Začínáte s obytňákem? Máme pro vás rady a tipy pro bezproblémovou a bezpečnou dovolenou

Autor: Daniela Jírová 11.4.2024
Cestování v obytném autě je nádherné a svobodné, a být na cestách vlastním pánem je pocit k nezaplacení. Máme pro vás vychytaný rozcestník všech důležitých dovedností, rad a informací, které se hodí všem začínajícím karavanistům.
Začínáte s obytňákem? Rady a tipy pro bezproblémovou dovolenou

Ať už jste čerství majitelé obytného auta či karavanu nebo si ho půjčujete, pokusíme se vám vstup do světa karavaningu maximálně ulehčit. Všechny osvědčené rady, tipy a návody od zkušených obytkářů teď máte na jednom místě:

1. Plánování dovolené

✓ Hledání místa na noc s aplikací Park4Night. Co vše tu najdu a jak ji správně používat?

Nejznámější aplikace pro hledání míst k přenocování na divoko nebo stellplatzů (a také servisních míst) je skvělá. I tady ale platí známé rčení: dobrý pomocník, špatný pán. Jak funguje a proč je potřeba ji používat správně? Jak se vyvarovat zklamání a konfliktu s policisty? Jaké další užitečné informace tu najdu a jak ji využít k plánování?

Jak používat Park4Night →

Místo na pláži

Místa na pláži jsou nejoblíbenější, ale často nemusí být oficiální

TIP Při hledání místa v ČR pomůže i katalog Karavanová stání v ČR , kterou si zdarma můžete stáhnout (jsou tu informace o otevírací době a vybavení, kontakty, cena i stručný popis místa).

2. Vybavení auta a jeho obsluha

✓ Obsluha WC pro začátečníky

Jakou chemii do WC v obytném autě použít a kde záchod vylít? Jak na to, aby proběhlo vylití záchodu bez problémů? Máme pro vás jednoduchý návod i osvědčené tipy!

Obsluha WC pro začátečníky→

Kazeta WC u obytného auta

“Kdo je připraven, není zaskočen,” říká se. A při práci s odpadní nádrží chemické toalety je trocha nácviku opravdu k nezaplacení.

TIP: Víte, co kde najdete? V případě nouze se to hodí!

Seznamte se s tím, jaké má auto vybavení a kde je. Když půjde náhodou do tuhého, neztratíte čas hledáním. O co jde? Pojistky, náhradní žárovky, rezerva, nářadí, zvedák a klíče, lékárnička, trojúhelník, hasičák, klíče k vozu a k servisním dvířkům...

TIP: Naučte se používat vnitřní zařízení

Pokud nerozumíte tomu, jak vše funguje, nechte si to vysvětlit prodávajícím nebo v půjčovně. Ušetříte čas i peníze, kdybyste z neznalosti něco poškodili. Každé auto je jiné, takže nemusíte být na rozpacích. O co jde? Kromě WC i fungování elektrocentrály, obsluha vodní nádrže a nádrže na odpadní vodu, lednice, bojleru, topení...

✓ Než nastartujete a vyrazíte. Vychytávky, které nesmí chybět na palubě obytňáku

Pokud vyrážíte na cestu obytným autem, nepotřebujete kromě dokladů a financí vlastně nic víc. Ale je pár věcí, vlastně drobností, které by na palubě rozhodně neměly chybět. Proč? Usnadní vám život při obsluze vozu.

Vychytávky na palubě→

TIP Inspirujte se také osobními tipy na dárky od karavanistů z Vansafe, kde najdete desítky tipů na věci, které nám zpříjemňují cesty obytňákem. Třeba zpříjemní vstup do světa karavaningu i vám!

✓Jak správně připravit auto na novou sezónu (a jak ho odzimovat)?

Na co po zimě určitě nezapomenout a na co si dát zejména pozor? Kdy a proč čistit vodní nádrž a co udělat jako první? S přípravou auta na novou sezónu poradí expert Tomáš Brabec, a tak to podle našeho návodu zvládnete snadno.

Odzimování a příprava auta→

✓ S nomádkou v kuchyni

Tipy, jak si vaření v obytňáku zjednodušit, kde nakupovat a jak si vybavit kuchyň.

Vaření a vybavení kuchyně→

Vaření u obytného auta

Vaření v obytce může být jednoduché, k dispozici je spousta čerstvých a lokálních specialit

3. Na cestách bez problémů

✓ Jak cestovat obytkou ohleduplně a bez problémů?

