Sólo cestovatelky: Lady Nomad

Autor: Daniela Jírová 3.3.2023
4. díl seriálu o sólo cestovatelkách. Ženách, které samy brázdí Evropu obytnými dodávkami. Proč se do takového dobrodružství pouští? Nemají strach? A co si z toho odnáší? Čtyř takových nomádek jsme se zeptali.
Sólo cestovatelky: Lady Nomad

V seriálu dnes pokračuje Lady Nomad, jedna "obyčejná holka, která se rozhodla žít neobyčejný život v obytňáku ve Španělsku". Zaručujeme, že získáte kupu inspirace, odvahy i pozitivního myšlení!

1. Proč cestovat sama? A proč ne?

Mně v podstatě nic jiného než cestovat sama nezbylo. Rozpadl se mi vztah a cítila jsem, že tak, jak jsem žila doteď, už žít nechci. Tenkrát jsem si někde přečetla citát Alberta Einsteina: „Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“

Tak jsem se do toho opřela, dala výpověď v práci, koupila si obytňák a během 3 měsíců převrátila svůj život kompletně vzhůru nohama.

Díky sólo cestování v obytňáku jsem začala spoléhat sama na sebe. Věřit si. Přestat se vymlouvat, proč to nejde a najít (ne hledat) řešení. Začala jsem cítit přirozenou hrdost na to, kdo jsem, a vážit si sama sebe za to, jak jsem se na určitých úsecích své (životní) cesty nadřela.

Když cestujete sama, zažíváte svobodu, 100% soustředění na sebe a své potřeby. Vytřídíte spoustu myšlenek. Zjistíte, jaké máte priority. Vlastně se vám celý život dost vyčistí, zjednoduší, uvolní. A to je ohromně osvobozující.

Nevýhodou sólo cestování je občasný pocit osamění. Narozdíl od „samoty“ je „osamění“ stav nežádoucí. Nejvíc osaměle si připadám, když se něco nedaří a není o koho se opřít. Když jsem vyhozená ze své komfortní zóny a musím řešit něco, na co podle svého mínění nemám a líbilo by se mi tu nepříjemnou situaci na někoho přehodit, kdo by ji za mě vyřešil.

 Západ slunce ve Španělsku

Když cestujete sama, celý život se vám dost vyčistí, zjednoduší a uvolní

2. Vzpomenete si na první moment, kdy vás napadlo vyrazit na cestu sólo?

Vím to naprosto přesně. U mě se to stalo ve chvíli, kdy jsem po rozpadu vztahu řešila, kde budu bydlet. Nechtěla jsem do pronájmu, odmítala jsem si vzít i sebemenší hypotéku a chtěla jsem mít „něco svého“. Navíc jsem nechtěla žít v místě, kde žije moje maminka a sestra s rodinou, to město mi nic neříkalo.

Moje tehdejší finanční situace mi neumožňovala pořídit si ani malý byt, aniž bych se zadlužila, proto jsem začala přemýšlet o netradičním pojetí domova, tedy koupit si obytňák a v něm žít 24/7.

Spolu s tím jsem hned začala plánovat, kam se s obytňákem podívat –⁠ a Španělsko bylo mojí jedinou a jasnou volbou. Miluji moře, teplo, dobré jídlo, usměvavé lidi, a to vše tady ve Španělsku nacházím. Chtěla jsem jet dolů na jih. Všichni, koho jsem znala, mluvili o tom, jak je krásná Malaga, a tak jsem si řekla: „Ok pojedu do Malagy.“

 Moře ve Španělsku

Španělsko bylo mojí jedinou a jasnou volbou. Miluji moře, teplo, dobré jídlo, usměvavé lidi

3. Pomyslela jste si někdy během cesty, že to byla pěkná blbost?

Vím o dvou momentech, kdy jsem o sobě a svém záměru začala pochybovat.

Prvním moment se odehrál ještě v Čechách při plánování cesty, když jsem zjistila, že jih Španělska, resp. Malaga je ode mě vzdálená 2 800 km. To bylo pro mě tak nepředstavitelné číslo, že jsem si říkala, že tohle v životě nemůžu dát.

Já byla v Čechách nejdál v Brně a najednou jsem měla jet takovou dálku s autem, které měří skoro 8 metrů. Tenkrát jsem cítila, jak o sobě začínám pochybovat. Pomohlo, že jsem toho „slona“ naporcovala. Uklidňovala jsem se, že nikam nespěchám a že můžu každý den ujet třeba jenom 100 km.

