Tip na víkend: Ledová voda, kopce a vzduch vonící lesy v Lázních Jeseník

Autor: Aneta Málková 11.5.2023
Kopce s překrásným výhledem, voda ledová až se tají dech, vzduch vonící lesy. Pokud vás tradiční rovinaté lázně s teplou vodou a lenošením nelákají, lázně Jeseník váš pohled otočí.
Tip na víkend: Ledová voda a vzduch vonící lesy v Lázních Jeseník

Zaparkujte na parkovišti pod obcí a vydejte se pěšky vzhůru. Nejkratší cesta do srdce lázní vede přes několikery schody. Máte-li kočárek, bez problému je objedete okolo podél silnice.

Centrum tvoří Priessnitzovo sanatorium, rozsáhlá budova s malou kolonádou. Právě odkaz Vincenze Priessnitze tvoří celou podstatu zdejší léčby. Kombinace horského terénu a vody zde splňuje vše, co tento léčitel prosazoval – tedy otužování studenou vodou, pohyb v terénu, vystavování se slunci a kvalitní spánek.

Tzv. Priessnitzův zábal na snížení horečky – kdy se tělo zabalí do mokrého prostěradla a následně suchého ručníku a nechá působit – absolvoval v dětství nejspíš každý z nás.

Cesta života – Sluneční brána

Mohutný památník na počest přírodního léčitele a zakladatele moderní vodoléčby Vincenze Priessnitze

Kam vyrazit za procedurami zdarma?

I když zde nebudete na pobytu s procedurami, několik jich můžete absolvovat zadarmo přímo v horském lázeňském parku. Ten se táhne do výšin nad sanatoriem. V nejspodnější části leží dvě dětská hřiště. Kousek od nástupu na velké klouzačky je první venkovní sprcha, kde si užijte venkovní otužování tou nejčistší a nejledovější vodou.

Je umístěná za zástěnou, takže nabízí soukromí a plavky nejsou třeba (a s ohledem na teplotu vody ani vhodné). Neváhejte ji využít celoročně, v zimě je to pro tělo paradoxně menší zátěž (a pro mysl právě naopak :)).

Kneippův chodník

Kneippův chodník kombinuje účinky ledové a teplé vody s hydromasáží, snižuje stres a stimuluje tělo i mysl

V dalších částech parku můžete vyzkoušet variantu Kneippova chodníku bez teplé části, masáže chodidel na kamínkách a dalších akupresurních površích, outodoorovou posilovnu, skok do dálky atd.

Kam vyrazit na výlet?

Nebo pokračujte dále po turistických trasách, třeba na Thyllovu vyhlídku (necelých 5 km po zelené) nebo na rozhlednu Hemberk (9 km po modré a zelené značce). Po návratu si zaslouženě užijte sluneční lázně – pohovte si na dřevěných lehátkách na čerstvém vzduchu s pohledem na nádheru místní krajiny.

Cesta života – Sluneční brána

Cesta života – Sluneční brána od sochaře Jana Šimka na Jižním svahu, odkud je skvělý výhled na Priessnitzovy lázně a kopce Hrubého Jeseníku

Další tipy na víkendové výjezdy s obytňákem

Podívejte se třeba na články Budapešť - kráska na Dunaji. Co tu musíte navštívit? nebo Norimberk obytňákem i s dětmi nebo prozkoumejte další krásná místa v ČR - Pískovcové skály, jeskyně a tajemná místa u Lužických hor.

A kam na něco dobrého?

Naším tipem je jednoznačně kavárna Vinckovo nacházející se přímo v rodném domě V. Priessnitze. Dejte si místní specialitu Vinckovo kafe – kávu s krémovou šlehačkou postrouhanou muškátovým oříškem. A usrkávejte ji, jak je, nemíchejte, je jiná a skvělá!

Bude-li v nabídce koláč s nemletým mákem a švestkami, nezaváhejte, zmizí rychle. Nabídka je ale pestrá, od sendvičů přes domácí limonády a řemeslná piva po dortíky.

Vinckovo kavárna

Vinckovo kafe. S domácím karamelem, se smetanou a muškátovým oříškem a nejčokoládovější dort (zdroj: facebook.com/vinckovo)

A kde zaparkovat a kde stát přes noc?

Parkoviště je vhodné pro parkování přes den. Pokud se v lázních zdržíte nebo zde budete chtít trávit na výpravě obytňákem více dní, na noc máme tip na nedaleké parkování zdarma. Dodržujte i zde prosím naše tipy pro ohleduplné kempování.

Autorka Aneta spolu se svým mužem Tomášem, malým synkem Adamem, dcerkou Anežkou a psem Bondem vyráží pravidelně na delší cesty světem v obytné dodávce. Na svých cestách spoléhají na pojištění Vansafe. Jejich zážitky a projekt Adamova velká cesta můžete sledovat na facebooku a na Instagramu.

Aneta je lékařka a prospěšností otužování a dalších technik se dlouhodobě zabývá. Napsala o tom i zajímavý e-book, který si můžete stáhnout zdarma. Aneta Málková

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.