21 tipů, kam jet na Velikonoce obytným autem v ČR

Autor: Daniela Jírová 5.3.2024
Velikonoce bývají pro karavanisty příležitostí k prvnímu jarnímu výjezdu. A nemusíte do zahraničí, prodloužený víkend si můžete skvěle užít i v Čechách. Přinášíme spoustu tipů, kde můžete sezónu velkolepě zahájit.
21 tipů, kam jet na Velikonoce obytným autem v ČR

Velikonoce jsou totiž příležitostí k zahájení sezóny i pro památky, parky, zahrady nebo organizátory nejrůznějších akcí. Atraktivní program chystají po celé republice, stačí si vybrat. Můžete tu strávit celé svátky nebo si jen návštěvou okořenit toulky přírodou.

Tradiční Velikonoce

Chcete si užít Velikonoce se všemi zvyky a vyzkoušet si některé pozapomenuté tradice? Nejlepší příležitost nabízí skanzeny, které ožijí na celý prodloužený víkend. Zajímavé akce pořádají i města.

1. Velikonoce na Veselém Kopci na Vysočině

Každý rok tu připravují bohatý program - dorazí lidoví řemeslníci, pletou se pomlázky, zdobí se kraslice nejrůznějšími technikami nebo se pečou sváteční perníky ve formách. Roubenky budou krásně vyzdobené a dozvíte se třeba i to, proč se na Zelený čtvrtek pekly jidáše, jak se zdobí kraslice na Horácku, nebo co lidé žijící před sto lety jedli na Boží hod velikonoční.

 Skanzen Veselý Kopec

Na Veselém Kopci připravují na Velikonoce každý rok bohatý program

2. Velikonoce v hornickém domku v Příbrami

Jak nejvýznamnější křesťanské svátky oslavovali březohorští havíři na přelomu 19. a 20. století? To vám ukážou v příbramském skanzenu. Můžete si prohlédnout tradiční výzdobu, podívat se pod ruce šikovným řemeslníkům a také si vyzkoušet pletení pomlázek, pečení jidášů nebo zdobení vajíček voskem.

 Skanzen Hornický domek v Příbrami

Tradiční hornické Velikonoce si užijete v Příbrami (zdroj: www.muzeum-pribram.cz)

3. Jak se slavily Velikonoce ve staré Praze

Víte, že pražské děti obdarovával poštovní anděl Liebel? A jak chutnala kvedlačka, masná huba nebo kanonýři? Zjistit to můžete na komentované prohlídce. Prohlédnete si Strahovský klášter, hradčanské i malostranské uličky a vystoupáte po Křížové cestě na Petřín až ke kapli svatého hrobu jako naši předkové. Dozvíte se i spoustu věcí o dnes již zapomenutých tradicích. Vyráží se od sochy sv. Jana Nepomuckého na Pohořelci 29. března 2024 mezi 14:00 a 16:00.

4. Krojované Velikonoce ve Vlčnově

Tu nejtradičnější pomlázku bezpochyby uvidíte ve Vlčnově. Vyráží na ni totiž krojovaní legrúti. To jsou svobodní kluci z ročníku, který letos jede Jízdu králů. Legrúti si vyzvednou svého krále hned v ranních hodinách a vyráží společně na koledu. Pokud budete v okolí, určitě se zajeďte podívat.

Krojované Velikonoce ve Vlčnově

Krojované Velikonoce ve Vlčnově (zdroj: Jakub Moštěk - FB Jízda králů ve Vlčnově)

Nadílka v ZOO

Velikonoce můžete oslavit i návštěvou ZOO. Většina z nich totiž chystá speciální program - „velikonoční výslužku“ v podobě speciálního jarního enrichmentu pro zvířata, komentovaná krmení i různé zajímavé akce - kreativní dílničky, zábavné stezky, hledání vajíček, dárečky nebo soutěže.

6. ZOO v Praze

7. Safari park Dvůr Králové

8. ZOO ve Zlíně a na zámku Lešná

9. ZOO Hluboká

Těšit se na vás budou i v Liberci, Ostravě a na řadě dalších míst.

Lemur s pomlázkou

V pražské ZOO připravují zvířatům spoustu dárků. Kromě pomlázek pro opice i mraženého beránka z mořských ryb pro lachtany (zdroj: ZOO Praha)

I hrady a zámky slaví Velikonoce

Velikonoce si můžete zpestřit také návštěvou hradů nebo zámků. Prohlídkové okruhy doplňí sváteční program – zdobení nebo hledání vajíček, ukázky zvyků šlechty nebo výstavy květin. Těšit se můžete i na jarmarky, spoustu dobrot nebo třeba rytířská klání. A řada památek otevře své brány i v pondělí, kdy bývá jinak zavřeno.

