Tip na víkend: Pískovcové skály, jeskyně a tajemná místa u Lužických hor

Autor: Daniela Jírová 4.11.2022
Pokud hledáte nádherná a neokoukaná místa bez davů turistů, nemůžete vybrat lépe. Odměnou vám bude krásná příroda a jako bonus peklo z pohádky S čerty nejsou žerty nebo rybníky, kde se natáčel Hastrman.
Tip na víkend: Pískovcové skály, jeskyně a tajemná místa Lužické hory

Lužické hory a okolí nabízí atraktivní program hned na několik víkendů. My se sem pravidelně vracíme a je tu stále co objevovat. Najdete tu i krásné a honosné roubenky, žije tu sklářská tradice a zajet si můžete i ke známějším památkám.

Naše tipy na víkend s obytkou

Toulat se můžete pěšky nebo přibalit kola, nenáročné terény zde najdete snadno. A i teď na podzim je tu moc krásně. Nabízíme 3 hezké výlety, které můžete kombinovat, i pár tipů navíc.

1. Jeskyně, podzemní náhon a pohádkové peklo

Na tuhle nenáročnou procházku si určitě přibalte čelovku. Zaparkovat můžete v obci Svitava, na jejím konci zabočíte do lesa. Cesta vede zeleným údolím říčky Svitavky, která se na jednom místě zanoří do skály a o kousek dál vás překvapí, když se zase prodere ven.

Na malebné cestě mezi pískovcovými skalami vás ještě čeká procházka podzemním náhonem (čelovka se hodí), prostorná jeskyně s impozantní pískovcovou skálou a spousta malých jeskyní a skalních sklípků.

Podzemní náhon

Podzemní náhon určitě doporučujeme projít

A na konci už je na vás připravené slíbené pohádkové peklo. To pravé z pohádky S čerty nejsou žerty je teď v soukromých rukách motorkářského klubu (je tu placený vstup a na nás moc lidí, plakátů a motorek), ale stejně hezké najdete kousek vedle.

Je volně přístupné a má skutečnou pohádkovou atmosférou. Každou chvíli čekáte, že se vynoří Karel Heřmánek jako Lucifer nebo Ondřej Vetchý, který přináší do pekla Dorotu Máchalovou.

Většina turistů přijíždí autem jen okouknout peklo, a tak se vám snadno může stát, že tuhle cestu i všechny jeskyně budete mít jen sami pro sebe :).

Pusté skály - peklo z pohádky

Je třeba do pekla přinést Dorotu Máchalovou...

2. Skalní reliéfy

Tenhle výlet můžete začít v obci Mařeničky. Vydáte se po červené turistické trase a za vsí se napojíte na žlutou. Provede vás přírodní památkou – rašeliništěm plným bříz.

Procházet budete i krásnými loukami a smíšenými lesy, kde jsou ve skalách vytesané nádherné reliéfy. Jako první narazíte na Útěk do Egypta. Ohromující je pak mistrně zpracovaný Oltář.

Oltář vytesaný do skály

Oltář je plný působivých detailů

Pokud nejste ještě unavení, pokračujte dál po žluté až ke Kunratickým rybníkům a skalní kapli. Zachovalá kaple uprostřed lesa má i dokonale zpracovaný interiér. Poblíž kaple je i pěkné skalní "městečko", kde se můžete pokochat vyhlídkou na Karlově odpočinku (lavička vytvořená členy Horského spolku věnovaná předsedovi Karlovi Beckertovi. Právě on se zasloužil o výtvarná díla ve skalách).

Skalní kaple

Nezapomeňte nakouknout dovnitř kaple

Procházku můžete zakončit v nedalekém Cvikově, kde je menší řemeslný pivovar. Pokud jste na kole, zkuste místní “osmičku” Sklář, je překvapivě dobrá. V kraji má tradici, dříve tohle slabší pivo neodmyslitelně patřilo do každého horkého provozu sklářských hutí. V areálu je i pekárna zdálky vonící čerstvým chlebem a koláči.

3. Za Hastrmanem okolo Vlhoště

Tajemný vrch Vlhošť je v mírně zvlněné krajině opravdu nepřehlédnutelný. Při výstupu vám ukáže hned několik různorodých podob. Bukový les s kamenitým podložím vystřídá vonící borový háj protkaný písečnými stezkami a skalami. Vlhošť a sousední Malý Vlhošť patří pod CHKO Kokořínsko.

Krajina za Hastrmanem

Vlhošť – tajemný vládce krajiny

Pokud se vám nechce šplhat po kopcích, máme pro vás jiný tip. Zastavte se v Holanech a vydejte se po stopách filmového Hastrmana. Červená turistická trasa vás povede čarokrásnou krajinou okolo rybníků až k Dolanskému vodopádu. Přejdete i starobylý kamenný most a pokračovat můžete až k rybníku Smrtka.

Krajina za Hastrmanem

Tyhle krásné sochy připomínají, že právě v tomto kraji se odehrává Hastrman

Mapa doporučených výletů

Všechny tři výlety najdete na mapě. Můžete si je přiblížit nebo rozkliknout a prozkoumat celou trasu.

Kam ještě můžete v okolí vyrazit?

Pokud dáváte přednost tradičnějším výletům, v těsném okolí najdete i známé turistické památky, které stojí za návštěvu.

skalní hrad Sloup a lesní divadlo

okruh Cikánským údolím s jeskyněmi u Sloupu

zámek Zákupy

varhany z pohádky Pyšná princezna – Panská skála u Kamenického Šenova

sklárny s sklářské muzeum Nový Bor

Lesní divadlo

Opravené lesní divadlo u skalního hradu Sloup

Další tipy na víkendové výjezdy s obytňákem

Podívejte se třeba na články Budapešť - kráska na Dunaji. Co tu musíte navštívit? nebo Norimberk obytňákem i s dětmi nebo prozkoumejte další krásná místa v ČR - Ledová voda, kopce a vzduch vonící lesy v Lázních Jeseník.

A kde nocovat?

Pokud se vyhnete CHKO, najdete řadu skvělých míst na přespání míst v aplikaci Park4Night. Některá parkoviště vytipoval i kraj a nocování na nich by mělo být bezpečné. Je to například parkoviště u zámku Zákupy, parkoviště Holany, parkoviště Na Panské skále nebo parkoviště Kuřívody. Ve Sloupu a Novém Boru jsou kempy.

Tak šťastnou cestu a ahoj někdy na cestách, třeba v tomhle krásném a neokoukaném kraji.

Čím jezdíme?

obytná vestavba (KRS mobile) do dodávky Fiat Ducato

výkon motoru: 120 koní

počet míst na jízdu/na spaní: 4/2 (méně pohodlně lze i 4)

další výbava: solární panel, nádrž na plyn 40 l, zdvojená baterie pro nezávislé cestování

pojištění: povinné ručení Vansafe, asistence PLUS Maxi a na náročnější dovolené krátkodobé havarijní, do zahraničí cestovní pojištění (kryje i kola na nosiči a noční krádeže nemá ve výlukách)

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog.