měli sníh.

Čekání na Ježíška tak mohli trávit třeba pohledem na zářící večerní oblohu.

Rodina slaví Štědrý den v obytce

Veverkovic boxík čekají letos už třetí české Vánoce v obytné dodávce. A poctivě se vším všudy

Zas dovča

Zcela jinak strávila tyhle dny rodina říkající si Zas dovča. Na Sicílii! A tak trochu je vypustili, jak sami říkají: “K jídlu byl losos ze supermarketu, odpolední program procházka po památkách.”

Nicméně i tak byly parádní a rozmanité. Tak jako počasí –⁠ zatímco u moře se mohl juniorek prohánět do naha, v horách všichni nasazovali čepice.

Rodina slaví Vánoce v obytce

Vánoce se na jihu dají užít na horách se sněhem, ale i v teple u moře

Co čekat na jihu Evropy od počasí?

Ačkoliv přes den vám bude většinou stačit mikina, na večerní sezení před autem užijete i péřovku a kulicha. Třeba v Řecku v prosinci neklesnou teploty obvykle pod 8 °C, běžných je i příjemných 15 °C. Tam vystoupají odpolední teploty i ve Španělsku, k ránu se ale přibližují i těsně nad nulu, a v horách panuje klasická zima.

Tak jako na severu Itálie, zatímco jižani jezdí dál na vespách ve zdejších 12 °C. Co určitě nezapomeňte, jsou holínky a voděodolné oblečení. Středomořská zima znamená velké množství srážek, kolem deseti dnů v měsíci může pršet (samozřejmě podle oblasti).

Velmi oblíbenou destinací cestovatelů s obytnými auty je Španělsko. Příjemné klima, minimum zákazů stání, skvělé levné jídlo, přátelská povaha místních, vše v nádherné rozmanité krajině od pláží po horské třítisícovky. To má za důsledek pravidelnou “migraci” vanliferů směrem na Pyrenejský poloostrov. A Češi nejsou výjimkou.

RV rodina

Jako například RV rodina. Ačkoliv cestují už nějaký ten pátek, Vánoce plánují letos oslavit v domku na kolech poprvé. A to v karavanu právě ve Španělsku. “Cítíme se tam více doma než v pronajatém domě, takže je to jasná volba!” vysvětlují.

Ozdobí stromek a karavan, půjdou nasát atmosféru do centra, prostě klasika. Akorát procházka nebude v lese s vůní jehličí, ale na pláži s vůní moře.

Rodina slaví Vánoce v obytce

RV rodina letos nestráví Vánoce v lese s vůní jehličí, ale na pláži s vůní moře

Netradičně strávíme Vánoce letos i my. Vyrazíme rovněž naším obytným vozem, ale zakotvíme na dva týdny na house sittingu. Co to je a jak to taky vyzkoušet si můžete přečíst u mě na webu.

Krásné svátky do vašich aut i obýváků, ať je máte přesně takové, jaké si přejete.

Autorka Aneta Málková je lékařka a spolu se svým mužem Tomášem, malým synkem Adamem, dcerkou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Na svých cestách spoléhají na pojištění Vansafe. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog, kde najdete třeba i tipy, jak na zimní karavaning se psem. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.