Tip na víkend: Norimberk obytňákem a třeba i s dětmi

Autor: Aneta Málková 20.7.2023
Velká města většinou nebývají ideální destinací, kam vyrazit s dětmi. Jsou ale výjimky. Jako třeba Norimberk. V obytňáku si tento výlet užijete a my přidáme tipy, kam zajít a kde se zaručeně pobaví děti i dospělí.
Tip na víkend: Norimberk i s dětmi

Půlmilionové bavorské město je pro Čechy autem skvěle dostupné, z Prahy je to 300 km po dálnici. Pokud sem vyrazíte obytňákem, máte hned několik možností, kde se ubytovat.

Kde přespat v Norimberku s obytným autem

Kemp Knaus Campingpark v jihovýchodní části města leží v zeleni vedle sportovišť a rybníků, 6 km od centra města. Stačí-li vám stellplatz, jeden je hned vedle (Stellplatz am Dutzendteich), dva další pak v ostatních částech města (viz mapa stellplatzů v Norimberku). Do středu dění se dostanete snadno MHD nebo na kole.

Kam v Norimberku vyrazit

Cyklistika je zde tak jako v celém Německu oblíbená, síť stezek hustá a projet si centrum na kole podél řeky Pegnitz stojí za to. Pokud nebudete mít kolo, vůbec nevadí, projděte si centrální část pěšky. Západně od mostu Adenauerbrucke je několik hřišť, východně pláže na obou březích, hřiště, sportoviště... prostě ideální odpočinková zóna po zkoumání historického centra.

Tam můžete narazit například na dům malíře Albrechta Dürera, jednoho z nejslavnějších norimberských rodáků. I pokud vám tohle jméno nic neříká, vsadím se, že jeho nejslavnější obraz Mladý zajíc už ano.

Gepard v ZOO Norimberk

Na náměstí Tiergartnertor můžete i posedět, nedaleko najdete i dům A. Dürera a malebný hrad

Mým tipem, kde si dát opravdu dobrou kávu, je Espressowelt na ostrůvku Trodelmarkt uprostřed řeky ( mapa zde). Kavárna a zároveň obchůdek s potřebami pro domácí výrobu kávy je na skvělém místě, v klidném zákoutí a současně v samém srdci Norimberku.

Celý střed města je perfektní ukázkou renovace města zničeného 2. světovou válkou. Jakožto centrum nacistických sjezdů a místo vzniku tzv. Norimberských zákonů se stalo cílem útoků spojeneckých vojsk. 2.ledna 1945 bylo staré město nálety poničeno do takové míry, že padaly dokonce úvahy o vysídlení.

Jak ale dnes víme, město žilo dál. Proběhl zde Norimberský proces proti hlavním nacistickým zločincům a započala rozsáhlá rekonstrukce historických staveb.

Už v r.1950 se konal první ročník veletrhu hraček, ten Norimberk hostí každoročně dodnes. Tím se opět obloukem dostáváme k malým návštěvníkům města.

Další tipy na víkendové výjezdy s obytňákem

Podívejte se třeba na článek Budapešť - kráska na Dunaji. Co tu musíte navštívit? nebo prozkoumejte krásná místa v ČR - Pískovcové skály, jeskyně a tajemná místa u Lužických hor či Ledová voda, kopce a vzduch vonící lesy v Lázních Jeseník.

Kam vzít v Norimberku děti?

ZOO

Do ZOO! Uvědomuji si neoriginálnost tohoto tipu, ale věřím, že zdejší více než stoletá zoologická zahrada se vám bude líbit tak jako nám. Je koncipována jako lesopark, výběhy jsou prostorné, při obchůzce budete často ve stínu pod stromy nebo mezi skalami, je proto vhodná v parném létě. Zvířat zde nejsou stovky druhů, ostatně zahrada je menší než třeba ta pražská.

Gepard v ZOO Norimberk

ZOO leží v půvabné zalesněné a skalnaté krajině s vodními plochami, parky a loukami

Delfinárium

O to více energie vám ale zbyde na zdejší hlavní tahák – delfinárium. To je největší v celém Německu a jeho obyvatelé se pro předvádění zjevně narodili. Při vystoupeních dávají najevo nadšení, a nejen pro děti je radost se na ně dívat. Zdatně jim sekundují lachtani. Doporučuji se informovat hned u vstupu o časech show, mění se dle sezóny a návštěvnosti.

Víte, že celý areál ZOO i delfinárium byly postavené tak, aby co nejvíce připomínaly přírodní prostředí? Při stavbě delfinária se tak například místo betonu v naprosté většině případů využívaly jen přírodní materiály, zejména kámen, dřevo a písek.

Delfinárium Norimberk

Delfíni děti zaručeně okouzlí

Zábavní park Playmobil Funpark

Vsadím se, že každá domácnost s dětmi vlastní několik hraček Playmobil. Panáčky, autíčka, statky, celé stavebnice… V Norimberku najdete celý zábavní park Playmobil Funpark. Vaše děti budou absolutně nadšené!

Na park si vyhraďte celý den, atrakcí je zde opravdu obrovské množství. Část je i uvnitř, takže sem můžete i v případě občasných přeháněk, při celodenním lijáku ale přijďte raději jindy. Děti do tří let mají vstup zdarma, nejvíc se zde vyřádí holky a kluci mezi cca 4. a 10. rokem.

No a norimberské vánoční trhy? Jejich pověst už dávno překročila hranice země. Až budete plánovat adventní výlet, vezměte je do úvahy.

Vánoční trhy Norimberk

Norimberský „Christkindlesmarkt“ je největší vánoční trh ve střední Evropě, pořádají se na náměstí Hauptmarkt (v okolí kostelů Panny Marie a sv. Sebalda)

Krásné léto!

Autorka Aneta je lékařka a spolu se svým mužem Tomášem, malým synkem Adamem, dcerkou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Na svých cestách spoléhají na pojištění Vansafe. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.