Budapešť - kráska na Dunaji. Co tu musíte navštívit?

Autor: Aneta Málková 16.11.2022
Když se cestovatelů zeptáte na nejkrásnější hlavní město Evropy, často zazní Praha. To samozřejmě srdce každého Čecha potěší. Ale! Když navštívíte Budapešť, je pozice matičky stověžaté vážně ohrožena!
Budapešť - kráska na Dunaji

Nejkrásnější hlavní město Evropy?

Proti Paříži je v ní bezpečno a čisto, proti Londýnu klidná atmosféra a vše za rohem, proti Římu chybí davy a nekonečné fronty u památek, proti Stockholmu jsou zdejší ceny neskutečně nízké.

A proti Praze? S tou jsou tak trochu jako velkoměstské sestry. Obě leží na řece s krásným panoramatem a pěšími zónami. Historie v nich na vás dýchá na každém rohu. Metropole na Dunaji má navíc velký trumf v podobě proslavených lázní, tržnice a - to nelze pominout - toho pravého langoše!

Město v barvách podzimu

V Maďarsku jsme s mužem byli už asi pošesté. Vždy jsme se ale soustředili spíše na menší lázně a cyklistiku v přírodě, například národní park Bukové hory spolu s termálním koupáním v oblasti města Eger splnil perfektně představu o dovolené se sportem i luxusním odpočinkem.

Budapešť tak pro nás představovala vždy jen tu otravnou část na cestě, kterou je třeba projet, ideálně mimo špičku, neboť rekonstrukce tamního okruhu trvala skutečně ne-ko-neč-ně dlouho.

To se změnilo loňským říjnem, kdy jsme ji zvolili jako zastávku při cestě z Řecka. A hned nás okouzlila. Podzimní kabát, kdy se barevné listí odráží na hladině řeky, jí opravdu sluší. A pokud budete mít štěstí nádherné prosluněné dny tak jako my, zdá se to jako naprosto ideální doba k její návštěvě.

Podzim v Budapešti

Podzimní kabát Budapešti opravdu sluší

To by nejspíše podepsalo spousty našinců, čeština byla v centru slyšet často. A tak jsme mohli hrát hru "Poznej Čecha" v tramvaji nebo ve frontě na kafe. Totiž, v zemi papriky už podzimní vlna covidu tou dobou nabírala na obrátkách, více než v Česku. Ale pokud měl někdo někde respirátor, mohli jste se vsadit, že maďarsky rozhodně nepromluví, nem nem.

Dojet sem můžete za pár hodin vlakem či autem. Pokud se řadíte do komunity cestovatelů s obytným vozem jako my a upřednostníte blízkost centra před krásou kempu, můžeme doporučit Haller camping. Potřebné zázemí zde je, cena více než příznivá, v noci klid a tramvají jste v samotném srdci města za čtvrt hodiny.

Pochod Buda-Pešť

A co tedy rozhodně musíte vidět v Budapešti?

S ohledem na krásné dny, pandemii a našeho tříletého syna, jenž zatím vášni pro historické památky nepropadl, strávili jsme většinu času venku. Pěších zón je tu celá řada, což ocení nejen každý rodič, ty největší zdejší trháky si tak můžete prohlédnout při procházkách.

K těm je vyloženě určený tři kilometry dlouhý Markétin ostrov s parkem, japonskou zahradou, dětskými hřišti, letním divadlem i kinem, koupalištěm a - jak taky jinak - termálními lázněmi. Navíc zde najdete i dvě památky zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Markétin ostrov

Zelený ostrov uprostřed Budapešti je oblíbeným cílem turistů i místních

Velkou hudební fontánu, která je prý nejpůsobivější za tmy, kdy trysky stříkají vodu během světelné show až 30 metrů vysoko. Uprostřed ostrova se potom tyčí asi 60metrová vodárenská věž, secesní osmiboká stavba, jíž znovu vdechly život umělecké výstavy a malá kavárna.

Z ostrova se můžete rozhodnout, zda se vydáte přes Markétin most vpravo či vlevo. Tedy do Budy či do Pešti, do roku 1783 dvou samostatných měst, původně spojených pouze jedním mostem - řetězovým Széchenyi Lánchíd.

Řetězový most Széchenyi Lánchíd

Řetězový most Széchenyi Lánchíd

Buda

Budínská část nápadně připomíná Hradčany a Malou Stranu. Královský palác, sídlo uherských panovníků, je areálem mnoha architektonických stylů. Dvě korunovace se odehrály hned vedle, v působivém gotickém kostele Matyášův chrám.

Nejvytíženějším bodem starého města je ale překvapivě Rybářská bašta (Halászbástya), trochu prapodivná stavba z počátku 20. století, s věžemi a věžičkami, hradbami a spoustou podloubí. Jako byste potřebovali kulisu k Letopisům Narnie nebo Ledové královně a rozhodli se zkombinovat jihočeskou Hlubokou a podnikatelské baroko. Chodí se sem za výhledy na město, a to ve dne i v noci.

 Rybářská bašta (Halászbástya)

Rybářská bašta (Halászbástya)

Pešť

Pokud se vydáte na stranu Pešti, vaši pozornost si jako první určitě zaslouží budova parlamentu Országház. Je věru obrovská, zdobná a velmi fotogenická, ani s tou nejdelší selfie tyčí ji však na fotku celou nedostanete. Její krása neupadá ani po setmění, ba naopak.