Druhý moment byl, když se mě 3. den na cestě ve Francii pokusili vykrást, když jsem spala. Byla jsem tak vyděšená, že jsem se pak v následujících hodinách bála vylézt z auta. Musela jsem se tam poprat s psychikou, kdy jsem měla pocit, že mě celý svět ohrožuje a že taková malá bezvýznamná osůbka jako já v té „džungli“ nemá šanci přežít.

Pomohlo mi popovídat si s mojí maminkou, která je mojí největší fanynkou a svěřit se mé nejlepší kamarádce. Maminka je terapeutka a kamarádka koučka, tedy mi holky pomohly posbírat roztříštěnou sebedůvěru, zvednout hlavu a pokračovat vpřed.

Pláž ve Španělsku

Vzdálená, ale krásná

4. Měla jste někdy strach, pocit nebezpečí?

Samozřejmě mívám pocit strachu i nebezpečí. Asi to má každý jinak, mluvit můžu pouze za sebe, ale těch momentů, kdy mi fakt nebylo dobře, jsem na cestách zažila spoustu.

Když spíte samotná v autě mezi dalšími auty a vedle vás zastaví osobák, nechá nastartovaný motor a někdo se pohybuje kolem auta, tak se necítíte úplně bezpečně. Ačkoliv dělám velkou spoustu bezpečnostních opatření, nikdy nevíte, co mají ti druzí za lubem.

Ze začátku když jsem vyrazila na cesty, tak jsem i přes obrovskou únavu prakticky nespala, protože jsem prostě nebyla schopná se uvolnit a usnout. Neustále jsem byla ve střehu a hlídala každý pohyb kolem auta. Ale čím víc jezdím, tím lépe si vybírám parkovací místa a rychleji dokážu odhadnout situaci. Je to jako se vším, ty zkušenosti vám dají hodně.

 Dva psi v dodávce

Na cestě doprovází Lady Nomad i dva psi

5. Vrátí se domů ta stejná ženská?

To určitě ne, sólo cestování vás změní. Stanete se silnější, odolnější, odvážnější. Musíte se o sebe postarat. Nikdo jiný to za vás neudělá.

Zároveň cítím, jak se mi zlepšil vztah sama k sobě. Víc si sama sebe vážím, už nedám tolik na to, co o mě říkají druzí. Dokážu se sama za sebe postavit a říct „NE“ tohle není moje cesta.

Začala jsem se obklopovat lidmi, kteří mému projektu fandí, vidí v něm smysl. S lidmi, se kterými jsem toho neměla moc společného nebo o mě pochybovali, jsem se celkem snadno rozloučila.

Lady Nomad na cestě

Sólo cestování vás změní. Stanete se silnější, odolnější, odvážnější

6. Nějaký obzvlášť silný okamžik?

Nejsilnější okamžiky mého cestování se kupodivu neodehrály na těch nejkrásnějších španělských vyhlídkách, ale když jsem si třeba ráno dělala čaj a jen tak z ničeho nic mi vyhrkly slzy vděčnosti za to, že můžu žít tímhle způsobem života.

Že jsem volná, tak trochu mimo systém, že si můžu naprosto a kompletně dělat, co chci. Že držím svůj život ve svých rukách a svými volbami, které dělám, tvořím ten svůj originální příběh.

Nejkrásnější emoce zažívám ráno, když stojím na pláži a dívám se, jak nad mořem vychází slunce. Sama, svobodná, silná, sebevědomá a zároveň křehká, pokorná a vděčná.

 Bydlení v autě na pláži

Když sníš o bydlení na pláži a ono se to fakt stane

7. Motto vaší cesty?

Motto mé cesty je stejné, jako motto mého života: „Jaké si to uděláš, takové to máš“.

Děkujeme moc za krásný rozhovor a přejeme hodně štěstí a zážitků na cestách!

Sólo cestovatelku Lady Nomad a její další příhody můžete sledovat na facebooku Lady Nomad, na Instagramu nebo na webu a blogu, kde Lady Nomad ze svých každodenních zkušeností tvoří funkční návody pro ženy. Chce jim tak pomáhat bezpečně sólo cestovat obytným autem a učit je, jak si poradit v náročných situacích na cestách.

Seriál Sólo Cestovatelky

Náš seriál odstartovala Jana Bejčková s dodávkou Kolodějem a zpovídali jsme i Kláru Medek alias Malou Cestovatelku a německou cestovatelku Vanstastic Yve.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.