Vyšel nový přehled Stání pro karavany v ČR 2023. Stáhněte si ho zdarma

Autor: Tomáš Málek 3.1.2023
I v ČR vznikají nová karavanová stání, a tak se letos můžeme těšit na zajímavé přírůstky. V brožuře s přehlednou mapou jsou informace o otevírací době a vybavení, kontakty, cena i stručný popis místa.
Vyšel nový přehled Stání pro karavany v ČR 2023. Stáhněte si ho zdarma

Po roce opět vychází Přehled stání pro karavany v ČR včetně nejnovějších stellplatzů. Stáhněte si zdarma Katalog pro rok 2024.

Ve Švédsku, které je nenápadnou karavanistickou velmocí, bývá výlevka na chemické WC běžnou součástí vybavení odpočívadel u hlavních silničních tahů. V Česku ale představuje mimo hlavní sezonu plná odpadní nádoba téměř neřešitelný problém.

Když v roce 2020 vydala Asociace kempování a karavaningu první brožuru o karavanových stáních v Česku, nacházelo se jich na mapě pouhých osm. Mění se situace pro rok 2023?

Co přesně je karavanové stání?

Jsou to místa, která umožňují nejen přenocování, ale především servis obytných vozidel – vypuštění odpadní nádrže a chemického WC, dotankování pitné vody, případně i dobytí palubních baterií pomocí elektrické přípojky. V tuzemsku se pro ně používá slovo stellplatz (nebo také počeštěné "štelplac").

Chcete vidět všechna karavanová stání pro rok 2023? Stáhněte si zdarma Aktuální přehled karavanových stání vydaný Asociací kempování a karavaningu ČR.

Obytné auto ve Švédsku

Švédsko, jak jsme se na cestách přesvědčili, je karavanistům doslova zaslíbené

Proč jsou karavanová stání důležitá?

Nástup pandemie a cestovní omezení “uvěznili” karavanisty v tuzemsku a problém s nedostatkem stání pro obytné vozy vyhřezl naplno. Začaly se množit zákazové značky s nimi se vynořuje i “portugalský černý scénář”.

Kdysi země snů pro nomády moderní doby a nezávislé cestovatele proti obytným autům přitvrdila. “Nejatraktivnější region Portugalska, Algarve, má na délku 150 kilometrů, což je míň než z Prahy do Brna. A těch 150 kilometrů pobřeží se Portugalci rozhodli vzít zpět.

My cestovatelé v obytňácích jsme Portugalce naštvali a musím říct, že celkem právem. Místním vadí, že nemají u pláže kde zaparkovat, že v křoví je jeden exkrement vedle druhého a čpí to tam močí,” popisuje zkušený cestovatel Jan Rychtařík, který zemi navštívil na jaře 2022 (celý rozhovor).

Obytné auto v přírodě

Atraktivní stání vznikají i v ČR

Portugalsko je příkladem země, která zanedbala rozvoj infrastruktury, a nakonec se rozhodla jít cestou represí. Jak je na tom Česko?

Po dvou letech vyšel nový přehled Stání pro karavany v ČR. Na mapě teď svítí celkem 30 míst, tedy téměř čtyřnásobek stavu z roku 2020. Projevují se mimo jiné i dotace, které do tohoto segmentistického ruchu postupně vkládají jednotlivé kraje.

A co všechno v brožuře s přehledem stellplatzů najdete?

“Brožuru jsme připravili v praktickém formátu A5. Je tedy vhodná na cesty. Obsahuje velkou přehlednou mapu. V přehledu jsou karavanová stání řazena podle GPS polohy od východu na západ.

Každé stání pro karavany obsahuje detailní informace o otevírací době, kontakty, ikony vybavení, cenu i stručný popis místa,” vysvětluje Jan Bordovský z Asociace kempování a karavaningu ČR, který je zároveň vydavatelem specializovaného serveru CamperLIFE.

Stáhnout brožuru zdarma

Stellplatz Horní Dvorce

Ukázka z nové brožury – stellplatz Horní Dvorce

Co se od roku 2020 změnilo?

Podle Martina Štrimpfla, který dlouhodobě analyzuje trendy v tuzemském karavaningu, došlo v porovnání s rokem 2020 k mírnému navýšení průměrné ceny za noc na stání, a to o desetinu.

“Průměrný růst nákladů na pobyt o 10 % není nijak závratný, ale někteří provozovatelé zvýšili ceny více, někde i citelně. Došlo ovšem i ke zlevnění, taktéž podstatnému. Je vidět, že rostoucí konkurence asi ve výsledku nakonec přece jen stlačí ceny dolů.

I tak ale vychází průměrná cena za přenocování na částku cca 16 €. Zatím nejsou aktuální čísla z Německa či Francie, ale tam byla ještě v minulém roce cena o pár euro nižší, což ovšem dnes již nemusí být pravda,” uvádí Martin Štrimpfl (přečíst si můžete i jeho podrobnou analýzu karavanových stání).

Autor spolu se svou ženou Anetou, malým synkem Adamem, dcerkou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Na svých cestách spoléhají na pojištění Vansafe. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.