Nedaleko budovy parlamentu najdete památník z kategorie nezapomenutelných Boty na břehu Dunaje (Cipők a Duna-parton). Šedesát párů velkých železných bot u řeky připomíná úmrtí židovských občanů, zastřelených za druhé světové války přímo na břehu Dunaje.

Památník zvaný (Cipők a Duna-parton)

Památník zvaný Boty na břehu Dunaje (Cipők a Duna-parton)

Další tipy na víkendové výjezdy s obytňákem

Podívejte se třeba na článek Norimberk obytňákem i s dětmi nebo prozkoumejte krásná místa v ČR - Pískovcové skály, jeskyně a tajemná místa u Lužických hor či Ledová voda, kopce a vzduch vonící lesy v Lázních Jeseník.

I dnes v Maďarsku žije velká židovská komunita a tak zdejší Velká synagoga není jen zaprášenou pamětihodností. Dělá rovněž čest svému jménu, je tou největší v celé Evropě a bohoslužby se zde může účastnit až 3000 věřících. Vstupné je zde na místní poměry vysoké, během pandemie byla budova navíc uzavřena, takže její krásy maursko-španělského slohu budeme muset posoudit jindy.

Nejen New York má svou Sochu Svobody. Z Gellértovy hory dohlíží na místní obyvatele další historické memento - Socha svobody (Szabadság-szobor) v podobě ženy z bronzu s listem nad hlavou. S kamenným podstavcem je 40 metrů vysoká a tvoří tak nepřehlédnutelnou připomínku osvobození Maďarska od nacistické nadvlády.

Socha svobody (Szabadság-szobor)

Socha svobody (Szabadság-szobor) chrání budapešťské obyvatele i návštěvníky

Synonymum Maďarska? Termální lázně

Tak jako v celé zemi, i v hlavním městě si můžete vybrat z celé řady lázeňských komplexů. Báječný relax v horké vodě se zde navíc často odehrává v exkluzivních kulisách mramoru a zdobného sloupoví.

Nejznámější jsou lázně Széchenyi, komplex s osmnácti bazény a termální vodou chlazenou z původních 77 stupňů, a Gellért ve stejnojmenném hotelu, kde můžete mít pocit, skoro jako byste se koupali v pražském Obecním domě. Možností však máte více - lázně Rudas, Lukásc, Dandár, Király, Palatinus na již zmíněném Markétině ostrově...

Kromě plavek si nezapomeňte žabky a se vzpomínkou na školní lekce plavání i koupací čepici, pokud si tedy nechcete půjčovat erární. A na webových stránkách si ověřte, od kolika let s vámi mohou i vaše malé ratolesti.

Termální lázně

Termály v Maďarsku jsou poměrně luxusní, ale najdete tu i starobylé lázně

To nejlepší nakonec - jídlo!

Gastroturisté si ve zdejších ulicích přijdou rovněž na své. Vynechat proslulou tržnici na náměstí Fövám tér by byl pro každého gurmeta takřka hřích. Budova sama o sobě evokuje newyorské nádraží Grand Central, ale místo nástupiště tu návštěvníci hledají ty nejlepší klobásy, sušenou papriku či tokajské.

Dobroty najdete i venku na každém rohu. Ač jsme sem přijeli z Řecka, ten nejlepší pita gyros jsme paradoxně poobědvali sedíc na náměstí právě zde. Prcek si dal tu nejkrásnější zmrzlinu v podniku Gelarto Rosa, formovanou do tvaru květiny.

A odjet odsud bez ochutnávky originálního langoše jednoduše nepřipadalo v úvahu. Klasickou nátěrku tvoří zakysaná smetana, na níž si můžete vybrat do kombinace sýr, slaninu nebo česnek (ev. všechno). Placky jsou nakynuté do nadýchané konzistence a smažené zprudka tak, že do sebe nenasají tuk. Tu šíleně mastnou napodobeninu z českých koupališť už si potom nejspíše nikdy nedáte.

Langoše

Když ochutnáte langoš v Maďarsku, mastnou napodobeninu z českých koupališť už si nejspíše nikdy nedáte

V restauracích a bistrech je dobré vsadit také na místní kuchyni. Jako na guláš, ale ten maďarský - tedy ne omáčku s knedlíkem, nýbrž polévku. Zelné závitky. Perkelt s haluškami.

Halászlé, skvělou maďarskou rybí polévku, obsahující vždy více druhů ryb, papriku čerstvou i jako koření, a rajčata. Pokud vás hned napadne vánoční tabule, máte pravdu, nicméně na jídelníčku se vyskytuje přes celý rok. Původně vznikla jako pokrm rybářů, kteří nejlepší kusy dali k prodeji a z toho co zbylo, uvařili právě halászlé.

A tak chcete-li mít zážitek z jídla co nejautentičtější, nakupte si čerstvé ryby, a uvařte si ji u auta v kotlíku nad ohněm. Bude to ta nejlepší rybí polévka, co jste jedli!

Halászlé

Halászlé. Netřeba slov, snad jen..Dobrou chuť!

Autorka spolu se svým mužem Tomášem, malým synkem Adamem, dcerkou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Na svých cestách spoléhají na pojištění Vansafe. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.