Karavanistická obec roste a roste. Aby se z nás nestali nežádoucí vyhnanci nebo špatní sousedé, hodí se připomenout pár nepsaných pravidel. Začínajícím usnadní první dovolenou a zkušení harcovníci mohou šířit dál.

Nepsaná pravidla a zvyklosti karavanistů→

✓ Na co si dát pozor v zahraničí? Jaké odlišnosti či rizika hrozí?

A to se nebojíte, že …? Věta, kterou jsme před odjezdem na dlouhou cestu slyšeli mnohokrát. Pokud by cestovatel měl uvažovat stylem "co by kdyby", asi by nikdy nikam neodjel. Poradíme, na co si dát pozor.

Jak snížit riziko na cestě→

✓ Letní cestování. 5 nejrizikovějších situací a jak jim bezpečně předejít?

Delší dovolená dokonale prověří vaše schopnosti i stav obytného auta. Nenechte si zkazit cestu za prázdninovým dobrodružstvím fatální poruchou nebo nenechavým zlodějem. Vybrali jsme 5 nejčastějších problémů a poradíme, jak jim předejít.

5 nejčastějších problémů a jak jim předejít→

Zámek u obytného auta

Vykradení obytňáku můžeme předcházet

4. Na cestě

✓ Jak zabránit ponorce na palubě obytného auta?

Místo prostorného bytu či domu pár metrů čtverečních v obytňáku. To je pro někoho výzva i na pár dní, což teprve na delší výpravu. A co když vám navíc společnost nedělá jen váš pes? Jak zabránit tomu, aby se z vašeho auta stala ponorka? Přijměte pár osvědčených tipů.

Jak zabránit ponorce→

Rodina v obytném autě

Hezké počasí je dobrou prevencí ponorky na palubě obytňáku

5. Cestování s dětmi a nebo se psem

✓ Cestování s malými dětmi v obytném autě. Jak na to, aby si dovolenou užili bez problémů a co zabalit?

Cestování narozením dětí rozhodně nekončí! Pro vzájemnou pohodu je ale přeci jen zapotřebí udělat zásadní změny. Tak, abyste malým cestovatelům obytňák hned od mala neznechutili a zároveň jste je ob den nevnucovali pocestným v akci 1+1 zdarma.

Cestování s dětmi→

✓ Cestování obytným autem se psem. Jak na to?

Obytňák nám majitelům čtyřnohých kamarádů usnadňuje všechny rodinné dovolené. Poradíme pár zásad a triků, jak si výpravu užijete bez stresu i s chlupáčem i vy.

Cestování se psem→

Pes v obytném autě

Obytňák nám majitelům čtyřnohých kamarádů usnadňuje všechny rodinné dovolené

6. Jak a co všechno pojistit

✓ Pojištění jízdních kol a elektroniky na cestách. Jak na to?

Na cesty vozíme čím dál dražší vybavení. Máte ho ale správně pojištěné? Nejeden cestovatel totiž až po krádeži zjistil, že mu jeho pojištění neplatí. Poradíme, jak na to, abyste byli 100% krytí.

Jak pojistit kola a elektroniku→

✓ Která asistence si poradí s obytným autem bez průtahů, funguje non stop a bez limitu?

Přibývá karavanistů, kteří mají s asistencí velmi nepříjemnou zkušenost. Několik dní čekali na odtah, který auto nezvládl naložit. Nebo s nimi asistence vůbec nekomunikovala. Proč je tahle asistence jiná a je opravdu bez limitu?

Bezlimitní asistence→

Tip Vansafe: jaké pojištění vzít na cesty?

Sami cestujeme, proto se silnými partnery tvoříme produkty, které rizika karavaningu skutečně kryjí:

Povinné ručení: široké krytí a velmi výhodná cena

Havarijní pojištění: kryje i živly a poškození zvířetem, vztahuje se na nástavbu i nadstandardní výbavu

Asistence 24/7: s technikou a vybavením i pro velké vozy zajištěná profi týmem Global Assistance

Cestovní pojištění: kryje kola (i na nosiči) a elektroniku bez nočních výluk, vysoký limit léčebných výloh

Spočítat pojištění

Krásné cestovatelské zážitky, pohodové a bezpečné kilometry a ahoj někdy na cestách!

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog, kde najdete i spoustu inspirace na cesty s podrobnými itineráři.