10. Knížecí Velikonoce na hradě Křivoklát

Budete si tu moci nakoupit na velkém velikonočním jarmarku, ochutnat dobroty a užít si celodenní program na I. nádvoří, ale také samostatnou prohlídku hradních interiérů s velikonoční výzdobou.

11. Splašená vejce na zámku v Jindřichově Hradci

Kam všude se ve vyzdobených zámeckých interiérech vajíčka zakutálela? Skoro tisíc vajec mnoha barev a velikostí doplní i netradiční květinové aranže.

Splašená vejce v Jindřichově Hradci

Stovky barevných slepičích, pštrosích, křepelčích nebo husích vajec uvidíte na těch nejroztodivnějších místech (zdroj: www.zamek-jindrichuvhradec.cz)

12. Velikonoce na zámku Lemberk

Speciální prohlídky velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá a zámecké kaple s průvodcem a ukázkami slavení a zvyků šlechty i letos zahájí sezónu.

13. Velikonoční rytířská slavnost na hradě Okoři

Hlavní program se chystá na Velikonoční neděli: “V tento slavnostní den na nádvoří hradu Okoř spatřiti můžete – rytířské turnaje, živou dobovou hudbu, divadlo, soutěže pro malé princezničky a pážata, historické tance, šermířská klání, akrobaticko mystické vystoupení, dobovou střelnici z luku a vrhání sekyr, dobové tržiště…”

14. Velikonoce na pevnosti Josefov

Prohlídky podzemí v každou celou hodinu o v dobovém kostýmu. Na nádvoří Bastionu I a velikonočně vyzdobených kasematech najdete v pátek a v sobotu tržiště a velikonoční dílničky.

15. Zvyky a tradice nejen na Novohradsku od masopustu do Velikonoc (Nové Hrady)

Speciální prohlídky od čtvrtka do pondělí jsou zaměřené na velikonoční svátky na přelomu 19. a 20. století na hradu, zámku i v chalupě . Projdete se i velikonočně vyzdobeným bytem pana správce, dozvíte se o zvycích a tradicích v období od masopustu do Velikonoc, především na Novohradsku a Doudlebsku, ale i jinde. Výklad přiblíží masopust, postní období i oslavy Velikonoc, v lidovém prostředí i v rodině posledních šlechtických majitelů hradu rodu Buquoyů.

16. Zámek Valtice

Zámek chystá speciální Velikonoční zámecký okruh, těšit se můžete i na stánky s rukodělnými výrobky, s občerstvením a valtickými víny. Čestné nádvoří zámku budou zdobit maxi vajíčka a jiné velikonoční dekorace, vnitřní nádvoří rozezvučí cimbálová muzika, na děti čekají různé dílničky (např. malování čokoládou).

Velikonoce na zámku Nové Hrady

Prohlídkové okruhy doplňí sváteční program i na zámku v Nových Hradech (zdroj: www.hrad-novehrady.cz)

Za vínem

Pokud ve Valticích na zámku nebudete mít vína dost, můžete vyrazit na akci otevřené sklepy.

17. Velikonoční otevřené sklepy Valtice

Putování za vínem po 20 vybraných sklepech a vinotékách v hlavním městě vína Valticích - degustace a nákup vín přímo u vinaře/vinařství, ochutnávka specialit k vínu.

Velikonoce na zámku Nové Hrady

Velikonoce s vínem si můžete užít na zámku Valtice nebo na akci otevřené sklepy

Za relaxem do termálů nebo lázní

Prodloužené volno můžete využít i k parádnímu relaxu. I v ČR najdete populární termální lázně nebo můžete využít jarní nabídku lázní nebo wellnes a dopřát si masáž, léčivou koupel, aroma terapii nebo saunový rituál.

18. Termální park Velké Losiny

19. Thermalium v Lázních Teplice

20. Horské Lázně Karlova Studánka

21. Termální bazén Janské Lázně

Termální lázně

I v ČR najdete populární termální lázně

A jak správně odzimovat obytné auto, na co nezapomenout a na co dát pozor? Přečtěte si článek, kde s přípravou auta na novou sezónu poradí expert Tomáš Brabec.

21 tipů na zajímavé akce na jedné mapě

Pro snazší orientaci a plánování prvního jarního výletu jsme všechny akce naskládaly do jedné mapy.

Tak už máte vybráno? Vyhraje relax v lázních nebo tradiční pomlázka ve skanzenu? Nebo se vydáte oslavit jaro se zvířaty v ZOO? Ať už si vyberete cokoli, přejeme krásné Velikonoce bez karambolů a ahoj na cestách!

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.